Daimler Truck, Freightliner SuperTruck II ile verimliliği bir sonraki seviyeye taşıyor

0
1534
Freightliner-supertruck-02
Daimler Truck North America (DTNA), yük taşımacılığında verimlilik potansiyelini göstermek için çeşitli teknik yenilikler kullanan Freightliner SuperTruck II'yi Las Vegas'ta tanıttı.

Daimler Truck‘ın bir yan kuruluşu olan Daimler Truck North America (DTNA), yük taşımacılığında verimlilik potansiyelini göstermek için çeşitli teknik yenilikler kullanan Freightliner SuperTruck II‘yi Las Vegas’ta tanıttı.

Kavram araç, karayolu yük taşımacılığında yayımları azaltmayı amaçlayan ABD Enerji Bakanlığı tarafından ortaklaşa finanse edilen SuperTruck programının bir parçası olarak geliştirildi. SuperTruck programının bir parçası olarak DTNA mühendisleri, yeni nesil ağır hizmet ticari kamyon teknolojileri, bunların geliştirilmesi için teknik yollar ve bunları seri üretime entegre etme yolları üzerinde araştırma yapıyor.

DTNA, gerçek dünyada kamyon işletim verimliliğini iyileştirmek, müşteri başarısını ve filo verimliliğini artırmak için gelecek vaat eden temel bileşenler ve sistemler için yeni teknolojiler geliştirmeye odaklandı. Gelişmiş çekici aerodinamiği, düşük yuvarlanma direncine sahip lastikler, aktarma organları iyileştirmeleri ve ileri teknolojilerle enerji yönetimi, gelecekte müşteriler için potansiyel olarak üretime girebilecek teknolojik yenilik alanları olarak belirlendi.

DTNA tarafından 2015 yılında piyasaya sürülen SuperTruck I‘in başarısını temel alan SuperTruck II, SuperTruck programının başlangıcından itibaren temel aracın yük verimliliğini iki katına çıkarırken aerodinamik, lastikler, aktarma organları ve enerji yönetiminde beklentileri aştı.

Freightliner’ın şimdiye kadar ürettiği en aerodinamik kamyon

Freightliner mühendisleri, aerodinamik iyileştirmelerde fazlasıyla başarılı oldu ve SuperTruck II’nin aerodinamik direncini SuperTruck I’e göre yüzde 12’den fazla azalttı. SuperTruck II‘nin tasarım hedefi, kamyonun yapısını kökten değiştirmek yerine, aerodinamik verimliliği en üst düzeye çıkarmak ve aynı anda bu verimliliği aktarmak için gelişmiş tasarım dilini kullanmak için pazar önderi Cascadia‘nın mevcut şeklini yeniden tanımlamaktı.

Yeniden tasarlanan kaput, tampon ve gövde kaplaması, mevcut kabin yapısıyla iyi çalışıyor ve artık havanın kamyonun etrafında bozulmadan akmasına izin veriyor. Izgara, hava girişleri ve kapılar, kamyonun aerodinamiğinden ödün vermemek için olabildiğince sorunsuz ve temiz olacak şekilde yeniden tasarlandı. Aktif yan uzatıcılar ve bir tavan rüzgar saptırıcı sistemi, otoyol hızlarında treyler aralığını 4 inç’e kadar kapatıyor ve geliştirilmiş Aerodinamik Yükseklik Kontrolü, ek aerodinamik iyileştirmeler için kamyonu yerden sadece birkaç inçe kadar alçaltıyor. Yan aynaların kaldırılması ve aynasız bir kamera sisteminin entegre edilmesiyle SuperTruck II‘nin aerodinamik sürtünmesi önemli ölçüde azaltıldı.

Freightliner-Supertruck-01
Freightliner mühendisleri, aerodinamik iyileştirmelerde fazlasıyla başarılı oldu ve SuperTruck II’nin aerodinamik direncini SuperTruck I’e göre yüzde 12’den fazla azalttı.

Yenilikçilik güdüsü

SuperTruck II, Freightliner‘ın şimdiye kadar bir kamyona entegre ettiği en verimli aktarma organlarına sahip. Son derece verimli aktarma organları, daha yüksek tork ve daha düşük motor devri sayesinde daha fazla yakıt tasarrufu sunarak SuperTruck I’e göre yüzde 5,7’lik bir yakıt tasarrufu sağlıyor.

Lityum-iyon aküler kullanan yenilikçi 48 voltluk elektrik sistemi, SuperTruck I’den yüzde 50 daha az enerji tüketen ve motor kapalıyken sorunsuz çalışmaya devam eden yeni bir elektrikli klima sistemi gibi yakıt tüketiminin azalmasına ve sürücü konforunun artmasına olanak tanıyor.

Yepyeni, özel olarak tasarlanmış lastikler yalnızca aracın enerji tüketimini azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda en aza indirilmiş aşınma ve yıpranma nedeniyle bakım için duraklamaları da azaltıyor. Lastikler, yoldaki sürtünmeyi azaltarak verimlilik hedeflerine ulaşmada kritik bir rol oynuyor, bu nedenle kamyon hızını korumak için daha az yakıt gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz