Mercedes-Benz Türk’ten CNG’li otobüsler için 1.3 milyon Euro’luk yatırım

0
403
Conecto-Solo_2
2016 yılından itibaren Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda CNG’li otobüs üretmeye başlayan Mercedes-Benz Türk’ün bu alandaki yatırımları 1.3 milyon Euro'yu geçti.

Türkiye’deki yatırımlarını aralıksız sürdüren Mercedes-Benz Türk; CNG yakıtlı otobüsler için gerçekleştirdiği üretim ve Ar-Ge çalışmalarıyla sektördeki öncü kimliğini devam ettiriyor. 2016 yılından itibaren Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda CNG’li otobüs üretmeye başlayan Mercedes-Benz Türk’ün bu alandaki yatırımları 1.3 milyon Euro’yu geçti. CNG’li otobüslerle ilgili üretim, Ar-Ge ve test safhalarındaki ihtiyaçlar doğrultusunda çalışmalar sürdürülürken; patenti alınan uygulamalarla da Mercedes-Benz Türk’ün küresel rekabetteki konumu kuvvetleniyor.

Tüm bu çalışmalar sonucunda yollara çıkan CNG’li Conecto’nun körüklü sürümü, 29 Ağustos Perşembe günü İstanbul-Haliç Kongre Merkezi’ndeki Gazprom Mavi Koridor Rallisi’nde sergilendi. Yakıt olarak doğal gaz ve türevlerinin kullanıldığı araçların tanıtılmasının amaçlandığı Mavi Koridor Rallisi’nde, körüklü Mercedes-Benz CNG’li Conecto katılımcılar tarafından ayrıntılı bir şekilde incelendi. 

CNG’li otobüsler için toplamda 1.3 milyon Euro’luk yatırım

Mercedes-Benz Türk, sadece CNG’li otobüsler için farklı alanlarda 1.3 milyon Euro’nun üzerinde yatırım gerçekleştirdi. Hoşdere Otobüs Fabrikası içinde CNG’li otobüse tamamen elektronik cihazlarla 200 bar basabilen dolum tesisi için 2015 yılından günümüze 350 bin Euro’luk yatırım yapıldı. Bu tesisteki gaz kaçak tespitine dair düzenlemeler için de 150 bin Euro’luk yatırım gerçekleştirilmesinin sonucunda yaklaşık yarım milyon Euro’ya yakın yatırım yapılarak bu alanda Türkiye’nin en büyük çalışmalarından biri gerçekleştirildi. Yeni bağlantı sistemleri, gaz sızdırmazlık testi ve CNG’li araçlar için patlamaya karşı önlemler kapsamında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında çalışanlara eğitim programları da uygulandı.

Mavi-Koridor-Rallisi_1
CNG’li Conecto’nun körüklü sürümü, 29 Ağustos Perşembe günü İstanbul-Haliç Kongre Merkezi’ndeki Gazprom Mavi Koridor Rallisi’nde sergilendi.

Mercedes-Benz Türk inovasyonu tekstil tavan

CNG’li otobüsler için özel olarak geliştirilen tekstil kaplamalı tavan uygulaması Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Ar-Ge Merkezi’nin bir inovasyonu. Plastik veya benzer diğer malzemelere göre boyanması gerekmeyen tekstil tavan uygulaması; hafiflik, güvenlik ve ekonomiklik gibi sağladığı avantajların yanı sıra çevreci bir kullanım sağlıyor.

Otobüslerinde ilk olarak kabin içindeki hava kanallarında tekstil uygulamasına giderek yüzde 40’a varan hafiflik avantajı elde eden Mercedes-Benz, bu malzemeyi tavan kaplamasına da uyarladı.

Çevreci özellikler işletme maliyetini de düşürüyor

Mercedes-Benz Türk tarafından Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirilerek patenti alınan tekstil tavan uygulaması CNG’li Conecto’nun çevreci özelliklerini daha da üst bir seviyeye taşıyor. CNG’li otobüsler hiç parçacık yaymadan seyahat gerçekleştirilmesine olanak sağlıyor ve emisyon yaymıyor. Dizel veya benzin gibi yakıtlara göre daha uygun fiyatlı doğal gazın kullanılması sebebiyle de işletim maliyetlerinde avantaj sağlıyor. Dolum anından kullanım esnasına güvenlik alanındaki tüm ayrıntılar, Mercedes-Benz’in yüksek standartlarını karşılıyor. Genel tüp sertifikasına sahip olan CNG’li Conecto modellerindeki bu uygulamalar ayrıca TÜV tarafından da onaylandı.

Conecto-Solo_1
Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretilen CNG’li Conecto’nun “Solo” ve “Körüklü” olarak iki sürümü bulunuyor.

Türkiye’de 2 farklı seçenekte sunuluyor

Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretilen CNG’li Conecto’nun “Solo” ve “Körüklü” olarak iki sürümü bulunuyor. Next Generation Conecto Projesi kapsamında üretilen araçlarda 12 ya da 18 metrelik sürümler sunuluyor. CNG’li Conecto modellerinde kullanılan yeni 7.7 litre hacimli M 936 CNG motor özellikle bu otobüslerin kullanımı için tasarlandı. 1200 Nm tork üreten motor, dizel Euro 6 standartlarından daha düşük emisyon değerlerine sahip olması sebebiyle daha çevreci özellikler gösteriyor. Bu motorun kompakt yapısı, aynı zamanda hafiflik, servis bakım kolaylığı ve genel anlamda düşük yakıt tüketimi sağlıyor.

CNG’li otobüsler en çok tercih edilenler arasında

Mercedes-Benz, CNG’li otobüs konusunda, uzun yıllardır sürdürdüğü Ar-Ge faaliyetleri ve dünyanın farklı şehirlerinde kullanılan çevreci otobüsleri sayesinde kapsamlı bir bilgi birikimine sahip. CNG’li otobüslerin tercih edilmesinde en önemli etkenler; kullanım esnasında sağlanan düşük yakıt tüketiminden kaynaklı maliyet avantajı ve çevreye yayılan parçacıkların olmaması. Yakıt fiyatlarının yüksek olduğu ülkeler ya da yeşil belediyecilik anlayışına sahip bölgelerde özellikle CNG’li otobüsler tercih ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here