UND, Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ile vize konularını değerlendirdi

0
259
und-yunanistan-istanbul-baskonsoloslugu-ile-vize-konularini-degerlendirdi
UND, Yunanistan Başkonsolosu Georgina Soultanopoulou'yu makamında ziyaret ederek vize konularını görüştü.

2021 yılı başından bu yana Yunanistan vize başvurularında karşı karşıya kalınan sorunlarla ilgili olarak Yunanistan Başkonsolosu Georgina Soultanopoulou makamında ziyaret edildi. Başkonsolos ve beraberindeki heyet ile birlikte iki saat boyunca toplantı yapıldı ve Yunanistan Başkonsolosluğu’ndan yapılan vize müracaatları konusunda teknik detaylar da dahil olmak üzere tüm süreçler görüşüldü.

Toplantıda, UND tarafından sektörde yaşanan sorunlar ve tespitler detaylı olarak paylaşıldı. Sektörden UND’ye iletilen ve Başkonsolos’a iletilen gündemlerde özetle; vize başvurularına verilen ret kararlarındaki artışlar, bazı sürücüler için AB’ye giriş engeli şerhi uygulamaları, sürekli olarak Yunanistan’a taşıma yapan ve öncesinde en az 6 aylık vizeleri bulunan TIR sürücülerine kısa süreli vize kararları, Yunanistan’ı transit geçiş yaparak Arnavutluk, Kosova gibi ülkelere yapılan taşımalar ve sektöre yeni giren TIR sürücüleri için vize kararları yer aldı.

Başkonsolos Soultanopoulou, Başkonoslosluk’a yapılan vize müracaatlarında yaşanan sorunları dile getirdi. Öncelikle, evrakı tam ve doğru olan sürücülerin vize başvurularına ret kararı verilmediğini belirten Başkonsolos da özetle; kendilerine teslim edilen başvuru evrakları arasında sahte ve/veya üzerinde tahrifat yapılmış evraklar bulunduğunu, bir çok başvuruda eksik evrak olduğunu ve eksik evrakları tamamlamak için sürücü veya firmalar ile iletişime geçildiğini, hiç deneyimi olmayan sürücülerin başvuru evraklarının daha farklı yöntemlerle kontrol edilerek değerlendirildiğini, Yunanistan’dan vize almış ancak hiç Yunanistan’a giriş yapmamış sürücüler olduğunu, Davetiye evrakı ile ilgili davetiyeyi veren kurumun aranarak teyit talep edildiğini önemle vurguladı.

Başkonsolos, taşımacı firmaların TIR sürücüleri için hazırlanacak evraklarda titizlik gösterilmesi, tahrifat yapılan belgelerin Başkonsolosluğa sunulmamasına özen gösterilmesi, eksik evrak ile başvuru yapılmaması konularına azami hassasiyet gösterilmesi gerektiğinin hatırlatılmasını talep etti.

Toplantıya UND adına İcra Kurulu Başkanı Alper Özel ve İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Elif Savrum katılım sağladı. Toplantıda son olarak, UND’nin temel hedefinin, ülkeleri arasındaki ticaretin aksamadan devamının sağlanması olduğu ifade edilerek; sektörüde faaliyet gösteren ve bilerek/isteyerek herhangi bir hata yapmayan firmalarda çalışan sürücülerin haksız uygulamalar ile karşı karşıya kalmasının engellenmesi için destekleri yinelendi. Vize süreçlerinin değerlendirilebilmesi amacıyla belirli aralıklarda bir araya gelinmesi konusunda da mutabakata varıldı.

UND, Başkonsolos ve ekibine, olumlu seyirde geçen ve iki saati aşkın süren toplantı için sektör adına teşekkür eti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here