IVECO, Lidl, LC3 ve Edison işbirliği ile ilk biyometanlı araçlar Lidl filosunda

0
8976
iveco-lidl-biyometan-schieramento
IVECO, LC3 Trasporti ve Edison işbirliğinin bir sonucu olarak Lidl filosunda biyometanla çalışan beş yeni araç, İtalyan perakende ve kitlesel dağıtım sektöründe bir ilk olarak 23 Ocak tarihinde tanıtıldı.

Lidl‘ın Kuzey İtalya’daki satış noktalarının stoklarını tamamlamak için kullanacağı yeni yeşil filosu Somaglia’daki (Lombardiya) lojistik merkezinde tanıtıldı. Biyometan ile karbondioksit yayımları yüzde 95 oranında azalıyor ve kaynaklar döngüsel olarak kullanılıyor.  

IVECO, LC3 Trasporti ve Edison işbirliğinin bir sonucu olarak Lidl filosunda biyometanla çalışan beş yeni araç, İtalyan perakende ve kitlesel dağıtım sektöründe bir ilk olarak 23 Ocak tarihinde tanıtıldı.

Lidl’ın Somaglia’daki lojistik merkezinde gerçekleştirilen bir basın toplantısıyla tanıtılan yeni IVECO Stralis NP 460 BG CNG, hem araç tarafından salınan karbondioksit seviyesi ve hem de diğer yakıt türleri ile kıyaslandığında oldukça düşük yaşam döngüsü yayımları anlamında yenilenebilir ve sürdürülebilir bir yakıt olan biyometan ile çalışacak.

iveco-lidl-foto-di-gruppo2
Edison Energia İş Pazarı Direktörü Davide Macor, IVECO Orta & Ağır İş Yelpazesi Müdürü Alessandro Oitana, LC3 Genel Direktörü Mario Ambrogi, Lidl İtalya Bölge Direktörü Federico Balocco, Lidl İtalya Satış ve Lojistik Genel Müdürü Pietro Rocchi ve Lidl İtalya Lojistik Direktörü Luca Ros araçların tanıtım töreninde bir araya geldiler.

Lidl İtalya Satış ve Lojistik Genel Müdürü Pietro Rocchi, Lidl’ın yeşil lojistiğe olan adanmışlığı ile ilgili şu yorumu yaptı: “Sürdürülebilirliği ve döngüsel kaynakları temel alan bir ekonomik modeli öne çıkaran bir yakıt olan biyometan ile çalışan yepyeni araçları kullanan ilk İtalyan şirketi olmaktan dolayı büyük gurur duyuyoruz. Uzun vadeli hedefimiz kademeli olarak taşımacılıkta fosil yakıtlardan biyometan ve şimdiden büyük araç filolarında kullanılan sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) gibi düşük karbondioksit yayımlı seçenek yakıtlara geçmek. Lidl’ın daha sürdürülebilir lojistik arayışı, 2015 yılında ilk LNG ile çalışan kamyonları devreye sokmamızla başladı. O zamandan bu yana son derece olumlu sonuçlar elde ettik. Etkinliğimizi sürekli olarak genişletmemize ve her yıl ortalama 40 yeni satış noktası açmamıza karşın şimdiye kadar karbondioksit yayımlarını yüzde 5.2 oranında azaltmayı başardık. Bu da 620 bin ton daha az yayım anlamına geliyor. Bu girişimde bize yardım eden ortaklarımız LC3’e, IVECO’ya ve Edison’a teşekkür etmek istiyorum. Hepsi sürdürülebilirlik için ortak değerleri ve adanmışlığı paylaştığımız kendi sektörlerinde önder büyük şirketler.

iveco-Lidl-Biometano_01-(1)
Lidl’ın Kuzey İtalya’daki satış noktalarının stoklarını tamamlamak için kullanacağı yeni yeşil filosu Somaglia’daki (Lombardiya) lojistik merkezinde tanıtıldı.

Bu seçim, önder ticari ve endüstriyel araçlar üreticisi IVECO tarafından geliştirilen teknoloji ile mümkün oldu.” diyen IVECO Orta & Ağır İş Yelpazesi Müdürü Alessandro Oitana, şunları söyledi: “Sürdürülebilir taşımacılığa giden yolun seçenek tahrik sistemleri gerektirdiğinin farkında olan IVECO, bugün sürdürülebilir taşımacılığı sağlamak için tek gerçekçi ve güncel olarak elde edilebilir seçenek olan sıkıştırılmış ve sıvılaştırılmış doğal gazla çalışan araçlar ile bu alanda baskısını giderek artıran talepleri karşılıyor. Bugün bir gerçek olan doğru seçenek, karbondioksit yayımlarını neredeyse tamamen yok eden ve ekonomik ve çevreyle dost kendine yeten bir döngü yaratan biyometan. Bugün olduğumuz yere gelmek için IVECO olarak güvenliği, altyapıyı ve menzili garanti edebilecek bir noktaya ulaşarak uzun yıllardır çalışıyorduk. Dünya değişiyor ve hızlı değişiyor. Gelecek kesinlikle yeni teknolojilerin sunulduğunu görecek. Yine de yük sığası seviyesi, menzil, doldurma zamanı ve altyapılar anlamında aynı şartlara ulaşmak için yolumuz uzun. Bu nedenle, hem kullanıma hazır hem de ekonomik olarak sürdürülebilir tek güncel çözümün CNG ya da LNG şeklinde biyometan olduğunu düşünüyoruz.

iveco-lidl-Biometano_05
Lidl’ın Somaglia’daki lojistik merkezinde gerçekleştirilen bir basın toplantısıyla tanıtılan yeni IVECO Stralis NP 460 BG CNG, biyometan ile çalışacak.

LC3 Trasporti Yönetici Direktörü Mario Ambrogi ise şu açıklamayı yaptı: “LC3 kurulduğundan bu yana teknolojik yenilikleri ve hem çevresel sorunları hem de aktif ve pasif güvenliği azami oranda dikkate alarak tanımlanan yeni bir karayolu taşımacılığı şeklinin başladığına işaret eden ağır hizmet karayolu taşımacılığı üretim sektöründeki teknolojileri son derece dikkate alıyor. 2013 yılında IVECO tarafından sunulan ilk araçların sonucu yenilikçi LNG’li araçlar ve Lidl’ın çevresel sorunlara duyarlılığı sayesinde kendi yeni taşımacılığı düzenleme metodumuzu geliştirebildik ve şimdi de biyometanla çalışan kamyonları seçerek bir başka önemli sonuca daha ulaştık. Biyometan üretim sistemleri, depolama, sıvılaştırma ve geniş ölçekli dağıtım sistemleri anlamında yapacak daha çok şey var; ama her halükarda LC3, ortaklarımız olan IVECO’nun, Lidl’ın ve Edison’un yaptığı gibi biyometana olan adanmışlığını ve güvenini teyid ediyor.

iveco-lidl-Biometano_04
Somaglia’daki lojistik merkezine komşu bölgelerde çalışacak beş adet biyometan yakıtlı araç, Lidl’ın İtalya çapındaki on lojistik platformu arasında yer alıyor.

Edison Energia olarak kendilerini harekete geçiren konunun çevresel sürdürülebilirlik ve kaynakların korunması olduğunu söyleyen Edison İş Pazarı Direktörü Davide Macor, şöyle devam etti: “Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve taşımacılığın karbonsuzlaştırılması, Avrupa’nın sürdürülebilirlik hedefleriye aynı doğrultuda, Edison’un ana amaçları arasında yer alıyor. Bugün, zincirdeki tüm operatörlerin sorumlu ve ortak adanmışlığı sayesinde kitlesel dağıtım modelinde ileriye doğru yeni bir adım attığımızı açıklamaktan dolayı son derece gururluyum. Edison, biyometan için bir GSE üyesi ve bu yakıtı toplamak ve dağıtmak için yetkilendirilen ana operatör olarak şu anda İtalya çapında 200 dolum istasyonuna metan tedarik ediyor. Bunun yanı sıra Edison, ağır hizmet ve deniz taşımacılığında sürdürülebilir hareketliliği daha da geliştirmek için LNG’yi entegre eden ilk lojistik zincirin yaratılmasına katkıda bulundu. Bu gelişmeler sayesinde Edison’un sürdürülebilir hareketliliğin dağıtımına katkısı; elektriği, metanı ve biyometanı, LNG’yi ve yakında BioLNG hareketliliği içeren tam bir hizmetler yelpazesini temel alıyor.

iveco-lidl-lc3-Biometano_03
Edison, İtalya çapında 200 dolum istasyonuna metan tedarik ediyor.

Somaglia’daki lojistik merkezine komşu bölgelerde çalışacak beş adet biyometan yakıtlı araç, Lidl’ın İtalya çapındaki on lojistik platformu arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here