Borusan Lojistik’ten iş güvenliğinde Türkiye’de bir ilk

0
2259

Borusan Lojistik, Borusan limanında açtığı simülasyon merkezinde çalışanlarına iş sağlığı ve güvenliği eğitimi veriyor. Türkiye’de ilk defa düzenlenen Simülatör ve Sanal Gerçeklik Video Eğitimleri ile tehlike ve riskler konusunda görsel farkındalığın artırılarak iş kazalarının önüne geçilmesi amaçlanıyor. İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarına yepyeni bir boyut kazandıran Borusan Lojistik, çalışanlarına iş yerlerindeki tehlike ve riskleri birebir izleme ve deneyimleme olanağı sağlıyor

Borusan Lojistik, Borusan limanında faaliyete geçirdiği simülasyon merkezi ile iş sağlığı ve güvenliği alanında önemli bir adım attı. Merkezde teorik bilgilerin yanı sıra Türkiye’de ilk defa Borusan Lojistik tarafından verilen Simülatör ve Sanal Gerçeklik (VR) Video Eğitimleri ile iş ortamında mevcut tehlike ve riskler konusunda çalışanların görsel farkındalığının artırılması amaçlanıyor. Sanal Gerçeklik gözlükleri ve 360 derece çekilen videolar aracılığıyla verilen eğitimlerle iş kazalarının önlenmesi hedefleniyor.

Borusan Lojistik, Borusan limanında faaliyete geçirdiği simülasyon merkezi ile iş sağlığı ve güvenliği alanında önemli bir adım attı. Merkezde teorik bilgilerin yanı sıra Türkiye’de ilk defa Borusan Lojistik tarafından verilen Simülatör ve Sanal Gerçeklik (VR) Video Eğitimleri ile iş ortamında mevcut tehlike ve riskler konusunda çalışanların görsel farkındalığının artırılması amaçlanıyor.

Modern teknolojilerin kullanıldığı kapsamlı bir eğitim

Borusan Lojistik Simülasyon Merkezi’nde farklı departmanlardan oluşturulan 10’ar kişilik gruplara ve işbaşı yapacak tüm personele haftada iki gün toplam 8 saat eğitim veriliyor. İş Güvenliği uzmanları tarafından verilen eğitimin içeriğini İş Güvenliği Genel Konular, Teknik Konular, Atık Yönetimi, Simülatörler ve Sanal Gerçeklik videoları oluşturuyor.

Eğitim kapsamında sanal gerçeklik gözlükleri ile bire bir operasyonlardaki doğru ve yanlış hususları içeren videolar çalışanlara izletiliyor. Eğitimler sırasında dört adet gerçek simülatör kullanılıyor. Bunların arasında İş Güvenliği uygun (çelik burunlu) ayakkabı, gemi ambar menhol kapağı iniş çıkış güvenliği ve baret kullanımı, yük altında durmak ve sapan çarpması ile çember kesme operasyonu yer alıyor. Simülasyonlarda bu görevlerin içerdiği tehlike ve riskler çalışanlara güvenli bir ortamda yaşatılıyor. 8 saatlik eğitim süreci, tehlikeli ortam ve davranış panosunda tehlike ve risk oyunu, karikatürdeki doğru ve yanlışlıklarla ilgili tespitler yapılarak tamamlanıyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Simülasyon Merkezi ile çalışanların iş güvenliği konusunda kişisel farkındalıklarının ve bilincin arttırılması hedefleniyor.

Borusan Lojistik Simülasyon Merkezi’nde farklı departmanlardan oluşturulan 10’ar kişilik gruplara ve işbaşı yapacak tüm personele haftada iki gün toplam 8 saat eğitim veriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz