FPT Industrial Cursor 9 NG, yeni Van Hool Exqui.City’yi güçlendiriyor

0
446
FPT_Van-Hool_Exquicity_C9-NG_English-1
Van Hool Exqui.City, 2000 devir/dk’de 221 kW güç ve 1000 devir/dk’de 1300 Nm tork üreten yeni nesil FPT Industrial Cursor 9 NG motor ile donatılıyor.

FPT Industrial tarafından tasarlanan ve üretilen yüksek performanslı bir doğal gaz (NG) motoru, Belçikalı toplu taşıma taşıtları üreticisi Van Hool’un Fransa’da yakın zamanda hizmete giren yeni hibrit trambüsünü güçlendiriyor. Van Hool Exqui.City, 2000 devir/dk’de 221 kW güç ve 1000 devir/dk’de 1300 Nm tork üreten yeni nesil FPT Industrial Cursor 9 NG motor ile donatılıyor. Markanın altı silindirli motoru, Fransa’nın Nimes kentinde 6 Ocak’ta hizmete başlayan hibrit trambüse güvenilirlik ve uzatılmış ürün yaşam döngüsü sağlıyor.

Exqui.City’nin kalbinde en yeni ve en yeşil seçenek tahrik teknolojilerine yer vermek için tasarlanan çoklu-tahrik platformu yer alıyor. Bu esnek platform ile Van Hool; yeni, daha verimli ve güvenilir teknolojileri entegre etmedeki uzmanlığını teyit ediyor. Kent özellikleri ve topografi aracın motor seçimini etkileyen önemli etkenler. Nimes için hibrit NG/elektrik kombinasyonu en uygun çözüm olarak belirlendi.

Van Hool için FPT Industrial Cursor 9 NG motorları, araç otobüs durağına yaklaştığında içten yanmalı motoru kapatan bir teknoloji olan ‘Start & Stop’ özelliğine sahip Bu, yolculara daha çok konfor sunarken gürültü ve gaz yayımını azaltıyor. Yolcular araca bindiğinde motor yeniden çalışıyor ve çekiş için elektrik akülerini dolduruyor.

FPT_Cursor_9_NG
FPT Cursor 9 NG, sınıfındaki en iyi yakıt tüketimi için stokiyometrik yanmayı ve çok noktalı sıralı püskürtmeyi kullanıyor.

FPT Industrial, Van Hool’a şimdiden 10 adet Cursor 9 NG motoru sattı ve ihalenin tamamlanması için altı tane daha planlanıyor. Ocak ayında her biri 24 metre uzunluğundaki 10 adet trambüs, Nimes tren istasyonu ve kent hastanesi Carémeau CHU arasındaki 20 dakikalık T2 hattında çalışmaya başladı. Sonuçta, her gün 25 bin kişinin bu hattı kullanması bekleniyor.  

Doğal gaz şu anda bu tip araçlar için en uygulanabilir ve düşük maliyetli sürdürülebilir çözüm durumunda. FPT Industrial, dünya çapında sattığı 50 bin adet motorla bu sınıfta öncü konumda. Markanın doğal gaz motorları, hem sıkıştırılmış hem de sıvılaştırılmış şekilde karbondioksit yayımlarını çarpıcı bir biçimde azaltıyor. Motorlar aynı zamanda yayımları neredeyse sıfıra kadar düşüren biyometan ile de çalışıyor.

Cursor 9 NG, sınıfındaki en iyi yakıt tüketimi için stokiyometrik yanmayı ve çok noktalı sıralı püskürtmeyi kullanıyor. Motor, Euro 6 yayım ölçütlerini EGR olmadan sadece basit üç yollu katalizör ile karşılıyor.

Van Hool Exqui.City için Cursor 9 NG özellikleri

Mimari:          Sıralı 6 silindir

Havanın işlenmesi:          Turbo yükleme aftercooler

Bore x stroke (mm):          117 x 135

Hacim (l):          8.7

Silindir başına supap:          4

Püskürtme sistemi:          Çok noktalı

Turbo yükleme:          Wastegate

Azemi güç:          221 kW @ 2,000 devir/dk

Azami tork:          1,300 Nm @ 1,000 devir/dk

Egzoz sistemi:          3 yollu katalizör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here