Güneş panelli kamyon treylerler yakıt tasarrufu sağlayacak

0
187
scania-Truck-trailers-with-solar-panels-can-save-fuel
Scania, plug-in hibrit kamyona güç sağlamak için güneş pili kaplı bir treyler geliştirilmesine destek veriyor.

Scania, plug-in hibrit kamyona güç sağlamak için güneş pili kaplı bir treyler geliştirilmesine destek veriyor. İlk testler, İsveç’te yüzde 5-10 ve güneşli güney İspanya’da bu miktarın iki katı olası yakıt tasarrufu sağladığını gösterdi.

Scania Ar-Ge Araç Tasarımı Teknoloji Lideri Eric Falkgrim, konuyla ilgili olarak “Güneş pilleri daha önce teknelerde ve karavanlarda kullanıldı, ancak sadece buzdolapları ve ocaklar gibi yardımcılara güç sağlamak için kullanıldı, gerçek güç aktarma organları için kullanılmadı.” dedi.

scania-solar-01
Scania Ar-Ge Araç Tasarımı Teknoloji Lideri Eric Falkgrim

Proje kapsamında, İsveçli nakliye firması Ernst Express tarafından yanları ve çatısı 140 metrekarelik toplam alanı olan 18 metre uzunluğunda güneş pili kaplı bir treyler çalıştırılacak. İsveç’te güneş panellerinin yılda toplam 14.000 kWh üretmesi bekleniyor.

İsveç’te yüzde 10’a varan yakıt tasarrufu

Bir ön çalışmada, İsveç’in ortasındaki operasyonlar simüle edilerek yüzde 5-10 potansiyel yakıt tasarrufuna ulaşıldı. İsveç’te ilkbahardan sonbahara kadar enerji üretmeye yetecek kadar güneş ışığı olurken, yılın geri kalanında yetersiz oluyor. Buna karşılık, güney İspanya’nın yüzde 80 daha fazla güneş ışığı oranına sahip olmasıyla sağlanan yakıt tasarrufu da buna paralel olarak artıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here