Goodyear, elektrikli taşıtların performansını geliştirmek için tasarladığı yeni lastik teknolojisini tanıttı

0
936
EfficientGrip Electric Drive

Elektrikli sürüş teknolojisi ile üretilen EfficientGrip Performance öntür lastik, Goodyear’ın, elektrikli araçlara özel lastikler geliştirmesinin en yeni adımı olarak öne çıkıyor.

Goodyear, büyüyen elektrikli taşıt pazarına yönelik elektrikli sürüş teknolojisi ile geliştirdiği ve 2019’da Avrupa yollarına çıkacak olan EfficientGrip Performance öntür lastiğinin ön tanıtımını 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirdi.

Goodyear tarafından yapılan testler; elektrikli motorların güçlü ve anlık tork momenti ile ağır bataryaların neden olduğu ilave araç ağırlığına bağlı olarak, elektrikli araç lastiklerinin standart lastiklere göre yüzde 30 daha hızlı yıprandığını gösteriyor.

Goodyear Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkanı Chris Delaney, “Yayımların azaltımına yönelik düzenlemelerin artması ve fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltma isteği, elektrikli taşıtlar için çok uygun bir ortam yaratmaktadır. Taşıt üreticileriyle birlikte çalışarak, bu büyüyen taşıt sınıfına has eşsiz performans gerekliliklerini karşılayacak olan elektrikli sürüş teknolojimizi önümüzdeki sene piyasaya sunmak için hazırlanıyoruz. 120 yıldır taşıma dünyasını değiştirmeye katkı sağlayan yenilikçi ürünleri sunan mirasa sahip bir şirket olarak, elektrikli sürüş teknolojisi ile geliştirilmiş olan EfficientGrip Performance öntür lastiği, Goodyear’ın geleceğin mobilitesi yolunda liderlik etmeyi sürdüreceğinin en önemli kanıtıdır.” dedi.

Goodyear Avrupa Afrika Ortadoğu Bölgesi Başkanı Chris Delaney

Taşıt üreticileri, lastiğin dayanıklılığı için gerekli olan özelliklere ek olarak elektrikli araçların yuvarlanma direncinin daha da geliştirilmesini talep ediyorlar. Birçok ülkede elektrik şarj etme altyapısının henüz yeteri kadar gelişmiş olmaması nedeniyle, tüketicilerin en büyük önceliği artan çeşitlilik olarak öne çıkıyor. Dikkat çeken bir diğer konu ise lastiklerin sessizliği ve konforu. Elektrikli taşıtlar, düşük hızlarda standart araçlardan kaynaklanan gürültünün yarısına sahip.

Elektrikli sürüş teknolojisi

Bu zorlukları karşılamak üzere, elektrikli sürüş teknolojisi ile geliştirilen EfficientGrip Performance öntür lastiği; inovatif sırt deseni ile daha yüksek kilometre sunuyor. Lastik sırtında bulunan ince kanallar, geleneksel radyal kanallara göre yol yüzeyinde daha geniş bir kauçuk temasını sağlar. Lastik, yol ile daha fazla kauçuk teması sayesinde ıslak koşullardaki performansını korurken, ortaya çıkan yüksek tork seviyeleri ile daha iyi başa çıkabilir. Sırt deseni ayrıca, ses dalgalarının oyukların/kanalların içine girmesini engelleyerek hem iç hem dış lastik gürültüsünü azaltır. Bunun yanı sıra ağır yük taşıma yapısı ise yüksek performans için en uygun sırt izini korurken, bataryalardan kaynaklanan ilave taşıt ağırlığını desteklemek üzere en uygun hale getiriliyor. Ayrıca genişletilmiş sürüş çeşitliliği sayesinde sırt hamurunun malzeme özellikleri, yüksek tork seviyeleriyle daha iyi başa çıkarak taşıt çeşitliliğini genişletmek amacıyla ultra-düşük yuvarlanma direncine göre ayarlanıyor. Buna ek olarak, lastiğin yanakları, aerodinamik sürtünmenin azaltılması ve daha az kütlenin dönmesini sağlaması için tasarlanarak, enerji tüketiminin azaltılması sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz