GEODIS, IVECO’dan 200 doğal gazlı araç satın aldı

0
665
iveco-gedis-2
GEODIS, IVECO'dan 107 adedi IVECO Daily ve 93 adedi de IVECO Eurocargo olmak üzere toplam 200 adet doğal gazlı araç satın aldı.

GEODIS, Fransa’da kentiçi dağtım için “yeşil” bir filoya yatırım yapıyor. Amaç, kirliliği ve gürültü rahatsızlığını azaltmak. 15 Haziran 2021 Salı günü, GEODIS Dağıtım ve Ekspres İş Alanından Sorumlu Başkan Yardımcısı Stéphane Cassagne ve IVECO Fransa Genel Müdürü Emilio Portillo, biyogaz yakıtlı 200 CNG araç siparişi içeren bir anlaşma imzaladılar. Teslimatın 2021’in sonunda yapılması planlanıyor.

GEODIS CEO’su Marie-Christine Lombard, konuyla ilgili olarak “Bu yatırım, GEODIS için faaliyetlerinin çevre üzerindeki etkisini azaltmada ve iklim değişikliğiyle mücadelede yeni bir adımı işaret ediyor. Özellikle son kilometrede karayolu taşımacılığını yeşillendirerek sektörün karbondan arındırılmasına katkıda bulunacağız. Kentsel lojistik, eylemlerimizin merkezinde yer alıyor.” dedi.

GEODIS‘in hedefi, üç yıl içinde Fransa’nın en büyük 35 kentinin (150.000’den fazla nüfusa sahip) kent merkezlerinde yüzde 100 karbonsuz ulaşım sağlamak. Birkaç yıl önce başlatılan proaktif strateji, Fransa pazarında yaklaşık yüzde 60 payla alternatif enerjilerde önder olan IVECO ile bu siparişin imzalanmasıyla yeni bir boyuta ulaştı.

GEODIS, dizel bir araçla aynı performansı sunarken CO2 yayımlarını yüzde 95’e kadar azaltan bir yakıt olan BioGNV ile çalışan 107 adet IVECO Daily ve 93 adet IVECO Eurocargo araç seçti. Euro VI-E dizel araçla karşılaştırıldığında, ince parçacık yayımları yüzde 95 ve nitrojen dioksit (NO2) yayımları yüzde 90 oranında azalıyor. Bu araçlar Crit’Air 1 kategorisine giriyor. Pieck Quiet Truck 71 dB sertifikası ile gece ve gündüz sessiz teslimat yapabiliyorlar.

GEODIS Dağıtım ve Ekspres İş Alanından Sorumlu Başkan Yardımcısı Stéphane Cassagne, şunları söyledi: “Yeni enerjilerin artan kullanımı, dağıtım faaliyetlerimizle bağlantılı yayımları azaltmak için bir eylem aracı. 200 araçlık bu sipariş, CO2 yayımlarını azaltma taahhüdümüzü gösteren önemli bir adım. Bizi Fransa’da temiz teslimatta önemli bir oyuncu olarak konumlandırıyor ve bu tutku, müşterilerimize daha da fazla fayda sağlıyor.

IVECO Fransa Genel Müdürü Emilio Portillo ise şöyle konuştu: “GEODIS’in bağlılığını ve markamıza duyulan güveni memnuniyetle karşılıyoruz. IVECO, Fransa’da ve Avrupa’da talebin istikrarlı bir şekilde arttığı doğal gaz çözümüne çok erken inandı. Sağlığımızı, iklimi ve şehirdeki yaşam kalitesini koruma üçlü hedefini karşılayan bu çözüm ile araçlarımız, ekolojik geçişe kendini adamış nakliyeciler için bir referans noktası haline geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here