Daimler Kamyonları, ilk tamamen elektrikli seri üretim kamyon olan FUSO eCanter’i pazara sundu

1
2136

UPS, New York’taki küresel tanıtım etkinliğinde Birleşik Devletler’deki ilk ticari müşteri olacağını açıkladı.

Elektrikli kamyonlar New York Başsavcısı’nın işbirliğiyle önde gelen dört hükümetdışı kuruluşa tedarik edilecek.

Tamamen elektrikli FUSO eCanter, kentiçi dağıtımdan doğan gürültü seviyesini azaltacak ve New York gibi mega kentlerin iklim hedeflerine ulaşmasına yardım edecek.

Daimler Kamyonları Asya Başkanı Marc Llistosella: “Herkesin elektrikli kamyonlardan bahsettiği bir dönemde biz seri olarak üretilen tamamen elektrikli bir kamyonu ticarileştirdik. Seçenek tahrikli aktarma organlarında uzun bir geçmişe sahip olarak bu yeni çağa adım atmaktan dolayı gururluyuz. FUSO eCanter’i uzun yıllardır yapılan müşteri testlerinin yanı sıra küresel FUSO ağımızın parça, hizmet ve garanti güvencesiyle sunuyoruz.

Freightliner, Mercedes-Benz ve FUSO gibi markalarıyla küresel pazar önderi olan Daimler Kamyonları’nın bir parçası olan Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (MFTBC), 14 Eylül tarihinde New York’ta FUSO eCanter’in küresel tanıtımını gerçekleştirdi. Dünyanın seri üretim ilk tamamen elektrikli hafif kamyonu olan FUSO eCanter, bu yıldan başlamak üzere Birleşik Devletler, Avrupa ve Japonya’daki müşterilere teslim edilecek. MFTBC, gelecek iki yıl içinde 500 adet teslimat yapmayı planlıyor. Daha geniş ölçekli üretimin 2019 yılında başlaması hedefleniyor.

Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation Başkanı ve CEO’su ve Daimler Kamyonları Asya Başkanı Marc Llistosella, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Herkesin elektrikli kamyonlardan bahsettiği bir dönemde biz seri olarak üretilen tamamen elektrikli bir kamyonu ticarileştirdik. Seçenek tahrikli aktarma organlarında uzun bir geçmişe sahip olarak bu yeni çağa adım atmaktan dolayı gururluyuz. FUSO eCanter’i uzun yıllardır yapılan müşteri testlerinin yanı sıra küresel FUSO ağımızın parça, hizmet ve garanti güvencesiyle sunuyoruz.

Marc Llistosella, sözlerine şöyle devam etti: “Yeni FUSO eCanter’imiz, yüksek karbondioksit ölçütlerini karşılayan hatta ötesine geçen ürünlere olan giderek artan küresel talebe sesleniyor. İçten yanmalı motorlara fiyat etkin ve çekici bir seçenek sunarken elektrikli kamyonları geleceğin kentiçi dağıtımı için çözüm haline getiriyor. 

İlk tamamen elektrikli kamyonlar UPS’e ve New York merkezli hükümetdışı kuruluşlara teslim edilecek

Küresel tanıtımda FUSO, eCanter için Birleşik Devletler’deki ilk ticari ortağının daha sürdürülebilir bir gelecek için sıfır yayımlı kamyonlar kullanacak UPS olacağını açıkladı.

UPS Küresel Filo Bakım ve Mühendislik Başkanı Carlton Rose, şu açıklamayı yaptı: “UPS’te filomuz için sürdürülebilir ve yenilikçi çözümler sağlayan gelişmiş teknolojileri sürekli olarak değerlendiriyor ve kullanıyoruz. Bugün hizmette olan 8 bin 500 adet seçenek tahrikli aracımıza ek olarak elektrikli kamyonlar filomuzu daha temiz ve sessiz hale getirecek. Daimler ile uzun yıllardır süren küresel bir işbirliğimiz var ve elektrikli kamyonların faydalarını hayata geçirmeye devam eden UPS olarak Fuso eCanter’i deneme fırsatı bulmaktan dolayı çok mutluyuz.”

New York Başsavcısı Eric Schneiderman’ın makamının işbirliğiyle FUSO, New York merkezli iyi bilinen kar gütmeyen hükümetdışı kuruluşlar olan Wildlife Conservation Society, New York Botanical Garden, Habitat for Humanity New York City ve Big Reuse Brooklyn’e sıfır yayımlı FUSO eCanter kamyonlar tedarik edecek.

Tanıtımı kutlamak için FUSO, New York East Village’da “Geleceğin Enerji İstasyonu” adı verilen geçici bir yerleşim kurdu. Etkinlik, FUSO’nun sıfır yayımlı ve sıfır gürültülü eCanter’in New York ve diğer kentlerin günlük dağıtımlar için daha temiz ve sessiz yerler haline dönüşmesine nasıl yardım edeceği konusundaki vizyonuna bir zemin hazırladı.

FUSO eCanter, kullanıcılar için çevreyle dost ve ekonomik

Tamamen elektrikli hafif kamyon, kamuoyunun sürekli artan kentiçi dağıtımlar için sıfır yayımlı ve sıfır gürültülü kamyon ihtiyacına MFTBC’nin bir yanıtı. Çevreyle dost bir araç olmanın ötesinde Avrupa’da yapılan müşteri testlerinde kanıtlandığı gibi FUSO eCanter, kullanıcılar için maliyet etkin ve ekonomik bir araç. Gövde ve kullanıma bağlı olarak FUSO eCanter, 100 kilometrelik bir menzile ve 3.5 tona kadar yük sığasına sahip. Aracın elektrikli aktarma organları, her biri 420 V ve 13.8 kWh’lik altı adet yüksek voltajlı lityum iyon akü paketi içeriyor. Alışılageldik bir dizel kamyonla kıyaslandığında, işletim maliyetlerinde her 10 bin kilometrede bin Euro’luk tasarruf elde ediliyor.

Yoğuş araştırma ve müşteri testlerinin sonucu

FUSO eCanter’in küresel tanıtımı sadece bir ürün tanıtımı değil, birçok yılın sonucundaki bir devrim. 2010 yılında Hannover’deki IAA Ticari Taşıtlar Fuarı’nda FUSO, elektrik tahrikli Canter E-Cell’in ilk prototipini sergiledi. 2014 yılında test amaçlı olarak ön seri üretim başladı. FUSO eCanter, 2014 ve 2017 yılları arasında Portekiz ve Almanya’da ön seri üretim araçlarla yapılan müşteri denemelerinden elde edilen geniş deneyimden faydalandı.

Mayıs 2017’de MFTBC, Japonya pazarında yeni seri üretim aracının ilk ticari müşterisini açıkladı. Seven-Eleven Co., Ltd., filosunda 25 adet eCanter çalıştıracak. Japonya’daki ilk dolum istasyonunun örtüsünün kaldırılmasının ve Portekiz’deki OEM fabrikasında üretimin başlamasının ardından küresel tanıtım, FUSO ve New York eyaletinin, toplumun ve gezegenin faydası için sürdürülebilir ve güvenilir taşımacılık çözümleri geliştirmek ve sahiplenmek taahhüdünün altını çiziyor.

eCanter’i pazarlamak ve elektrikli kamyonları yaygınlaştırmak için FUSO, Mercedes-Benz Energy ve ChargePoint gibi Daimler’in ortak şirketlerinin bilgi havuzundan faydalanıyor. Tanıtım sırasında açıklandığı gibi ultra hızlı şarj edilebilir akü teknolojisi geliştiren bir şirket olan StoreDot’a yapılan yatırım da Daimler AG’nin müşteri merkezli elektrikli araçlar konusundaki taahhüdünün altını bir zek daha çiziyor.

İlk seri üretim tamamen elektrikli kamyon FUSO eCanter

Araştırma ve yoğun müşteri testleriyle geçen yılların ardından FUSO eCanter, alışılageldik içten yamalı Fuso Canter kamyonların üretim hattına tamamen bütünleştirilecek. Geçen temmuzda MFTBC, Tramagal Portekiz’de eCanter üretiminin başlamasını kutladı. Bu fabrika, Avrupa ve Birleşik Devletler pazarları için tüm eCanter araçları üretecek. 2010 yılındaki erken dönemlerden bu yana Portekiz hükümeti, eCanter’in geliştirilmesini sürekli olarak destekledi ve gelecekte de desteklemeye devam edecek.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz