DHL Express, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Sertifikaları aracılığıyla havacılıkta karbonsuzlaştırmayı hızlandırmak için World Energy ile işbirliğine imza attı

0
125
DHL Express
World Energy SupplyZero Başkanı Scott Lewis, DHL Group CEO’su Tobias Meyer, World Energy CEO'su Gene Gebolys, DHL Group Küresel Kaynak Kullanımı Kıdemli Başkan Yardımcısı Erik-Jan Ossewaarde, DHL Express Küresel Ağ Operasyonları ve Havacılıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Travis Cobb, World Energy Sürdürülebilirlik ve Dijital Tedarik Zinciri Başkan Yardımcısı Adam Klauber, DHL Express CFO’su Joe Joseph (soldan sağa)

DHL Express, önde gelen SAF üreticisi ve düşük karbonlu çözüm sağlayıcısı World Energy ile sürdürülebilir havacılık yakıtı sertifikaları (SAFc) aracılığıyla yaklaşık 668 milyon litre Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı satın alarak, havacılık lojistiğinin karbonsuzlaştırılmasını hızlandırmak için uzun vadeli stratejik bir işbirliğine imza attı. 2030 yılına kadar sürecek olan yedi yıllık anlaşma, havacılık sektöründe bugüne kadar yapılan en uzun ve en büyük SAFc anlaşmalarından biri olma özelliğini taşıyor.

Anlaşmanın, karbondioksit emisyonunu yaklaşık 1,7 milyon ton azaltması bekleniyor. Bu, DHL Express‘in Amerika kıtasındaki yıllık yaklaşık 77.000 uçuşu bir yıl boyunca karbon nötr olarak gerçekleştirmesine eşdeğer. Dönüm noktası niteliğindeki işbirliği, DHL Group‘un 2030’da yıllık sera gazı emisyonlarını 1,2, ve 3‘üncü kapsamlarda 29 milyon ton CO2e’nin altına düşürme hedefini içeren iddialı Sürdürülebilirlik Yol Haritasını da destekliyor.

DHL Express CEO’su John Pearson konuyla ilgili şunları söyledi: “DHL Express olarak havacılık lojistiğinde sürdürülebilir bir geleceğe öncülük etmeye kararlıyız. World Energy ile yaptığımız işbirliğiyle dönüm noktası niteliğindeki bu anlaşmayı onaylayarak, karbon ayak izimizi en aza indirmeye ve daha sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmaya yönelik somut bir adım daha atıyoruz. Sektör genelinde SAF üretimini ve kullanımını hızlandırmak için daha fazla tedarikçiye ilham vermek istiyoruz.

World Energy CEO’su Gene Gebolys, “Havacılığı karbonsuzlaştırma misyonumuzda DHL ile çalışmaktan onur duyuyoruz. Karbonsuzlaştırması zor sektörleri karbondan arındırmak, tüm değer zincirini kapsayan bir taahhüt gerektirir ve bugün başlattığımıza benzer işbirlikleri, DHL gibi şirketlerin iklim hedeflerine ulaşmalarını sağlamanın anahtarıdır.” şeklinde konuştu.

Book & Claim ile şeffaflık ve hesap verilebilirlik

SAFc söz konusu olduğunda yakıtın çevresel özellikleri bir “Book & Claim” gözetim zinciri modeli kullanılarak yakıtın kendisinden ayrılıyor. Book & Claim yaklaşımı, her bir krediyle ilişkili emisyon azaltımlarının doğru bir şekilde aktarılmasını ve üçüncü parti tarafından doğrulanmasını sağlayarak sürdürülebilir yakıtların şeffaflığını ve hesap verilebilirliğini artırıyor. Bu, DHL Express‘in SAFc satın almasına, ilgili emisyon azaltımlarını kullanmasına ve GoGreen Plus hizmeti aracılığıyla çevresel özellikleri müşterilerine sunmasına olanak tanıyor. Book & Claim aracılığıyla teslim edilen SAFc, yakıtın dünya çapında sevk edilmesi gerekmediğinden hem lojistik maliyetlerini hem de emisyonları en aza indirmeye yardımcı oluyor. Bu da SAFc’yi, havacılığı karbondan arındırmanın en verimli yolu yapıyor. World Energy’nin DHL için sağladığı SAFc’nin tamamı, Sürdürülebilir Biyomalzemeler Yuvarlak Masası’nın (The Roundtable on Sustainable Biomaterials, RSB) titiz sürdürülebilirlik sertifikasyon standartlarını karşılayacak. Ek olarak, SAFc ile ilgili taleplerin izlenebilirliğini sağlamak için tüm veriler bağımsız bir kayıt dairesi aracılığıyla takip edilecek. Yakıtın kendisi, World Energy’nin Paramount, Kaliforniya’daki üretim tesisine yakın olan Los Angeles bölgesi havaalanlarına tedarik edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz