Daimler Buses, geleceğe yönelik iddialı hedefler belirliyor ve pazar önderliğini daha da genişletmeyi planlıyor

0
284
Daimler Buses
Daimler Buses geleceğe yönelik iddialı hedefler belirledi.

Daimler Buses, geleceğe yönelik iddialı hedefler belirledi. Şirket halihazırda küresel çekirdek pazarlarının tamamında önder durumda ve 2030 yılına kadar bu konumunu daha da genişletmek istiyor. Ayrıca üretici, uygun pazar koşulları varsayımıyla on yılın sonuna kadar yüzde dokuzluk düzeltilmiş satış getirisi elde etmeyi hedefliyor. Daimler Buses, 2025 gibi erken bir tarihte yüzde sekize ulaşmayı planlıyor. Planlar, şirketin ideal olmayan bir pazar ortamında bile daha kârlı hale gelmesine yönelik. Hepsinden önemlisi, bunun amacı üreticiye dönüşümle ilgili gerekli yatırımları üstlenmesi ve uzun vadede rekabet gücünü güçlendirmesi için gerekli araçları sağlamak.

Şirket, e-portföyün istikrarlı bir şekilde genişletilmesinin yanı sıra hizmet sunumunu değişen müşteri ihtiyaçlarına daha da yakın hale getirmeyi planlıyor. Ayrıca üretici, müşteriler için daha fazla katma değer yaratmak ve şirket içindeki verimliliği artırmak amacıyla ürün ve süreçlerin dijitalleşmesini ileriye taşımayı amaçlıyor. Tüm önlemlerin uygulanması yakından koordine edilecek ve bütünsel, müşteri odaklı bir stratejiye katkıda bulunacak. Bu, Daimler Buses CEO’su Till Oberwörder tarafından üreticinin Madrid’de düzenlediği bir etkinlikte duyuruldu.

Till Oberwörder, şu açıklamayı yaptı: “Sektörümüzde dönüşüm tüm hızıyla devam ediyor ve çevre dostu taşımacılık araçlarına olan talep sürekli artıyor. Yerel olarak CO2 nötr otobüslerle dünyayı daha sürdürülebilir hale getirebilir ve böylece iklim değişikliğinin azaltılmasına önemli bir katkıda bulunabiliriz. Bunun ‘otobüsün on yılı’ olduğuna kesinlikle inanıyoruz. Açılan fırsatlardan mümkün olan en iyi şekilde yararlanmayı ve güçlü bir konumla, ürün ve hizmetlerimizle dönüşüme eşi benzeri olmayan bir şekilde damga vurmayı amaçlıyoruz.

Daimler Buses CEO'su Till Oberwörder
Daimler Buses CEO’su Till Oberwörder

Otobüs trafiğinin artması bekleniyor – CO2 nötr araçlara giderek daha fazla odaklanılıyor

Önümüzdeki birkaç yılda dünya çapında otobüs yolculuğunun öneminin artması bekleniyor. Örneğin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), 2019 (Kovid-19 salgını öncesindeki seviye) ile 2030 yılları arasında Avrupa ve Latin Amerika’da otobüsle toplu taşımacılık talebinin toplamda yaklaşık yüzde on artacağını öngörüyor. Şehiriçi otobüslerle toplu yerel taşımacılığın en güçlü itici güç olması bekleniyor. Bu bağlamda odak noktası önemli ölçüde yerel CO2 nötr otobüslere doğru kaymaya devam edecek. Örneğin Avrupa Birliği ilgili özellikleri 2024’ün başında belirledi: 2030’dan itibaren bir filo işletmecisinin satın aldığı tüm yeni şehiriçi otobüslerin en az yüzde 90’ının yerel CO2 nötr araçlardan oluşması gerekiyor. 2030’dan itibaren şehirlerarası ve seyahat otobüsleri segmentinin yüzde 45 daha az CO2 salması planlanıyor.

Mümkün olduğu kadar benzer e-aktarma organlarına, bileşenlere ve teknolojilere sahip otobüsler ve kamyonlar

Daimler Buses, tüm segmentlerde tutarlı bir şekilde net bir e-yol haritası izliyor: Elektrikle çalışan şehiriçi otobüsler, 2018’den bu yana seri üretime geçmiş durumda; On yılın ortasından itibaren bunu şehirlerarası e-otobüsler ve 2030 itibarıyla da elektrikli seyahat otobüsleri takip edecek. Üretici aynı zamanda ürün geliştirme yoluyla şirketin kârlılığına da önemli bir katkı sağlamayı amaçlıyor: Bu amaçla ileriye dönük planlar, e-otobüslerin mümkün olan her yerde Daimler Truck Group‘un elektrikle çalışan kamyonlarıyla e-aktarma organlarını, bileşenleri ve teknolojileri giderek daha fazla paylaşması. Daimler Buses, yıl sonunda eMobility Days‘de elektriklendirme stratejisine ilişkin daha fazla haber açıklayacak.

E-sistemlere ve geleneksel hizmetlere odaklanma

Daimler Buses, tamamına sahip olduğu yan kuruluşu Daimler Buses Solutions GmbH‘nin e-sistemlerle ilgili işlerini tek bir kaynaktan daha da yoğunlaştırmayı planlıyor. Elektrikli filo operatörleri giderek daha fazla her şey dahil paketler talep ediyor. Daimler Buses ve diğer ortaklarla güçlerini birleştiren Daimler Buses Solutions GmbH, depolar için gerekli tüm anahtar teslimi e-altyapıyı sağlayabiliyor. Şirket şu anda 20’den fazla proje üzerinde çalışıyor ve 2023’ün ortasından bu yana Avrupa çapındaki müşterilere hizmet veriyor. Daha yılın başında Daimler Buses Solutions GmbH büyük bir projede önemli bir dönüm noktasına ulaştı: Bir toplu taşıma işletmecisinin Lahey’deki otobüs deposu için toplam 122 şarj noktasına sahip 41 şarj istasyonunun inşaat önlemleri 2017’de başladı. Bağlı ortaklık, gelecekte büyüyecek ihtiyaçlara yönelik hidrojen altyapısını da içerecek şekilde portföyünü genişletiyor.

Ayrıca Daimler Buses‘ın uzmanları, hem elektrikli hem de konvansiyonel motorlu araçlar için geleneksel hizmetlerdeki güçlü yönleri daha da geliştirmeyi amaçlıyor. Bu hizmetler arasında örneğin kazaya karışan veya arızalanan araçların hızlı bir şekilde onarılmasını sağlamak için yoğun bir atölye ağı yer alıyor. Daimler Buses bunun için Avrupa çapında kendi servis noktalarına güvenmeye devam ediyor. Planlar, 3D baskı yöntemlerinin yardımıyla yedek parça bulunabilirliğini daha da artırmak.

Dijital hizmetler müşteriler ve işletmeler için verimliliği artıracak

Daimler Buses, dijital hizmetleri daha da ileriye taşımayı ve bunu yaparken en son teknolojiye sahip analiz araçlarını ve yapay zekayı geliştirmeyi planlıyor. Örneğin şirket, satış sonrası süreçte müşterilere mümkün olan en iyi desteği sağlamak amacıyla tüm serilerdeki otobüslerinin “dijital ikizlerini” yaratmayı planlıyor. Bu, gelecekte üretilecek tüm otobüslerin tamamen dijitalleştirilmesini içeriyor ve aşınmış parçaların veya hasar durumunda yedek parçaların daha hızlı tespit edilmesini mümkün kılıyor.

Diğer yandan, üretim boyunca dijital otobüs montajının kullanılması da planlanıyor; bu, ilgili serinin tüm bileşenlerinin dijital olarak ve montaj için doğru şekilde sıralandığı ve bireysel süreç adımlarının analizinin gerçekleştirildiği anlamına geliyor. Bu, daha sonraki proses değişikliklerini minimumda tutmak için montaj prosesinin önceden optimize edilmesini mümkün kılıyor. Bu da daha verimli bir üretim sürecine katkıda bulunuyor.

Bunlara ek olarak Daimler Buses, portföyü için kablosuz güncellemeler (OTA) sunmayı planlıyor. İlk araçların bu on yılın ortasından itibaren bu teknolojiyle donatılması planlanıyor. Bu sayede otobüslerin en son yazılım sürümüne hızlı, basit ve atölye ziyareti gerektirmeden güncellenmesi sağlanacak. 

2023 yılı adet satışlarında ve satış getirisinde önemli artışla sonuçlandı

Daimler Buses, 2023 yılında Avrupa ve Latin Amerika’daki en önemli çekirdek pazarlarındaki önderliğini korudu. Şirket dünya çapında yaklaşık 26.200 adet sattı ve böylece önceki yıla göre yüzde dokuzluk önemli bir artış kaydetti. Adet satışlarındaki artış büyük ölçüde Avrupa otobüs pazarındaki toparlanmadan kaynaklandı ve bu durum Avrupa’daki birim satışlarının yüzde 26’lık önemli bir artışla 8.000 adede yükselmesine yol açtı. 2023 yılında şirket, 4,7 oranında düzeltilmiş satış getirisi elde etti; bu, bir önceki yıla göre önemli bir artışa tekabül ediyor (önceki yıl yüzde 0,4). Olumlu bir pazar gelişimi ve verimlilik önlemlerinin tutarlı bir şekilde uygulanması bu sonuçları mümkün kıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz