Ege Endüstri TAYSAD Patent Ödülleri’nde birinci oldu

6
3523
Ege-Fren
Ege Fren Sanayi ve Ticaret A.Ş., Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) üretimden satışlarına göre 2018 için yaptığı değerlendirmede en büyük ilk 100 firma listesinde bir önceki yıla göre 9 sıra yükselerek 67’nci sırada yer aldı.

Türkiye otomotiv yan sanayi sektörünün çatı örgütü Taşıt Araçları Yan Sanayi Derneği TAYSAD’ın 2016 patent ödül töreni, 9 Mart 2017 tarihinde derneğin Şekerpınar’daki merkezinde yapıldı. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun, çok sayıda sektör temsilcisinin ve TAYSAD yöneticilerinin katıldığı törende Ege Endüstri Genel Müdürü Ayhan Özel, ödülü T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Danışmanı Pertev Cinalioğlu’nun elinden aldı.

TAYSAD’ın Patent Ödülleri, firmaların ilgili yıl içerisindeki tescil edilen patent sayılarına göre veriliyor. Buluş sahibi olan, buluşu hayata geçiren, patent çalışmalarını dokümante eden, bunlarla ilgili süreçleri takip eden firmaların ödüllendirildiği bu süreçte Ege Endüstri’nin kazandığı birincilik ödülü, şirketin, Ar-Ge konusunda yıllardır yürüttüğü çalışmaların önemini de bir kez daha gözler önüne koymuş oldu. 5746 nolu yasa çerçevesinde Ar-Ge Merkezi statüsüne sahip olan ve çalışmalarının altıncı yılını tamamlayan Ege Endüstri, üniversiteler, TÜBİTAK, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı (SANTEZ), uluslararası araştırma enstitüleri ve küresel müşteriler ile birlikte çok sayıda Ar-Ge projesi yürütüyor ve hayata geçiriyor. Ege Endüstri birincilik ödülüne hak kazandığı 2016 yılında toplam 17 adet patent tescil ettirdi. Firmanın toplam onaylanmış patent sayısı ise 31.

Ege Endüstri Genel Müdürü Ayhan Özel, TAYSAD Ödülleri Patent kategorisinde bu yıl ilk kez aldıkları birincilikle ilgili şunları söyledi: “2014 ve 2015’te ikincilik ödülü aldığımız bu kategoride bu sene birinciliği elde etmiş olmaktan son derece mutluyuz. Başarılı Ar-Ge projelerimiz sonucunda elde ettiğimiz tescilleri sadece Türkiye değil, ABD ve Hindistan gibi iş yaptığımız diğer ülkelerde de yürütüyoruz. Firmamız patentlerin yanı sıra ürettiği bilgi ve teknolojiyi, İsveç, Finlandiya, Hindistan ve İran gibi ülkelerde de kullanıma sunuyor.”

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz