İkinci elde büyüme devam ediyor

0
385

Otoshops Genel Müdürü Murat Aydın ikinci el araç pazarını değerlendirdi. 

Türkiye sıfır otomobil pazarı ekim ayında da daralmaya devam etti. 2018’in 10 ayında toplam pazar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 33 daraldı. Ekim ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı 21 bin 571 adet oldu.

TÜİK rakamlarına göre ikinci el otomobil ve hafif ticari taşıt pazarı ise aynı dönemde otomotiv sektörünün yüzünü güldürmeye devam etti.  İkinci el otomobil araç pazarı Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 büyüdü. Bu dönemde 4 milyon 148 bin 547 adet otomobil el değiştirdi.

2018 modellerde fiyat makası daralacaktır

Otoshops Genel Müdürü Murat AydınÖTV‘deki 15 puanlık indirim ile hafif ticari araçlardaki KDV’nin yüzde 1’e indirilmesinin etkilerini kısa zamanda görmeye başladık. Bu uygulama özellikle yılın son iki ayına girdiğimiz dönemde sektörümüz için çok umut verici olmuş ve otomotiv pazarına canlılık getirmiştir. İkinci el pazarının durumuna gelince; sadece 2018 model düşük kilometreli ikinci el araçların, vergi indirimli sıfır araç fiyatları ile olan farkının daralması satışları negatif etkileyebilir. Ancak bu da yüzde 1’i geçmeyecektir.’’ dedi.

Otoshops Genel Müdürü Murat Aydın

Aracı satın almadan önce mutlaka ekspertiz raporu isteyin

İkinci el pazarının en büyük sorununun güven olduğunu söyleyen Murat Aydınİkinci el pazarında yaşanan kötü tecrübeler pazara olan güveni de sarsmaktadır. Bu nedenle  ikinci el otomobil almak isteyenler kurumsal markaları tercih etsinler. Otoshops olarak bu güveni yeniden tesis etmek için sattığımız her araca garanti veriyoruz. Otoshops’ta satılan tüm otomobiller 111 nokta ekspertizinden geçer. Satın alınan otomobilin geçmişi, mevcut kaporta ve mekanik durumu raporlanmaktadır. Müşterilerimiz, satın aldıkları bir otomobili herhangi bir neden göstermeksizin, 14 gün içinde başka bir otomobille değiştirilebilirler. Tüm işlemler dahil iki saat içinde teslim ettiğimiz araçlar için müşterilerimize birçok avantajı da beraberinde sunmaktayız.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here