IVECO, Afrika ve Ortadoğu’da Türk üstyapıcılarla büyümeyi hedefliyor

0
10345
IVECO-USTYAPI-2019-01
IVECO Türkiye, Türkiye’deki üstyapıcıları 11 Temmuz’da İstanbul’da bir araya getirdi.

Tarihsel olarak önemli bir oyuncu olduğu Afrika ve Ortadoğu pazarlarında büyümeyi hedefleyen ve bu hedef doğrultusunda üstyapıcılarla olan işbirliklerini artırmak isteyen IVECO, Afrika ve Ortadoğu pazarlarında Türk üstyapı üreticilerinin etkinliğini artırmak için oluşturduğu yeni organizasyonu paylaşmak için 11 Temmuz tarihinde İstanbul’da bir Üstyapıcı Toplantısı gerçekleştirdi.

IVECO Türkiye, Türkiye’deki üstyapıcıları 11 Temmuz’da İstanbul’da bir araya getirdi. Etkinlik, iki yılda bir gerçekleşen ve en son 2018 yılının kasım ayında düzenlenen IVECO üstyapıcı etkinliğinin devamı olarak katılımcılara Afrika ve Ortaooğu pazarlarında yeni fırsatları sunma amacını taşıyordu.

IVECO-USTYAPI-2019-05
IVECO, düzenlenen Üstyapıcı Toplantısı ile Türk üsyapıcılara Ortadoğu ve Afrika’da sunduğu yeni iş fırsatlarını tanıttı.

Etkinliğe toplam 108 üstyapıcı katıldı. Yüzde 70’i hafif ve orta sınıflarda uzmanlaşan katılımcılar, kapalı kasadan yol temizleme ve atık yönetimi gibi üstyapılara uzanan farklı üstyapılar üretiyorlar. Ağır sınıfta uzmanlaşan yüzde 30’luk kesim ise mikserler, damperler ve treylerler gibi üstyapılar sunuyorlar.

tansu-giz-ustyapi-01
IVECO Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz

IVECO Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz, toplantının açılışında yaptığı konuşmada “Bu etkinliği, 2018 ve 2019’da iki yıl üst üste küçülen Türkiye ticari araç pazarı için üstyapıcılara yurtdışında yeni fırsatlar sunmak amacıyla düzenledik. Bugün buradaki varlığınız, IVECO ile olan işbirliğinizi güçlendirmeye olan bağlılığınızın ifadesidir.” dedi.

FABIO-BONIFACINO-01
IVECO Afrika, Ortadoğu ve Asya (AMEA) Orta ve Ağır Sınıf Ürün Müdürü Fabio Bonifacino

2018 yılında yaklaşık 40 bin adet olarak kapanan 3.5 ton üzeri ticari araç pazarının 2019 yılında 30 bin adet olarak gerçekleşeceğini öngördüklerini dile getiren Tansu Giz, IVECO Türkiye’nin pazarda artan performansından bahsederek, şirketin 2018 yılını 3.5 ton ve üstü sınıfta üçüncü sırada tamamladığını, 2019 yılında da şu ana kadar yıllık temelde yüksek bir performans sergileyerek bu konumunu koruduğunu ifade etti.

FABIO-PELLEGRINELLI-01
IVECO Afrika ve Ortadoğu (AME) Orta ve Ağır Vasıta & CKD Birim Müdürü Fabio Pellegrinelli

Toplantıya IVECO’yu temsilen Afrika, Ortadoğu ve Asya (AMEA) Orta ve Ağır Sınıf Ürün Müdürü Fabio Bonifacino, Afrika ve Ortadoğu (AME) Orta ve Ağır Vasıta & CKD Birim Müdürü Fabio Pellegrinelli, Afrika ve Ortadoğu (AME) Özel Filo Müşteriler Birimi Müdürü Andrea Scollo ve Afrika ve Ortadoğu (AME) Üstyapıcılar İlişki Yöneticisi Giuseppe Cariello de katıldı. İtalyan yöneticiler, Afrika ve Ortadoğu Bölgesi için yeni organizasyonel yapıyı açıklayıp söz konusu pazarlarda mevcut olan ürünler hakkında açıklamada bulundular. Oturum sonunda üstyapıcılar IVECO yetkililerine soru sorma ve geri bildirimlerini iletme fırsatı da buldular.

ANDREA-SCOLLO-01
IVECO Afrika ve Ortadoğu (AME) Özel Filo Müşteriler Birimi Müdürü Andrea Scollo

IVECO Afrika ve Ortadoğu (AME) Orta ve Ağır Vasıta & CKD Birim Müdürü Fabio Pellegrinelli, yaptığı konuşmada Afrika ve Ortadoğu pazarlarındaki trendler ve ticari araç adetleri, yerelleştirme gibi endüstriyel trendler ve IVECO ürün yelpazesi hakkında açıklamalarda bulundu. Afrika ve Ortadoğu (AME) bölgesinde 3.5 ton ve üzeri ticari araç pazarının son üç yıl ortalamasının 125 bini hafif ticari araçlar ve 140 bini de orta ve ağır ticari araçlar olmak üzere 365 bin adet olduğunu kaydeden Fabio Pellegrinelli, ticari araç pazarının 2023 yılında 150 bin adedi hafif ticari ve 180 bin adedi de orta ve ağır ticari olmak üzere 330 bin adede ulaşmasını beklediklerini söyledi. Bölgedeki makro trendler hakkında da konuşan Fabio Pellegrinelli, 2016-2025 yılları arasında Afrika ticari araç pazarının yüzde 60, Ortadoğu ticari araç pazarının ise yüzde 48 büyümesinin beklendiğini, Ortadoğu’da üst sınıf ürünler için önemli büyüme öngörüldüğünü ve araç üretiminde yerelleşmenin hedeflendiğini dile getirdi.

IVECO-USTYAPI-MEA-05
Oturum sonunda üstyapıcılar IVECO yetkililerine soru sorma ve geri bildirimlerini iletme fırsatı da buldular.

Yerelleştirmenin Afrika ve Ortadoğu bölgesinin en güncel trendi olduğunun altını çizen Fabio Pellegrinelli, şunları söyledi: “CKD, bölgedeki pek çok devlet yönetiminin nezdinde yerel endüstrinin derinlemesine çözüm sunamadığı alanlarda hızlı gelişim ihtiyacına en iyi cevaptır. Son 10 yılda yerel CKD çözümüne avantaj sağlayabilmek amacıyla Libya, Tunus, Cezayir, Etiyopya, Kenya, Tanzanya, Nijerya, Güney Afrika, Suudi Arabistan ve İran gibi pek çok ülke CBU için ağır gümrük vergileri uygulamaya başladı. Diğer ülkeler ise üretimi tamamlanmış araçların ithalatına doğrudan sınırlama getiriyor. IVECO’nun 2015 yılında bölgede sadece iki adet tesisi vardı, 2019 yılında tesis sayısı 11 adede yükseldi.

IVECO-USTYAPI-2019-02
IVECO yöneticileri ve Türk üstyapıcılar toplantı sonrasında bir araya geldiler.

IVECO Afrika ve Ortadoğu (AME) Özel Filo Müşteriler Birimi Müdürü Andrea Scollo ise Afrika ve Ortadoğu bölgesindeki IVECO ağı, anahtar müşteri yapısı ve iş modeli, üstyapıcıları destekleme araçları ve son üç yılda yaşanmış örnekler hakkında bilgi verdi. IVECO’nun bölgedeki ağının 80 satış noktası ve 160’tan fazla servis noktasından oluştuğunu, ağda 257 satış uzmanı ve bin 27 teknisyenin görev yaptığını kaydeden Andrea Scollo, IVECO’nun Ortadoğulu ve Afrikalı müşterilere bayiler ve doğrudan satış olmak üzere iki kanaldan ulaştığını belirterek, şu açıklamayı yaptı: “IVECO ürün ve hizmetlerini yerel IVECO bayileri kanalıyla sunuyor. Satışların yüzde 75’i bu kanal vasıtasıyla gerçekleştiriliyor. Satış sonrası hizmetler doğrudan  aracı satan bayi tarafından sağlanıyor. IVECO, AME bölgesine ihracat yapan Avrupa, Türkiye ve Dubai’deki üstyapıcılara doğrudan satış yapmak suretiyle pazarlara ulaşıyor. Satışların yüzde 25’i bu kanal vasıtasıyla gerçekleştiriliyor.

IVECO-USTYAPI-2019-03
IVECO’nun hafif sınıf Daily ve orta sınıf Eurocargo modelleri toplantı salonunda sergilendi.

Ortadoğu ve Afrika ülkelerine yapılan satışlarda üstyapıcıların anahtar rol oynadığını vurgulayan Andrea Scollo, AME bölgesindeki özel bir satışı üstyapıcıların kendilerinin gerçekleştirmesinin, üstyapıcıların bölgede ihaleye katılmasının, IVECO’nun güçlü bir yerel ağa ya da rekabette başkaca önemli avantajlara sahip Türk üstyapıcıların üretimi olan üstyapılar ile donatılmış araçlarla ihaleye katılmasının ve üstyapıcıların AME ülkelerinde bölgedeki kalkınma planlarının bir parçası olarak uluslararası kuruluşlarca finanse edilen projelere katılmalarının Türk üstyapıcılarına ürünlerini Ortadoğu ve Afrika ülkelerine ulaştırma konusunda önemli imkan yarattığının altını çizdi.

IVECO-USTYAPI-MEA-02
IVECO Trakker ve ASTRA inşaat kamyonları dış alanda sergilendi.

IVECO Türkiye, aynı zamanda üstyapıcılar için güncellenen ve IVECO’nun teknik çizimleri ile modele ve sürüme göre üstyapılara yönelik kılavuzları barındıran websitesini de tanıttı.

Toplantı Daily, Eurocargo, Stralis X-Way ve Trakker’dan oluşan tüm ürün yelpazesinin gösterildiği  bir turla sona erdi. IVECO, en güncel hafif, orta ve ağır araç yelpazesini Türk ve Avrupa pazarlarına eşzamanlı olarak sunuyor. Bu, IVECO’nun çekirdek değerleri olan sürdürülebilirlik, Toplam Sahiplik Maliyeti, teknoloji ve müşterileriyle olan işbirliğinin bir sonucu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here