Daimler Truck AG ve Foton, Çin’de Mercedes-Benz kamyonların ortak üretimine başlıyor

0
752
daimler-china-03
Foton Daimler Automotive Co., Ltd. (BFDA) ortak girişimi, Çin'de gelişmiş bir pazar sınıfı için Mercedes-Benz çekicileri üretecek ve dağıtacak

Daimler Truck AG ve Beiqi Foton Motor Co., Ltd., yaptıkları ortak açıklamada her iki ortağın da Çin’de gelişmiş bir pazar sınıfı için Mercedes-Benz çekicileri üreteceğini ve dağıtacağını duyurdular. Daimler Trucks’ın küresel platform stratejisini temel alan şirketlerin ortak girişimi Beijing Foton Daimler Automotive Co., Ltd. (BFDA), Çinli müşterilerin gereksinimlerine tamamen uyarlanmış “Çin için Çin Malı” yeni ağır hizmet çekici modellerini yerelleştirecek. Araçlar, Daimler Trucks‘ın en son teknolojisine sahip olacak. Ağır hizmet çekici modellerinin üretiminin BFDA‘nın sahibi olduğu Huairou’daki (Pekin) yeni kamyon fabrikasında iki yıl içinde başlaması planlanıyor. Ortak girişim fabrikanın satın alınması ve ve yeni altyapıların ve üretim hatlarının kurulması için 485 milyon Euro’nun üzerinde yatırım gerçekleştirdi.

Daimler Truck, aynı zamanda Mercedes-Benz yelpazesindeki diğer modelleri ithal etmeye ve hem mevcut bayi ağı aracılığıyla hem de müşterilerin özel uygulamalar için birinci sınıf kamyonlara (örneğin Çin’in hızla büyüyen inşaat sektörü için beton pompaları) olan ihtiyaçlarına cevap vermek için doğrudan toplu satış yoluyla satmaya devam edecek.

daimler-china-01
Beijing Foton Daimler Automotive Co., Ltd. (BFDA), Çinli müşterilerin gereksinimlerine tamamen uyarlanmış “Çin için Çin Malı” yeni ağır hizmet çekici modellerini yerelleştirecek. Araçlar, Daimler Trucks’ın en son teknolojisine sahip olacak.

Çin için yeni ağır hizmet Mercedes-Benz çekiciler, Daimler Trucks‘ın platform stratejisinden tam anlamıyla yararlanacak ve Daimler Trucks küresel aktarma organları biriminin son teknoloji ürünü bir motoru ile güçlendirilecek. Yeni Mercedes-Benz çekiciler, farklı Çinli müşterilerin özel gereksinimlerine tamamen uyarlanacak.

Daimler Trucks ve Foton, önümüzdeki yıllarda daha da güçlenecek olan yerel bir tedarikçi üssünün desteğiyle tam teşekküllü yerel üretimi iki yıl içinde faaliyete geçirmeyi planlıyor. Ürün özellikleri ve piyasaya sunumla ilgili ayrıntılar daha sonra açıklanacak.

martin-daum
Daimler Truck AG CEO’su Martin Daum

Daimler Truck AG CEO’su Martin Daum, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Daimler Trucks olarak stratejik hedefimiz, küresel olarak önderlik etmek ve dünyanın her yerindeki müşterilerimiz için değer yaratmak. Dünyanın en büyük kamyon pazarı olan Çin bizim için son derece önemli ve gelecekteki büyüme için önemli pazarlarımızdan biri haline geldi. Bu potansiyelden tam olarak yararlanabilmek için, Çin için Çin’de Mercedes-Benz ağır hizmet çekicilerini üretme kararı aldık. Bugün duyurduğumuz şeyin, tam olarak doğru zamanda doğru pazar için doğru stratejik hamle olduğuna ikna olduk.

hubertus-troska
Büyük Çin’den Sorumlu Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi Hubertus Troska

Büyük Çin’den Sorumlu Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi Hubertus Troska ise şunları söyledi: “Çin’de ve Çin’le büyümeyi hedefliyoruz. Bu hem binek otomobilimiz hem de ticari taşıt işimiz için geçerli. Çin kamyon pazarı, özellikle uzun yol taşımacılığı pazarında bir dönüşüm geçiriyor. Büyüyen e-ticaret ve lojistik sektörü büyük fırsatlar sunuyor. Çin’deki kamyon pazarının daha fazla büyüme potansiyeline inanıyoruz ve uzun vadeli gelişimine katkıda bulunmaya kararlıyız. Bugün, sadece Daimler’in yerelleştirme stratejisinde büyük bir kilometre taşını değil, aynı zamanda Çin-Alman işbirliğinin mükemmel bir örneğini işaret ediyor.

sven-ennerst
Ürün Mühendisliği, Tedarik ve Çin Bölgesi’nden Sorumlu Daimler Truck AG Yönetim Kurulu Üyesi Sven Ennerst

Ürün Mühendisliği, Tedarik ve Çin Bölgesi’nden Sorumlu Daimler Truck AG Yönetim Kurulu Üyesi Sven Ennerst, “Büyüyen gelişmiş kamyon sınıfı için yerel olarak Mercedes-Benz çekicileri üreterek, Çinli müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre mükemmel bir şekilde ayarladığımız ağır hizmet ürün platformumuzu Çin pazarına sunacağız. Araçlar, önder Daimler Truck teknolojimiz ile donatılacak. Bu, Çin kamyon pazarına olan açık ve uzun vadeli bağlılığımızı gösteriyor. Ortağımız Foton ile birlikte Çin’deki varlığımızı daha da genişletmek için kararlı ve tutarlı bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Foton Motor CEO’su Gong Yueqiong da şu yorumda bulundu: “2012’de Beijing Foton Daimler Automotive Co., Ltd.’nin açılışı, Foton ve Daimler tarafından atılan tarihi bir adımı işaret ediyor. Bir Mercedes-Benz ağır hizmet kamyonunun mevcut yerelleştirme projesi, Foton Daimler işbirliğinin bir evrimi ve bir üst seviyeye çıkması ve daha da gelişen Çin pazarının doğru stratejik bir hamlesi. Çin için özel olarak üretilen yerelleştirilmiş ağır hizmet kamyonu, Mercedes-Benz’in en yeni küresel platformundan geliyor ve ağır hizmet kamyonları için en yeni ve en gelişmiş Daimler Trucks teknolojisine sahip bulunuyor. Proje, BFDA’nın rekabetçi bir ürün karışımı oluşturmasına yardımcı olacak ve Çinli müşterilere daha çeşitli ürün çözümleri ve seçenekleri sunacak.

daimler-china-04
Ağır hizmet çekici modellerinin üretiminin BFDA’nın sahibi olduğu Huairou’daki (Pekin) yeni kamyon fabrikasında iki yıl içinde başlaması planlanıyor. Ortak girişim fabrikanın satın alınması ve ve yeni altyapıların ve üretim hatlarının kurulması için 485 milyon Euro’nun üzerinde yatırım gerçekleştirdi.

Çin ağır hizmet kamyonları pazarı, 2019 yılında 1.1 milyon adetlik bir hacme sahipti. 2020 yılında küresel olarak satılan kamyonların yarısından fazlası Çin’de trafiğe kaydolmuş olacak. Çin, Daimler Trucks‘ın küresel platform stratejisinin önemli bir parçasını oluşturuyor ve Mercedes-Benz ve Auman kamyonlarının yerel üretimi ile şirket, dünyanın en büyük kamyon pazarının potansiyelinden daha fazla yararlanacak. İleriye bakıldığında, Çin satışlarının Daimler Trucks‘ın küresel gelişimine giderek daha fazla katkıda bulunması bekleniyor.

Çin pazarı için Mercedes-Benz ve Auman markaları

Daimler Trucks bugün Çin pazarında iki aşamalı bir strateji izliyor. Bir yanda Mercedes-Benz kamyonlar Çin’e ihraç ediliyor ve Daimler Trucks ithal ağır hizmet sınıfında pazar önderi konumunda bulunuyor. Buradaki büyük çoğunluk, örneğin beton pompaları gibi özel uygulamalara uyarlanmış kamyonlar. Diğer yanda BFDA, Çin’de Auman markasıyla kamyon üreterek yerel pazar değerine ve fiyat odaklı kamyon pazarına sesleniyor. Yerel stratejiye önemli ölçüde katkıda bulunan BFDA, şu anda çok yüksek bir hızla gelişen Çin pazarında gelişmiş ağır hizmet kamyonlarından oluşan başka bir müşteri sınıfını hedefleyen Mercedes-Benz ağır hizmet çekicileri üretecek. Yerel olarak üretilen araçlar, gelişmiş kamyonlar sınıfında yakıt verimliliği, güvenilirlik ve en gelişmiş güvenlik sistemlerinin yanı sıra Toplam Sahiplik Maliyeti (TCO) ve kullanım ömrü değeri gibi müşteri ihtiyaçlarını karşılayan önder Daimler Truck teknolojisi ile donatılacak.

daimler-china-02
Çin, Daimler Trucks’ın küresel platform stratejisinin önemli bir parçasını oluşturuyor ve Mercedes-Benz ve Auman kamyonlarının yerel üretimi ile şirket, dünyanın en büyük kamyon pazarının potansiyelinden daha fazla yararlanacak.

Beijing Foton Daimler Automotive Co., Ltd. hakkında

BFDA, Daimler Truck AG ve Çinli üretici Foton Motor arasında 50:50 oranında bir ortak girişim. 2020’nin ilk üç çeyreğinde BFDA, bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 60’lik bir artışla 99 bin 550 adetlik satış gerçekleştirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here