Dentur Avrasya, yeni gemilerinde Scania deniz motorlarını tercih etti

0
1632
Renault Trucks


Dentur Avrasya tarafından İstanbul deniz ulaşımında daha çağdaş, hızlı, güvenli ve konforlu hizmet vermek amacıyla kullanılmaya başlanan “double ended” – karaya iki taraftan yanaşabilen gemilerinin ilki olan Kanuni’de Scania deniz motorları kullanılıyor.

İstanbul Boğazı’nın iki yakasında yolcu taşımacılığı hizmeti ile ulaşım sorununa çözüm sunan Dentur Avrasya’nın hızlı, güvenli ve konforlu hizmet vermek amacıyla tasarlanan 14 adet “double ended gemilerinin ilki olan Kanuni, Beşiktaş ve Üsküdar arasında deniz yolu ile yolcu taşıyor. Dentur Avrasya ve Doğuş Otomotiv Scania arasında gerçekleşen işbirliği kapsamında teslim edilen sekiz adet deniz motorunun, iki adedi ilk üretilen Kanuni gemisinde bulunuyor.

İki adet 400 beygir gücündeki 13 litrelik Scania deniz motoru bulunan Kanuni’nin tanıtımı, Doğuş Otomotiv Scania Endüstriyel ve Deniz Motorları Satış Müdürü Suna Türk Tuzcuoğlu, Dentur Avrasya Grup Genel Müdürü Ünsal Savaş, Dentur Avrasya Grup Yönetim Kurulu Danışmanı Gökhan Berkay ve diğer yetkililerin katılımı ile gerçekleşti.

Yeni gemilerimiz ile yolculuklar daha konforlu

Dentur Avrasya Grup Genel Müdürü Ünsal Savaş, modern tasarımlı, daha hızlı, güvenli ve konforlu hizmet vermek amacıyla başlattıkları 14 adetlik double ended projesinin ilk gemisi olan Kanuni için şunları söyledi: “Projemizin ilk gemisi olan Kanuni, gemiye iniş binişi kolaylaştırmak için özel tasarlanmış yolcu platformuna sahip. Yolculuk, ilk adımından itibaren ferah bir iç mekana sahip gemimizde keyifli bir hale dönüşüyor. Yüksek manevra yeteneğine sahip Kanuni tasarımından dolayı ön ve arka taraftan kıyıya yanaşabilmektedir. Ayrıca tasarımı ile Kanuni engelli yolculara kolay iniş-biniş olanağı sağlamaktadır. Gemilerin her iki tarafında Scania motoru bulunmaktadır. Bu sayede yeni gemilerimiz mevcut gemilere göre yüzde 40 daha hızlı seyir yaparak Üsküdar – Beşiktaş arasını sadece 5 dakikada tamamlamaktadır.

Dentur Avrasya Grup Yönetim Kurulu Danışmanı Gökhan Berkay ise “Biz bu projeye başlarken, İstanbul siluetine uygun tasarlanmış, modern hatlara sahip yeni nesil gemilerimizde sessiz ve yayım oranı düşük çevreci motorlar kullanmayı planladık. Bu kriterlerimizi fazlasıyla karşılayan Scania ile çalışma kararı aldık. Yaptığımız testler sonucu saatte 30 litre gibi çok ekonomik yakıt tüketim değerlerine ulaştık. Ayrıca Scania deniz motorlarının bakım aralıkları uzun, işletme maliyetleri düşük. Yeni Scania motorlarının güçlü tork değerleriyle, gemilerimizin manevra yeteneği artmış ve verilen tüm komutlara cevap verme süresi daha iyileşmiştir. Marmara denizinde birçok hatta yolcu taşımacılığı yapıyoruz. Yeni motorları sadece yeni teknelerimizde değil, tüm filomuzda kullanmayı planlıyoruz. Böylelikle Marmara denizinde çalışan tüm teknelerimiz Scania deniz motorlarıyla en modern teknolojiye sahip olacak. Bu işbirliğimizin ilk ürünü olan Kanuni, İstanbul halkına hayırlı olsun.” dedi.

Doğuş Otomotiv Scania Endüstriyel ve Deniz Motorları Satış Müdürü Suna Türk Tuzcuoğlu ve Dentur Avrasya Grup Genel Müdürü Ünsal Savaş

Scania deniz motorları düşük işletme maliyetiyle öne çıkıyor

Scania Endüstriyel ve Deniz Motorları Satış Müdürü Suna Türk Tuzcuoğlu ise 24 saat yaşayan bir şehir olan İstanbul’da Dentur Avrasya’nın da operasyonlarının kesintisiz devam ettiğini belirterek, “Dentur Avrasya gemilerinde motorlar neredeyse hiç durmaksızın çalışıyor. Hizmetlerin kesintisiz devamı için gerek satış gerekse servis anlamında Dentur Avrasya’nın çözüm ortağıyız. Scania deniz motorları, sahip olduğu yüksek güç, düşük yakıt tüketimi ve kolay bulunabilir yedek parçaları ile işletme maliyeti avantajı nedeniyle en çok tercih edilen motorlar arasında yer almaktadır. Uzun ömürlü Scania deniz motorları, çevreci özellikleri ve düşük yakıt tüketimi sayesinde daha önce kullanılan teknelerdeki makinalara göre yüzde 50’ye yakın yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Dentur Avrasya ve Doğuş Otomotiv işbirliği ile İstanbullulara en güvenli ve konforlu yolculuğu sunacağımıza inanıyoruz.” dedi.

Scania’dan her ihtiyaca uygun motor seçeneği

Scania Engines ürün yelpazesi, 220 beygirden başlayıp 1150 beygire kadar çıkan geniş güç seçeneklerine sahip 9, 13 ve 16 litre hacmindeki motorlardan oluşuyor.

Scania, deniz motorları sınıında da ürün yelpazesini 16.4 litrelik V8 motorlar ile zenginleştirdi. Scania deniz motorlarında kullanılan XPI yakıt püskürtme teknolojisiyle silindirlere daha kısa zamanda yüksek basınçlı yakıt gönderiliyor. Bu teknoloji sayesinde Scania deniz motorları 1150 beygire kadar güç üretiyor. Scania deniz motorları yüksek güç değerlerine optimum hacim ve ağırlıkta ulaşarak, avantajlı güç/ağırlık oranları sunuyor. Scania aynı zamanda kara jeneratör motorları ve endüstriyel motor seçenekleri ile farklı alanlarda müşterilerin ihtiyaçlarına uygun motor seçenekleri sunuyor.

Scania deniz motorları 1150 beygire kadar güç üretiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz