Fiat Centoventi, Red Dot Tasarım Ödülü’nü kazandı

0
358

Fiat’ın elektrikli mobilite çözümleri ile kişiselleştirme konusunda yeni bir dönemi temsil eden Centoventi kavram otomobili, 2019 Red Dot Ödül töreninde “tasarım kavramı” kategorisinde ödüle layık görüldü.

Markanın köklü geçmişinin gelmiş olduğu en son noktayı temsil eden Centoventi kavramı, kullanıcısının isteğine uygun olarak şekillendirilebilir (modüler) yapısıyla devrim yaratıyor. 1955’ten bu yana “ürün tasarımı”, “iletişim tasarımı” ve “kavram tasarımı” kategorilerinde gerçekleştirilen ve bu yıl 55 ülkeden 5 bin 500’ü aşkın başvurunun yapıldığı Red Dot Ödülleri’nde, kazananları dünyanın önde gelen tasarımcı, akademisyen ve gazetecilerinin yer aldığı 21 kişilik jürinin kararı belirliyor.

Fiat Marka Küresel Başkanı Olivier François

Fiat Centoventi kavramının Red Dot Ödülü’ne layık görülmesinden ötürü gururlu olduklarını dile getiren Fiat Marka Küresel Başkanı Olivier François, “Bu prestijli ödül, tasarımıyla otomotiv dünyasının çok daha ötesine geçen Fiat Centoventi’nin sıra dışı ve yenilikçi yapısının önemine vurgu yapıyor. Ödül 120. yıldönümünü kutlayan Fiat için doğum günü hediyesi olmasıyla da ayrı bir anlam kazanıyor.” dedi. François, Fiat’ın geleceğin elektrikli ulaşımına yönelik vizyonunu gözler önüne seren ve adeta bir devrim niteliğinde olan kavram otomobilinin; yalnızca bir otomobil değil, aynı zamanda Fiat’ın “Az daha çoktur” yaklaşımının en önemli örnekleri arasında yer aldığını vurguladı. François, “Fiat Centoventi, daha az büyük daha az maliyetli ve daha az ağır. Ancak aynı zamanda daha fazla kişiselleştirilebilir ve daha çevre dostu, yani daha fazla Fiat.” açıklamasını yaptı.

Centoventi kavramı, kullanıcısının isteğine uygun olarak şekillendirilebilir (modüler) yapıya sahip.

Mevsimlere ya da sürücü kişiliğine özel değişim

Fiat Centoventi kavramı, elektrikli ulaşım konusuna alışılmışın dışında yenilikçi bir iş modeli ile yaklaşıyor. Her ayrıntısıyla kişiselleştirme özelliğine sahip olan kavram otomobilde, gösterge panelinden eşya gözlerine, koltuklardan çocuk emniyet sistemlerine kadar kullanıcısı tarafından değiştirilebilen “tak ve çalıştır” tipi aksesuvarlar sunuluyor. Giydirilebilir dış kısmın yanı sıra, otomobilin tamponları kişiselleştirilebiliyor ve ayrıca çeşitli tavan tipleri de sunuluyor. Böylece araç, farklı mevsimleri yansıtacak şekilde veya kullanıcısının kişiliğine göre farklı şekillerde giydirilebiliyor. Tüm bunlarla birlikte Fiat Centoventi’nin menzili modüler olmasıyla dikkat çekiyor. Yenilikçi batarya mimarisi sayesinde araç menzili kullanım amacına bağlı olarak 100 ile 500 kilometre arasında değişebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here