IVECO BUS, 141 hibrit elektrikli otobüsü Brüksel’e teslim edecek

0
1516
IVECO BUS Urbanway

Avrupa pazarında sürdürülebilir hareketlilik ve yenilikçi toplu ulaşım çözümlerinde büyük oyunculardan biri olan IVECO BUS, STIB-MIVB (Brüksel Belediyerarası Ulaşım Şirketi) ile 141 adet 18 metrelik körüklü hibrit elektrikli otobüs için çerçeve anlaşması imzaladı. Bu anlaşma ile marka, sürdürülebilir ulaşım konusunda önderliğe yükselmiş oldu.

CNH Endüstriyel N.V. (NYSE: CNHI/MI: CNHI) markası olan IVECO BUS, Brüksel’in ulaşım şirketine planlama, üretim, destek, uyarlama, yedek parça ve piller ile çekiş sistemi parçalarının bakımı da dahil olacak beş yıllık bir paket şeklinde Urbanway otobüsler sağlayacak. Bu büyük sipariş, otobüs ağının daha çevre dostu olması ve sürdürülebilir hareketlilik için önem arz ediyor.

Yeni araçların filoya katılması ile Brüksel belediye otobüs filosu 2019’un sonuna kadar üçte bir oranında genişleyecek. 18 metre uzunluğundaki hibrit elektrikli Urbanway, yolcular için erişimi sağlamak, yolculuk konforunu geliştirmek ve yolcu iniş biniş konforu için alçak tabanlı olarak tasarlandı. Araçta tekerlekli sandalye ve bebek arabası için modüler alanlar bulunuyor. Bunlara ek olarak Urbanway yüksek bir yolcu sığası (103 kişiye kadar) da sunuyor. Bu sığa, STIB-MIVB’nin seçiminde önemli rol oynadı. 141 aracın teslimatı mayıs 2019’da başlayacak.

Araç, elektrikli çekiş sistemini Euro 6 motorla kombine ediyor ve son nesil enerji depolama sistemiyle daha temiz bir hareketlilik çözümü sunuyor. Aktarım organları yönetim sistemi, yakıt tüketimini ve salınımları optimize ederken, fren sırasında ortaya çıkan kinetik enerjiyi saklıyor.

Arrive & Go” özelliği, durağa yaklaşırken, duraktan kalkarken, dur işaretleri ve trafik ışıklarından sonra yüzde 100 elektrik kullanarak sıfır yayım sağlıyor. Hibrit elektrikli Urbanway otobüsler artık yüzde 30 daha az yakıt harcarken dizel eşdeğerlerine göre de yüzde 30 daha az karbondioksit yayımına yol açıyor. Bu da yıllık 35 ton karbondioksit, yani iki otobüsün ağırlığı demek. Bu bağlamda Urbanway otobüsler gerçek ekonomik ve çevreci avantajlar sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here