Güneş enerjili araçlar Bridgestone desteğiyle Avustralya’da buluşuyor

0
1197

Bridgestone’un temiz enerji ve sürdürülebilirlik alanındaki vizyonunun bir yansıması olarak 2013 yılından bu yana desteklediği Bridgestone World Solar Challenge, bu yıl 8-15 Ekim tarihlerinde 6 ülkeden 11 takımın katılımıyla gerçekleşiyor. 30 yıldır gerçekleştirilen uluslararası yarışlarda ikinci ve üçüncü sınıf mühendislik öğrencilerinin geliştirdiği ve sadece güneş enerjisi ile çalışan araçlar mücadele ediyor. Takımların Bridgestone’un çevreci lastiği ECOPIA Ologic ile katılacağı yarışlarda Brisa da İTÜ GAE takımını destekliyor.

Bridgestone, 30 yıldır gerçekleştirilen ve mühendislik öğrencileri tarafından geliştirilen güneş enerjili araçların yarıştığı World Solar Challenge’ı isim sponsoru olarak destekliyor. İki yılda bir Avustralya’da düzenlenen yarışlara her yıl farklı ülkelerden takımlar katılıyor. Bridgestone ECOPIA Ologic lastiklerinin kullanıldığı bu yılki yarışlarda Brisa da İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu ve Türkiye’den katılan tek takım olan İTÜ GAE takımının destekçisi oldu.

Brıdgestone World Solar Challenge, 30’uncu yılını kutluyor

Bridgestone World Solar Challenge, dünyanın en ünlü güneş enerjili araç etkinliklerinden biri ve 2017’de 30’uncu yıl dönümünü kutluyor. Yarışlar, Avustralya kıtasında 3 bin kilometreyi kapsayacak ve 8-15 Ekim 2017 tarihlerinde, ‘Challenger’, Gezi ve Macera sınıflarında gerçekleştirilecek.

Challenger’ Sınıfı: Hız için tasarlanmış araçlar arasında yapılan yarış; araçlarda dört lastik ve bir sürücü olması gerekiyor.

Gezi Sınıfı: Araçların enerji verimliliği ve pratikliğini test eden yarış; araçların dört lastiği olması ve bir sürücü ile birden fazla yolcu ile sürülebilmesi gerekiyor.

Macera Sınıfı: Önceki müsabakalar için geliştirilmiş araçların yarış-dışı parkuru deneyimlemeleri için oluşturulan sınıf.

Bridgestone’un destekleriyle bu yılki yarışlara katılacak takımlar ise şöyle: Avustralya Adelaide Üniversitesi’nden Adelaide Üniversitesi Güneş Aracı Yarış Takımı, Tayvan Ulusal Kaohsiung Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve St. John’s Üniversitesi’nden Apollo Güneş Aracı Takımı, Kanada Toronto Üniversitesi’nden Blue Sky Solar Racing, Japonya Goko Lisesi’nden Goko Lisesi, Türkiye İstanbul Teknik Üniversitesi’nden İstanbul Teknik Üniversitesi Güneş Arabası Takımı, Japonya Kogakuin Üniversitesi’nden Kogakuin Üniversitesi Solar Takımı, Japonya Nagoya Teknoloji Enstitüsü’nden NITech Solar Racing, Japonya Tokai Üniversitesi’nden Tokai Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri Minnesota Üniversitesi’nden Minnesota Üniversitesi Güneş Arabası Projesi, Avustralya UNSW Mühendislik’ten UNSW Solar Yarış Ekibi SUNSWIFT ve Avustralya Batı Sydney Üniversitesi’nden Batı Sydney Üniversitesi Güneş Arabası Projesi.

Brıdgestone ECOPIA Ologıc: Enerji verimli lastik teknolojisi

Bridgestone‘un enerji verimli lastik teknolojisi “Ologic” ile tasarlanan ECOPIA Ologic, güneş enerjili araçlar gibi temiz enerji ile çalışan araçlara özel geliştirildi. “Ologic” teknolojisi, ıslak koşullarda optimal yol tutuş sağlıyor. Aynı zamanda sunduğu ideal aerodinamik ile de yuvarlanma direncini azaltarak enerji ve yakıt tüketiminden tasarruf sağlıyor.

Bridgestone ECOPIA Ologic lastikleri, güneş enerjili araçların yanı sıra lüks sınıfta üretilen elektrikli otomobillerde de orijinal donanım olarak kullanılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz