IVECO, Almanya’da doğal gazlı araçların yol ücretlerinden muaf tutulmasından memnuniyet duyuyor

0
422

Alman Parlamentosu, 1 Ocak 2019 ve 31 Aralık 2020 tarihleri arasında Sıkıştırılmış ve Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (CNG ve LNG) ile çalışan araçların otoyol geçiş ücretlerinden muaf tutulması kararını onayladı.

Geçiş ücreti muafiyetinin ülkenin Avrupa’nın ana uzun yol taşımacılık rotalarındaki merkezi konumu nedeniyle Almanya sınırlarının ötesinde de olumlu bir etkisi olacak.

IVECO, çevresel faydalarına ek olarak maddi avantajlar da sağlayarak taşımacılık sektörünün doğal gazla çalışan seçenek tahrikli araçlara geçişini hızlandıracağı için otoyol geçiş ücretleri muafiyetini memnuniyetle karşılıyor.

IVECO, İtalya, Avusturya ve Almanya’yı birbirine bağlayan Brennero güzergahı üzerindeki Bolzano’da yeni LNG istasyonunun açılışına katıldı ve İtalya ve Almanya arasında çaylışan önder lojistik firmalarından biri olan FERCAM’a filosundaki ilk LNG’li kamyonu teslim etti.

Alman Federal Parlamentosu, doğal gazla çalışan seçenek tahrikli 7.5 tonun üzerindeki araçların, hava kirliliği kaynağı olan otoyoldaki geçiş ücretlerinden 1 Ocak 2019’da başlayarak iki yıl boyunca muaf tutulması kararını onayladı. Bu, doğal gazla çalışan filoların elektrikli araçlarla aynı avantajlardan yararlanacağı anlamına geliyor. Temmuz ayında duyurulan doğal gazlı araçların satın alınmasında devlet yardımlarına (LNG araçlar için 12 bin €, CNG için 8 bin €) ek olarak bu muafiyet Alman lojistik operatörleri için sürdürülebilir araçların ekonomik avantajlarını daha da artıracak. Nakliyeciler, ağırlık kategorilerine bağlı olarak yılda kilometre başına 9.3 ie 18.7 cent tasarruf edecek.

IVECO Stralis NP 460

IVECO Marka Başkanı Pierre Lahutte, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “IVECO’nun Hannover IAA 2018 fuarındaki sıfır dizel standında tam elektrikli, CNG ve LNG seçenek tahrikli aktarma organlarını sergileyerek tarih yazmasından sonraki bir ay içinde Alman Parlamentosu, CNG ve LNG ile çalışan kamyonlar için otoyol geçiş ücreti muafiyetini onayladı. Bu karar, bu araçların satın alınmasını desteklemek için haziran ayında duyurulan devlet yardımlarını tamamlıyor. Almanya, Avrupa lojistiğinin kesişim noktasında. Ülke yetkililerinin verdiği bu belirleyici kararlar, doğal gazla çalışan araçların kıtaya yayılmasını hızlandıracak. Etkisi devasa olacak. Bugün, İtalya, Avusturya ve Almanya’yı birbirine bağlayan Brennero’daki yeni LNG istasyonunun açılışı için Bolzano’dayız. Aynı zamanda, İtalya ve Almanya’da çalışan önde gelen lojistik şirketi FERCAM’a filosundaki ilk LNG kamyonu teslim ediyoruz!”

IVECO, doğal gazı olgun bir teknoloji olarak gören sürdürülebilir taşımacılığa karşı uzun süredir sahip olduğu vizyonu doğrulayan bu kararı memnuniyetle karşılıyor. IVECO, doğal gazla çalışan araçlar geliştirme ve bunları destekleme konusundaki 20 yıldan uzun süren deneyiminin sonucu olarak, Daily NP hafif ticari taşıttan en iyi performans ve konfor faydalarıyla birlikte doğal gazın çevresel ve ekonomik avantajlarını, bin 600 km’ye kadar menzille birlikte sunan ilk gerçek uzun yol kamyonu Stralis NP’ye kadar, bugün CNG ve LNG araçlarından oluşan tam bir ürün yelpazesi ile sektöre öncülük ediyor: Yeni devlet yardımlarından ve muafiyetinden tam olarak yararlanmak için mükemmel çözüm.

IVECO Eurocargo NP

LNG ve CNG ile çalışan kamyonlar, neredeyse tüm sektörlerin belirli gerekliliklerini karşılayabiliyor: Stralis NP alçak çekicilerle alçak çekicileri kullanan taşıma işleri komisyyoncularından her türlü mesafede çalışan lojistik şirketlerine kadar. Şehiriçi ve şehirlerarası görevler için 206 beygir gücünde Eurocargo NP’nin yanı sıra uzun mesafeli taşımacılık için 330, 400 ve 460 beygirlik Stralis NP seçenekleri de bulunuyor.

Bu araçlar, en temiz fosil yakıt olan doğal gazın bütün çevresel avantajlarını sunuyor: Yüzde 90 daha az NO2, yüzde 99 daha az parçacık madde ve biyometanla, dizel eşdeğerine göre yüzde 95 daha az CO2 yayımı.

IVECO Daily Hi-Matic Natural Power

Bunların yanı sıra doğal gaz; doğal karbon/organik çevrime bağlı olduğu için negatif GHG salınımları ve karbon çıkışı sağlayabilen organik ve tarımsal atıklardan enerji üretimine dayanan döngüsel bir ekonomi yaklaşımına kusursuz bir geçiş olasılığı da sunuyor. Hatta, sıvı gübreden elde edilen biyometan, standart yakıta kıyasla CO2 tasarruflarını yüzde 182’ye kadar çıkarabiliyor.

Doğal gazla çalışan araçların son derece sessiz çalışma avantajı da var. IVECO’nun benzinli motora dayanan Natural Power teknolojisi, dizel eşdeğerinin altında gürültü seviyeleri elde ederek lojistik operatörlerine şehir çi ve gece teslimatları konusunda da rekabetçi bir avantaj sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here