EDEKA Minden-Hannover, bir yıl boyunca Shell Bio-LNG ile üç IVECO S-WAY doğal gazlı kamyon çalıştıracak

0
657
Jonathan_Fafengut_ShellLNG_IVECO_EDEKA4666_mittel
Süpermarket kooperatifi EDEKA Minden-Hannover, bir yıl boyunca Shell Bio-LNG ile çalışan üç IVECO S-WAY doğal gaz kamyonu çalıştıracak.

Almanya’da bir yıllık deneme için EDEKA Minden-Hannover‘a ve diğer iki müşteriye Bio-LNG tedarik edecek enerji şirketi Shell, bunu uzun yol taşımacılığı için Bio-LNG tesislerini daha da genişletme yolunda önemli bir adım olarak görüyor.

EDEKA Minden-Hannover, filosundaki IVECO S-WAY doğal gaz kamyonlarından üçünü bu pilot projede kullanacak.

Almanya’da Bio-LNG kullanımı ivme kazanırken, enerji şirketi Shell bu sürdürülebilir yakıtı EDEKA Minden-Hannover‘a ve bir pilot projede diğer iki müşteriye tedarik edecek. Her katılımcı, bir yıl boyunca sağlanan Bio-LNG ile üç kamyon çalıştıracak ve bu süre zarfında karbon yayımlarını önemli ölçüde azaltacak. Süpermarket kooperatifi, IVECO S-WAY doğal gaz kamyonlarından üçünü projeye tahsis etti.

Sıfır yayımlı taşımacılık ve daha düşük kent merkezi kirliliği taahhüdü

Süpermarket kooperatifi EDEKA Minden-Hannover, mal tedarik zincirini mümkün olduğunca çevre dostu hale getirme odağıyla sürdürülebilirliğe uzun süredir devam eden bir bağlılığa sahip. Bu, şirketin şu anda 10 adet IVECO Stralis NP ve 40 adet IVECO S-WAY doğal gaz kamyonu içeren filosunu sürdürülebilir hale getirmesine yol açtı.

EDEKA Minden-Hannover Filo ve Taşımacılık Yönetimi Başkanı Thomas Steinlein, konuyla ilgili olarak “Tüm lojistik faaliyetlerimizin bel kemiğini oluşturan araç filomuzun dönüştürülmesi, karbon ayak izimizi azaltmada önemli bir kaldıraç. Bio-LNG’nin kullanımı, elbette sıfır yayım elde etme yolunda atılmış büyük bir adım olacak. Bu nedenle, bu gelişmiş biyoyakıtın bu amaca ulaşmada nelere katkıda bulunabileceğini göstermek için bu pilot projeye katılmaktan mutluluk duyuyoruz. Bununla birlikte, bir diğer önemli husus da nitrojen oksitlerden (NOx) ve parçacık maddeden (PM) kaçınılması. Araçlarımız öncelikli olarak ve sıklıkla çok kirli kent merkezlerinde çalışıyor LNG ve hatta Bio-LNG kullanarak bu kirlilik değerlerini zaten önemli ölçüde azaltıyoruz.” dedi.

Shell Bio-LNG ile karayolu yük taşımacılığının karbondan arındırılmasına giden yolda

Shell tarafından kullanılan Bio-LNG, tarımsal atıklardan üretiliyor. Avrupa Birliği’nin gözden geçirilmiş Yenilenebilir Enerji Direktifi (REDII) kriterlerini karşılıyor ve sürdürülebilir bir döngüsel ekonomi ürünü. Bu doğrultuda, EDEKA Minden-Hannover ve diğer müşteriler, ürünün sürdürülebilirliği ve karbon faydalarına ilişkin açıklamalar alacaklar.

Shell Almanya Başkanı Fabian Ziegler, Almanya’da yürütülen bu Bio-LNG denemesini Shell’in uzun mesafeli taşımacılığa yönelik Bio-LNG planlarını daha da genişletme yolunda çok önemli bir adım olarak görüyor. Fabian Ziegler, şunları söyledi: “Bir Nordsol Bio-LNG tesisinin bu yaz en kısa sürede üretime başlaması planlanıyor ve bu tesis Avrupa tedarik ağımızı besleyecek. Köln’de Energy and Chemicals Park Rheinland’da Bio-LNG üretimi için 100.000 tonluk bir tesis için bir planlama izni başvurusu sunduk ve temelini bu sonbaharda atmayı umuyoruz. Bu tesis, Almanya’daki Shell LNG dolum istasyonlarımıza ve onların müşterilerine, 2023 gibi erken bir tarihte ülke genelinde Bio-LNG tedarik etmemize ve uzun mesafeli taşımacılığın neden olduğu karbon yayımlarını bir milyon tona kadar düşürmemize yardımcı olacak.

Jonathan_Fafengut_ShellLNG_IVECO_EDEKA4607_mittel
Almanya’da Bio-LNG kullanımı ivme kazanırken, enerji şirketi Shell bu sürdürülebilir yakıtı EDEKA Minden-Hannover’a ve bir pilot projede diğer iki müşteriye tedarik edecek.

IVECO’nun endüstri önderi doğal gaz teknolojisine sahip yeşil bir filo

EDEKA Minden-Hannover‘ın filosundaki IVECO Stralis NP ve IVECO S-WAY doğal gaz, Euro VI Step D yayım ölçütlerine uygun Cursor 13 doğal gaz motorları ile donatılıyor. Bu motorlar, pazardaki mevcut kalitedeki yüzde 100 Bio-LNG ile çalışabiliyor. Bio-LNG ile çalışmak için herhangi bir teknik değişiklik veya özel uyarlamaya gerek yok ve garanti koşulları ve servis aralıkları dizel ile çalışankilerle aynı. 460 beygir 4×2 IVECO doğal gazlı kamyonun 54 litrelik iki büyük deposu en az 390 kg Bio-LNG alabiliyor ve yeniden yakıt almadan 1.600 kilometreye kadar menzil sağlıyor. Dizel bir kamyonla karşılaştırıldığında, önemli ölçüde daha az nitrojen oksit ve parçacık madde yayıyorlar ve CO2 yayımı yüzde 95’e kadar daha düşük. Bu, şimdi ve gelecekte kent merkezlerindeki düşük yayım bölgelerine sınırsız erişim anlamına geliyor. EDEKA Minden-Hannover filosundaki IVECO doğal gazlı çekiciler, düşük yakıt tüketimine ek olarak, gürültü kısıtlaması olan alanlar ve süpermarketlere gece teslimatları için kendilerini mükemmel hale getiren sessiz çalışmalarıyla da dikkat çekiyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz