GAZ Group, Türkiye’de GAZelle NEXT panel van üretimine başladı

0
3420

Avrupa’nın en büyük ticari taşıt üreticisi olan, 40’tan fazla ülkeye ihracat yapan ve Rusya’da çeşitli endüstriyel grupları birleştiren Bazoviy Element’e dahil olan Gaz Group, Türkiye’de GAZelle NEXT panel van ve kombi van üretimine başladı. Yeni modelle GAZelle NEXT’in 2014 yılından bu yana Sakarya’da üretilmekte olan yolcu ve yük taşıma sürümlerine yeni bir katkı sağlanacak. Yeni modeller sayesinde GAZ ticari taşıtların Türkiye pazarındaki konumu güçlenecek. Türk üreticilerle ortak olarak dört temel model esas alınarak çeşitli iş türlerinde kullanılacak olan 200 aşkın araç sürümü üretilecek.

GAZ Group, Türkiye’de GAZelle NEXT panel van ve kombi van üretimine başladı. Araç üretimi için gereken ana parçalar Rusya’dan ithal edilirken birçok parça da Türk üreticilerden satın alınıyor. GAZ’ın Türkiye’deki üretim tesislerinde üretilen ilk GAZelle NEXT panel van ve kombi vanlar bu sonbaharda Türk piyasasında satışa çıkarılacak.

GAZelle NEXT panel vanın özellikleri arasında 13.5 metreküplüklük yüksek yükleme hacmi, yüksek işlevsellik ve kendi sınıfında en zengin temel donanımlar yer alıyor. Yük bölümündeki özel kapak 5 m uzunluğa kadar yüklerin taşınmasına olanak veriyor. Yük kısmına kolay erişim sayesinde aracın yüklenme ve boşaltılması en kısa zamanda gerçekleştiriliyor. Arka kapılar orta durumda 90 derece açıda sabitleştiriliyor ve 270 derece açılabiliyor. Aracın temel donanımını arısında yüksek dayanıklı plastikten yapılmış yan duvar kaplamaları ve özel su geçirmez ve aşınmaya dayanıklı kontrplak zemin kaplaması da bulunuyor. Bunlar gövde yüzeyini yıpranmaya ve hasara karşı koruyor.

Yolcu ve yük taşımada kullanılan GAZelle NEXT kombi van, yedi yolcu ve 9.5 metreüp yük sığası sunuyor ve bir panel van ile ve konforlu bir minibüsün özelliklerini bir araya getiriyor. Geniş kayar yan kapı yolcu bölümüne biniş inişi kolaylaştırıyor. Arka koltuklar katlanarak uygun yatak yerlerine dönüşebiliyor. Arka sıranın altındaki özel boşluklar ve birinci sıranın üst tarafındaki alan sürücü ve yolcuların eşyalarının yerleştirilmesi için kullanılıyor. Temel donanımda ısıtma sistemi Webasto ve 2 DİN müzik sistemi bulunuyor.

GAZelle NEXT panel van, 150 beygir güç ve 330 Nm azami tork üreten Cummins ISF 2.8 dizel motoru ile donatılıyor. Yeni plastik yakıt deposunun hacmi 80 litreye kadar çıkartılırken kullanıcıya daha uzun menzil sağlanıyor. Gövdeye ilave edilen takviyeler sayesinde tüm aracın sağlamlığı ve güvenliği artırılıyor. GAZelle NEXT’in en önemli tasarım özelliklerinden biri de çift salıncaklı bağımsız ön süspansiyon. GAZelle NEXT temel alınarak farklı kullanım amaçları için 200 kadar sürüm üretilebiliyor.

GAZ Group Hafif Ticari Taşıt ve Otomobil Bölümü Başkanı Pavel Sereda, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ”GAZelle NEXT panel vanın üretiminin başlangıcı, 2012 yılında GAZelle BUSINESS aracın ve 2014 yılında GAZelle NEXT araçların üretiminden sonra Sakarya’daki üretimimizin üçüncü ayağını oluşturuyor. Yeni modelin üretimiyle birlikte Türkiye’de kendi bağımlı şirketimize sahip olmuş bulunuyoruz. Bu da yerel pazarda daha hızlı gelişme olanağı sağlıyor. Biz, bayi ağını geliştirmeyi, yerel montaj hattını genişletmeyi ve bizim araçlarımızı temel alarak özel araçlar üretebilecek Türk şirketleriyle çalışmayı planlıyoruz.” dedi.

Gaz Türkiye Üretim Müdürü Cengiz Yüksel ise şunları söyledi: “Özellikle GAZelle NEXT panel van üretimine başlamak için montaj donanımlarımızı modernleştirdik ve yeniden ayarladık. Bunlar bugün artık yeni gövde tipleriyle çalışıyorlar. Fabrikada uygulanan GAZ Group uluslararası standartları tüm üretim sürecini kurallara bağlıyor ve neticede çıkışta en yüksek kalite standartlarına uygun ürün elde ediyoruz.

GAZelle Next Panel Van

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz