Fiat, özerk sürüş için küresel işbirliği yapıyor

0
1398

Fiat Chrysler Automobiles (FCA); BMW Grubu, Intel Corporation ve Mobileye’ın özerk (otonom) sürüş platformu geliştirme programına katılmak için bir mutabakat anlaşması imzaladı. Çok ortaklı işbirliği, şirketlerin birbirlerinin gücünü, yeteneklerini ve kaynaklarını birleştirerek sinerji yaratmalarına olanak tanıyor. Platform, Seviye 3 ve Seviye 4/5 özerk (otonom) sürüş için ölçeklendirilebilir olarak geliştiriliyor. Dünya genelindeki birçok otomobil üreticisi, platformu markalarının kimliklerini koruyarak kullanabilecekler.

BMW Grubu, Intel, bir Intel firması olan Mobileye ve Fiat Chrysler Automobiles (FCA), küresel çapta kullanıma yönelik özerk sürüş platformunu geliştirme programı için bir mutabakat anlaşması imzaladıklarını açıkladılar. Her biri farklı alanlarda uzman şirketler, ortaklık çerçevesinde geliştirilen platformun, teknolojisini ve verimliliğini artırmak ve piyasaya sürme süresini hızlandırmak için birbirlerinin yetenek ve kaynaklarını birleştirerek sinerji yaratmayı hedefliyorlar. Bu hedefe ulaşmaya giden yolda mühendislerin pek çok farklı yerleşkede birlikte çalışması öngörülüyor. FCA, bu ortaklığa mühendislik ve diğer alanlarındaki teknik kaynak ve uzmanlığının yanı sıra Kuzey Amerika’daki dikkat çekici satış hacmi, farklı coğrafyalara erişim yeteneği ve uzun vadeli deneyimi ile katkı sağlayacak.

Yapmış olduğu değerlendirmede “Özerk sürüş teknolojisini geliştirmek ve daha da ileriye taşımak için, otomobil üreticileri, teknoloji sağlayıcıları ve tedarikçileri arasında işbirlikleri kurmak hayati önem taşıyor.” diyen Fiat Chrysler Automobiles CEO’su Sergio Marchionne, “FCA’nın bu oluşuma dahil olması, şirketlerin ortak bir vizyon ve hedefle bir araya gelmesiyle oluşan sinerjiden ve ölçek ekonomisinden doğrudan yararlanmasını sağlayacaktır.” şeklinde konuştu.

Fiat Chrysler Automobiles CEO’su Sergio Marchionne

BMW Grubu, Intel ve Mobileye, Temmuz 2016’da özerk sürüş özelliğine sahip araçlar geliştirmek üzere işbirliği yapacaklarını ve ileri seviye özerk (Seviye 3) ve tam özerk (Seviye 4/5) sürüş özelliğine sahip çözümleri 2021 yılına kadar üretime sokacaklarını açıklamıştı. Oluşum, o tarihten bu yana, dünya genelinde birçok otomobil üreticisi tarafından kullanılabilen ve her otomobil üreticisinin marka kimliğini koruyarak kendine uyarlayabildiği bir platform tasarlıyor ve geliştiriyor.

2017 yılı sonuna kadar 40 adet özerk sürüş özelliğine sahip test otomobilini yollara çıkartacak olan oluşum, aynı zamanda işbirliği ölçeğini gözler önüne seren Mobileye ve Intel’in 100 adetlik Seviye 4 test aracı filosundan elde edilen veriler ile kazanılan bilgi birikiminden ve deneyimden de yararlanmayı hedefliyor.

Gelişim sürecinin kusursuzluğu ve özerk sürüş teknolojisinin ölçeklenebilir olması bu işbirliğinin başarısında kilit öneme sahip.” diye konuşan BMW AG Yönetim Kurulu Başkanı Harald Krüger: “FCA ile birlikte dünyanın önde gelen, OEM Seviye 3-5 özerk sürüş teknolojisini küresel bir ölçekte hayata geçirme hedefimiz doğrultusunda daha da güçlendik.” açıklamasını yaptı.

Chrysler Pacifica

“Hareketliliğin geleceği, otomobil ve teknoloji önderlerinin bir araya gelerek geliştirecekleri ve tüm dünyadaki üreticilerin kendi üretim hatlarına uyarlayabileceği, ölçeklendirilebilir özerk sürüş platformuna dayanıyo.r” şeklinde konuşan Intel CEO’su Brian Krzanich ise “Dünyanın en güvenli özerk sürüş özelliğine sahip araçlarını geliştirme hedefimize Fiat Chrysler Automobiles’ın sağlayacağı katkılardan dolayı çok memnunuz.” dedi. Bir Intel şirketi olan Mobileye’nin CEO’su ve Teknoloji Başkanı Profesör Amnon Shashua da yapmış olduğu değerlendirmede şunları söyledi: “FCA’nın katkılarından ve geçen sene önemli ilerleme kaydederek hızlıca test ve uygulama aşamasına geçen işbirliği platformunu kullanmasından son derece memnunuz. Görüş, algılama ve haritalama ile farklı duyargaların bir arada kullanılması ve sürüş politikası çözümleri kombinasyonu güvenli ve kullanışlı bir sistemi hayata geçirme, bunun yanı sıra düşük bir maliyetle bütün coğrafyalara ve yol şartlarına uyarlama olanağı sunuyor.

BMW Grubu, Intel, Mobileye ve Fiat Chrysler Automobiles, açıklanan bu geliştirme ve çözüm ortaklarıyla birlikte, diğer otomobil üreticileri ile teknoloji tedarikçilerini, bu özerk sürüş platformuna katılmaya ve tüm endüstriyi kapsayan geniş kapsamlı bir çözüm oluşturmaya davet ettiklerini ifade ettiler.

FCA, bu ortaklığa mühendislik ve diğer alanlarındaki teknik kaynak ve uzmanlığının yanı sıra Kuzey Amerika’daki dikkat çekici satış hacmi, farklı coğrafyalara erişim yeteneği ve uzun vadeli deneyimi ile katkı sağlayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz