IVECO, ilk Stralis NP LNG çekiciyi FERCAM’a teslim etti

0
1553
Renault Trucks

Vipiteno’da (Bolzano) açılan ilk LNG istasyonu, İtalya-Avusturya-Almanya güzergahındaki yük trafiği kısıtlamalarına ve Tyrol bölgesinde artık Euro 4 araçları da kapsayan dizel kamyon trafiği yasağına etkin bir çözüm sunmak için önemli bir adımı teşkil ediyor.

Filolarındaki Stralis NP LNG kamyonlar ile FERCAM gibi taşımacılık firmaları, doğal gazlı araçların Almanya’da yol ücretlerinden muaf tutulmasının ve İtalya ve Almanya’daki lojistik taşımalarını çevreyi kirletmeden ve düşürülmüş işletme maliyetleri ile gerçekleştirmenin faydalarını yaşıyorlar.

Açılış töreni sırasında IVECO, sürdürülebilir hizmetlerini geliştirmek isteyen Bolzano merkezli önde gelen çokuluslu lojistik firması FERCAM’a ilk Stralis LNG araçları teslim etti.

Bolzano bölgesindeki Sadobre terminalinde 19 Ekim tarihinde düzenlenen törenle APS akaryakıt şirketinin sahibi olduğu ilk Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) dolum istasyonu Alto Adige’de açıldı. Törene katılanlar arasında IVECO Marka Başkanı Pierre Lahutte, Avrupa Parlamentosu Taşımacılık ve Turizm Komitesi Üyesi Isabella De Monte, eski Parlamento Üyesi ve Alto Adige Bölge Konseyi Başkan Yardımcısı adayı Daniel Alfreider, APA gıda taşımacılığı Başkanı Elmar Morandell, FERCAM ve ANITA Başkanı Thomas Baumgartner, APS Fuel’un sahibi Roberto Padovani ile basının ve diğer kuruluşların temsilcileri yer aldı.

Avusturya’nın Alpler’deki sınır bölgesi Tyrol’ün meclisi, kısa bir süre önce Ağustos 2019’dan itibaren Euro 4 kamyonları yasaklayacağını ve bu yasağın 2021 yılında Euro 5 araçları da kapsayacağını açıklamıştı. Bunlara ek olarak güncel bölge yasaklarının geniş bir yelpazede gıda taşıyan ve toplam ağırlığı 7.5 tonun üzerinde olan Euro 6 araçları da kapsaması planlanıyor. Bu tür kısıtlayıcı tedbirler karşısında, bölgedeki trafik kısıtlamalarından muaf olan LNG’li araçlar, yük taşımacılığında İtalya’ya bir giriş ve çıkış bölgesi olan önemli bir coğrafi alanda lojistik operasyonları kolaylaştırarak çevresel ve finansal anlamda sürdürülebilir çözüm sunuyor.

A22 otoyolu vasıtasıyla doğrudan ulaşılabilen coğrafi açıdan stratejik bir bölgede yer alan ve İtalya ve Avusturya arasındaki sınıra oldukça yakın bir konumda bulunan yeni dolum istasyonu, İtalya, Avusturya ve Almanya’yı birbirine bağlayan Brennero geçidindeki çevre kirliliği tartışmalarına pratik bir çözüm sunacak.

Bolzano bölgesindeki Sadobre terminalinde 19 Ekim tarihinde düzenlenen törenle APS akaryakıt şirketinin sahibi olduğu ilk Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) dolum istasyonu Alto Adige’de açıldı.

IVECO Marka Başkanı Pierre Lahutte, konuyla ilgili olarak şu yorumu yaptı: “Doğal gaz ya da biyometan gibi temiz yakıt kullanan bir teknoloji, çevresel ve ekonomik açıdan sürdürülebilir bir şekilde Brenner geçidini geçmek ve tüm Alp güzergahında seyahat etmek için hızlı ve pratik bir çözüm sunuyor. Tyrol ve İtalya’nın kuzeyindeki diğer bölgelerde dizel araçlar için trafik yasakları ve Almanya’daki otoyol geçiş ücreti muafiyeti, doğal gazın karayolu taşımacılığının çevresel etkisine en etkin yanıt olduğunu gösteriyor. IVECO, doğal gazlı araçlardan oluşan tam ürün yelpazesiyle, taşımacılık sektörünün geleceği vizyonunu paylaşan FERCAM gibi birçok müşteri için sürdürülebilirliği gerçeğe dönüştürüyor.”

80 m3 LNG’yi depolama ve günde 250 çekici yarı treyler bütününe dolum yapabilme sığasına sahip dolum istasyonu altı dolum adasındaki 12 yüksek akışlı pompa ile dolumu hızlandırıyor. İstasyon, ayrıca ağır yük taşıtları için 300 park yeri gibi müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan birçok ek hizmet sunuyor.

Açılış töreni sırasında IVECO’nun 60 yıllık deneyime sahip bölgedeki bayisi GASSER, merkezi Bolzano’da bulunan çokuluslu taşımacılık ve lojistik şirketi FERCAM’a ilk IVECO Stralis NP 460 araçları resmi olarak teslim etti. Alto Adige bölgesinde yerleşik olan ve lojistik alanında Avrupa’da önder firmalar arasında yer alan FERCAM, müşterilerine olan taahhüdünü çevreye daha az zarar veren eko-sürdürülebilir araçları filosuna katarak yerine getiriyor.

Satın alma, şirketin taşımacılık sektöründe sürdürülebilirliğe olan talebin artışına yanıt vermek için “TEMİZ, AKILLI LOJİSTİK” programını da içeren 2015-2020 stratejik hedeflerinin bir parçası. Seçenek tahrik çözümlerinde önder üreticilerden biri olan IVECO da şirket için doğal bir seçim oldu. Araçlar, 1600 km menzil sağlamak için kriyojenik tanklar ile donatıldı. Bu tanklar ile IVECO Stralis NP 460 araçlar, dizel eşdeğerlerine göre eşit ya da daha iyi bir performansı, düşük Toplam Sahiplik Maliyeti (TCO) ve azami çevresel ve finansal sürdürülebilirlik ile bir araya getiriyor.

GASSER IVECO bayisinin sahibi Alex Gasser, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) yük ve yolcu taşımacılığı için çok uygun. LNG motorlarımız ile Euro 6 ölçütleri ile kıyaslandığında parçacık madde yayımını yüzde 99, NO2 yayımını yüzde 90 ve CO2 yayımını yüzde 10’a kadar düşürebiliyoruz. Biyomitan ile CO2 yayımındaki düşüş yüzde 95’e ulaşıyor. Buna ek olarak bu araçlar çok daha sessiz çalışıyor. Özellikle FERCAM’a teslim ettiğimiz araçlar, istek üzerine elde edilen SILENT MODE işlevi ile gürültü seviyesini Piek Quiet Truck testinde ölçüldüğü gibi 71 dB’ye düşürüyor. FERCAM gibi Alto Adige bölgesinde yerleşik bir taşımacılık firmasının bizi seçmesinden dolayı çok gururluyuz ve yerel otoritelerin yakın bir zamanda kentiçi yolcu taşımacılığı için de doğal gazı seçeceklerinden eminiz. Kent merkezleri de bu teknolojik yenilikten büyük ölçüde faydalanabilir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz