Alışan Lojistik, filosunu 150 adet Renault Trucks çekici ile yeniliyor ve büyütüyor

0
472
Renault Trucks
PSA Group şirketlerinden Alışan Lojistik, 150 adet Renault Trucks çekici yatırımıyla filosunu yeniliyor ve büyütüyor.

PSA Group şirketlerinden biri olan Türk lojistik sektörünün önemli oyuncularından Alışan Lojistik, 150 adet Renault Trucks çekici yatırımıyla yüzde yüzün üzerinde büyüme hedefini pekiştiriyor. Renault Trucks’ın yeni yakıt ekonomisi teknolojisine sahip çekicileri ile hem operasyonel maliyetlerini hem de çevreye olan sorumluluklarını gözeten Alışan Lojistik, bu son alımıyla Türkiye’deki en geniş Turbo Compound teknolojisiyle donatılmış filosuna sahip oluyor.

39. yılını geride bırakan Alışan, büyüme trendi doğrultusunda filo yatırımlarına da devam ediyor. Alışan, son olarak yaptığı 70 adet Renault Trucks T480 araç alımının ardından memnuniyeti doğrultusunda 2024 yılında 150 çekicinin daha alım kararını aldı. 2023 yılında önde gelen küresel liman işletmecisi ve kargo paydaşlarına güvenilir tedarik zinciri ortağı olan PSA International ile ortaklık kuran Alışan Lojistik, Renault Trucks için düzenlenen teslimat törenine PSA’nın tedarik zinciri çözümleri kolu olan PSA BDP‘nin yöneticileri ile beraber katıldı.

Renault Trucks ve Alışan
Basın toplantısına (soldan sağa) PSA BDP Orta Doğu, Türkiye ve Afrika (META) Bölgesi Başkanı Fikret Ersoy, PSA BDP Genel Müdür Yardımcısı Hector Gonzales, PSA BDP CEO’su Chee Foong Wan, Alışan Lojistik CEO’su Damla Alışan, Renault Trucks Türkiye Başkanı Sebastien Delepine, Renault Trucks Ticari Satış Direktörü Özgür Fırat, Renault Trucks Mali ve İdari İşler Direktörü İpek Puntar ve Renault Trucks Finansal Hizmetler (RTFS) Genel Müdürü Ertan Çolak katıldı.

Törende Alışan Lojistik CEO’su Damla Alışan, PSA BDP CEO’su Chee Foong Wan, PSA BDP Genel Müdür Yardımcısı Hector Gonzales ve PSA BDP Orta Doğu, Türkiye ve Afrika (META) Bölgesi Başkanı Fikret Ersoy hazır bulundu.  Satın alınan ilk 60 araç, Renault Trucks Türkiye Başkanı Sebastien Delepine, Mali ve İdari İşler Direktörü İpek Puntar, Renault Trucks Ticari Satış Direktörü Özgür Fırat ve Renault Trucks Finansal Hizmetler (RTFS) Genel Müdürü Ertan Çolak tarafından teslim edildi.

Teslimat töreninde açıklamada bulunan Alışan Lojistik CEO’su Damla Alışan, “Alışan Lojistik olarak, büyüme trendi doğrultusunda filo yatırımlarımıza da devam ediyoruz. Son olarak yaptığımız 70 adet Renault Trucks T480 araç alımının ardından memnuniyetimiz doğrultusunda 2024 yılında 150 çekiciyi daha filomuza katma kararı aldık. Bildiğiniz gibi Renault Trucks ile ilk işbirliğimiz 2022 yılında başladı. Operasyonel verimlilik ve performans beklentilerinin yanı sıra Renault Trucks Finansal Hizmetler’in sunduğu avantajlı ödeme koşulları ve işlem kolaylığı sağlayan çözümler nedeniyle yatırım kararı almıştık. Bugün geldiğimiz noktada, beklentilerin gerçekleştiğini, satış sonrası hizmet seviyesi ile almış olduğumuz kararın ne kadar doğru ve sağlıklı olduğunu gözlemledik. Mevcut deneyimlerimize ilave olarak yeni geliştirilmiş Turbo Compound motor teknolojisi bir yandan sürdürülebilirlik ve karbon ayak izimizin azaltılması açısından önemli bir fark yaratırken diğer yandan sunduğu daha düşük yakıt tüketimi sayesinde kısa ve uzun vadeli işletme maliyetlerimizi düşürecek. Tüm bu etkenler, Renault Trucks ile yola devam etmemizi sağladı.” dedi.

Alışan Lojistik CEO’su Damla Alışan
Asıl işlerini büyütürken verimlilik, sürdürülebilirlik gibi ajandalar doğrultusunda dönüşüme, yeni teknolojilere ayak uydurup filolarındaki araçları da yenilediklerini ve 150 araçlık bir projenin ilk fazı olan 60 araç için üç senelik Excellence Predict önleyici ve öngörülü bakım onarım sözleşmesi de dahil olmak üzere yaklaşık 7 milyon Euro’luk bir yatırım yaptıklarını dile getiren Alışan Lojistik CEO’su Damla Alışan, 38 yıldır birçok farklı marka ile çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi: “Renault ile 2022 yılında başlayan işbirliğimiz bugün aynı şekilde, aynı keyifle devam ediyor. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Hepimiz teknolojiye yatırım yaptığımızı iddia ediyoruz. Renault Trucks da bu firmalardan bir tanesi. Çözüm ortağımız olarak görüyoruz. Konu satış ile kapanmıyor, aslında satış bittikten sonra başlıyor diyebiliriz. Bakım, onarım ve teknik servis maliyeti bizim için çok daha kıymetli bir hale geldi. Dolayısıyla uçtan uca 360 derece yaklaşım bizim için çok önemli. Biz her zaman Renault Trucks’ın desteğini gördük ve ümit ediyorum görmeye de devam edeceğiz. Filodaki arkadaşlarımız iki aya yakın aracın yakıt tüketimini test ettiler. Gerçekten bunun da sağlamasını yaptılar. Yakıttan sağladığımız faydayı müşterilerimize yansıtıyor olacağız. Bununla beraber karbon ayak izi, sürdürülebilir lojistik hepimizin gündeminde. Bu yeni yatırım, yeni teknolojilerle bunu da minimize edip istediğimiz yöne doğru bir adım daha atmamızı sağlayacak. Bu müşterilerimizin de ajandasında çok kıymetli bir konu. İçinde bulunduğumuz dünyaya ve çevreye karşı sorumluluklarımız var. Verimlilik çok önemli. Bugün bir aracın maliyeti üç aşağı beş yukarı ortada. Optifleet ile gün kayıplarımızı minimuma indirmeyi planlıyoruz. Bugün bir aracın seferden kalmaması çok önemli. Tüm Renault Trucks ekibine çok teşekkür ediyoruz. Umarım bu işbirliğimiz uzun yıllar devam eder. “

Turbo Compound ile yakıt tasarrufu hedeflerimizi artırdık

Alışan Lojistik, Türkiye’de Renault Trucks’ın sunduğu Turbo Compound teknolojisini pilot çalışma olarak test eden ilk lojistik firması olmuştu. Konuyla ilgili bilgi veren Damla Alışan,Renault Trucks ile işbirliğimiz kapsamında firmanın geliştirdiği tüm yeni teknolojileri pazara sunulmadan test etme ve deneyimleme imkanlarına sahip olabiliyoruz. Turbo Compound teknolojisiyle geliştirilen yeni motora sahip araçları, farklı güzergâh ve yük tiplerinde 2 ay boyunca denedik. Konularında uzman ve tecrübeli sürücülerimizin yaptığı test sürüşlerinde motor gücündeki kayıpları en aza indirerek düşük devirlerde maksimum tork ve buna bağlı olarak önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağladığını, aracın performansını ve pozitif etkilerini test etme ve doğrulama şansımız oldu.” diyerek şunları söyledi: “Uzman kadromuz tarafından yapılan test sürüşlerinde, Turbo Compound teknolojisine sahip çekiciler ile bu teknolojiye sahip olmayan çekicilerin performansını aynı güzergâh ve yük tiplerinde karşılaştırdık. Yol ve yük koşullarına bağlı olarak Turbo Compound teknolojisine sahip araçlar ile %10’a varan daha yüksek yakıt tasarrufu elde ettiğimizi söyleyebiliriz.

Renault Trucks
Renault Trucks, optimum performans için T model çekicilerini, opsiyonel olarak manevra kabiliyetinden veya ticari hızdan ödün vermeden önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayan Turbo Compound teknolojisine sahip DE13 TC motor ile donatıyor. Turbo şarjın aşağı akışına yerleştirilmiş ek bir türbin, egzoz gazlarındaki ısı enerjisini mekanik enerjiye dönüştürüyor ve bunu ek motor torku şeklinde krank miline iletiyor. Bu nedenle Turbo Compound, daha düşük motor hızlarında, daha yüksek tork seviyelerine ulaşılmasını sağlıyor. Otoyolda, hız sabitleyici altında ve yokuş yukarı sürüşlerde vites küçültmeye gerek kalmadan sabit bir hız korunabiliyor.

Renault Trucks, optimum performans için T model çekicilerini, opsiyonel olarak manevra kabiliyetinden veya ticari hızdan ödün vermeden önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayan Turbo Compound teknolojisine sahip DE13 TC motor ile donatıyor. Turbo şarjın aşağı akışına yerleştirilmiş ek bir türbin, egzoz gazlarındaki ısı enerjisini mekanik enerjiye dönüştürüyor ve bunu ek motor torku şeklinde krank miline iletiyor. Bu nedenle Turbo Compound, daha düşük motor hızlarında, daha yüksek tork seviyelerine ulaşılmasını sağlıyor. Otoyolda, hız sabitleyici altında ve yokuş yukarı sürüşlerde vites küçültmeye gerek kalmadan sabit bir hız korunabiliyor.

Tek markalı filo, her zaman avantajlı

Güncel filomuzdaki çekici grubunun yüzde 39’u Renault Trucks çekicilerden oluşuyor. Filo değişimi dahilinde 60 adetlik yeni yatırımımız ile bu pay yüzde 60 seviyesine yükseliyor. Takip edecek teslimatlar ile bu oran daha da artacak” diye belirten Damla Alışan, lojistik şirketleri için tek markalı filoların önemine değinerek şunları söyledi: “Ağır vasıta filosunun tek bir markadan oluşması, servis ve bakım süreçlerini daha hızlı ve etkin yönetmeyi sağlıyor. Aynı markaya ait standart donanımlı araçlarla çalışmak, çekici – dorse ekipman uyumunu ve buna bağlı olarak filo içerisindeki esnekliği artırıyor. Envanter yönetimi ve personel eğitimlerini planlama tarafında avantaj sağlıyor ve sürücülerin aynı tip araçlar arası operasyonel değişikliklerinde uyum süresini minimuma indiriyor. Bu avantajlar, işletme maliyetlerini düşürerek operasyonel verimliliği arttırıyor. Bu doğrultuda biz de araç filomuzun tek markalı olması hedefi ile yeni alımlarımızı yapıyoruz.

Renault Trucks Türkiye Başkanı Sebastien Delepine
Gerek araçlarının verimliliği gerekse de tam paket çözümleriyle her zaman Alışan Lojistik’in yanında olacaklarını ve onlara en yüksek memnuniyeti sağlayabilmek için onlarla birlikte çalışacaklarını dile getiren Renault Trucks Türkiye Başkanı Sebastien Delepine, bu araçları Excellence Predict sözleşmesiyle birlikte teslim ettiklerini belirterek, şunları söyledi: “Excellence Predict sözleşmesi ile sağlanan verilerin analizi sonucunda olası bir arıza, 3 hafta ile 3 ay öncesine kadar tespit edilebiliyor. Bayimiz arızanın tipine göre ilgili parçaların teminini sağlarken müşterimiz, iş planına göre aracının servis ziyaretini organize ediyor. Servise gidildiğinde önceden yapılan teşhis ve parçanın hazır olması sayesinde minimum iş kaybı yaşanıyor. Böylece müşterimizin olası bir arızadan dolayı zaman kaybı yaşamasının önüne geçildiği gibi tespit edilen onarımın serviste planlı yürütülmesi sayesinde aracın hizmet süresi maksimize edilebiliyor. Biz Türkiye’de bugün bu tür hizmeti sağlayan tek şirketiz ve bu toplam paketi Alışan ile devam ettirmeyi planlıyoruz. Biz müşterilerimizle ve sürücülerimizle yakın çalışmanın ürünlerin kalitesi kadar önemli olduğuna inanıyoruz ve 360 derecelik bir yaklaşımla bu işbirliğine giriyoruz. Alışan Lojistik ile sadece hizmet anlamında bir işbirliği yapmayacağız, aynı zamanda uçtan uca hizmet verme konusunda da işbirliği yapacağız ve finansal hizmetlerle de destek olacağız. Ben uzun soluklu işbirliğimiz süresince öncelikle böyle önemli bir yatırım için Renault Trucks’a güvenleri için teşekkür etmek istiyorum. Bugün 150 aracını 60’ını teslim edeceğiz. Bu işbirliğimizin uzun yıllar devam etmesini umuyor ve bu çekicilerle çok para kazanmalarını temenni ediyoruz.”

Renault Trucks Türkiye Başkanı Sebastien Delepine ise “Alışan Lojistik’in gerek iş akışlarında gerekse donanımlarında her zaman yeni trendleri, en gelişmiş çözümleri yakınen takip etmelerini ve başarıyla uygulamalarını takdir ediyoruz. Özellikle son yıllarda derin öğrenme ve yapay zekâ da dahil olmak üzere teknolojiye yaptıkları yatırımları, tüm iş disiplinlerine başarı ile entegre ettikleri sürdürülebilirlik ve çevreye duyarlı yaklaşımları ile Türkiye’de lojistik sektörünün gelişimine de büyük katkıda bulunduklarına inanıyoruz. Küresel ölçekte alanında öncü olan PSA BDP şirketiyle yaptıkları iş ortaklığı sayesinde de bu başarılarını global platforma taşıyacaklar. Bu kesintisiz gelişim ve dönüşüm sürecinde bir çözüm ortağı olarak Alışan Lojistik ile birlikte yürümekten son derece gurur duyuyoruz. Ayrıca yenilikçi ve vizyoner yaklaşımları ile her zaman Renault Trucks’ın ilklerinde de yanımızda oldukları için çok teşekkür ederiz. Gerek araçlarımız gerekse sunduğumuz toplam çözümlerin verimliliğinden duydukları memnuniyetin devamlılığı için tüm desteğimiz ile yanlarındayız. Ayrıca belirtmeliyim ki Turbo Compound teknolojimizi uzun süre, titizlikle deneyimledikten sonra yaptıkları yatırım bizim için büyük bir referans.” şeklinde konuştu.

En büyük hedefimiz, son 3 yıldır yakaladığımız yüzde 100’ün üzerinde büyüme trendini devam ettirmek

Alışan Lojistik’in hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Damla Alışan, “Alışan Lojistik olarak, 2023 yılını dünya devi PSA International ve dolaysıyla PSA BDP ile kurduğumuz ortaklıkla kapatmıştık. Müşterilerimize gelişmiş, uçtan uca izlenebilir hizmet verir bir hale geldiğimiz bu birlikteliğin temelinde birbirini tamamlayan şirketler olmamız yatıyor. Bu birleşme ile Alışan olarak, hizmet portföyümüz ve müşteri tabanımızı, PSA BDP’nin kapsamlı kargo çözümleri uzmanlığı ile buluşturduk. 39 yıllık ailemiz ve hedeflerimiz artık daha büyük ve global. PSA BDP ile beraber ‘To New Horizons-Yeni Ufuklara’ mottomuz çerçevesinde son 3 yıldır yakaladığımız büyüme trendini devam ettirmek ise en büyük hedefimiz. Öte yandan bu birliktelikle heyecan verici bir dönüşüm yolculuğuna da çıkmış olduk. Tüm yatırımlarımızı da 2024 yılında bu hedefler doğrultusunda gerçekleştireceğiz.” dedi.  Teknoloji, verimlilik ve sürdürülebilirlik konularındaki yatırımlarıyla tanınan bir marka olarak artık PSA’nın küresel ağının yetenekleriyle güçlenerek dijitalleşme yatırımlarıyla da lojistik sektöründe önemli bir fark yarattıklarını dile getien Alışan, OptiFleet sistemi ile de Alışan’ın, yakıt tüketimi ve bakım maliyetlerinde önemli tasarruflar sağladığına, bunun da hem çevreye hem de operasyonel verimliliğe katkıda bulunduğuna dikkat çekti.

Renault Trucks ve Alışan
Alışan Lojistik CEO’su Damla Alışan, PSA BDP CEO’su Chee Foong Wan, PSA BDP Genel Müdür Yardımcısı Hector Gonzales, PSA BDP Orta Doğu, Türkiye ve Afrika (META) Bölgesi Başkanı Fikret Ersoy, Renault Trucks Türkiye Başkanı Sebastien Delepine, Mali ve İdari İşler Direktörü İpek Puntar, Renault Trucks Ticari Satış Direktörü Özgür Fırat ve Renault Trucks Finansal Hizmetler (RTFS) Genel Müdürü Ertan Çolak teslimat töreninde hazır bulundular.

Renault Trucks’ın sunduğu bağlantılı hizmetler ile filolar her an gözetimde

Alışan Lojistik, Renault Trucks’ın sunduğu bağlantılı hizmetlerden faydalanıyor. Renault Trucks’un yetkili bayi ağı sayesinde araçlarına uzaktan bağlantı kurarak erişim sağlayabilen Alışan, yazılım güncelleme, parametre değişiklikleri, hata kodlarının okunması gibi işlemleri gerçekleştirebiliyor. Böylelikle araçlar, daha uzun süre operasyonda kalırken duruş süreleri kısalıyor ve hizmet süreleri artıyor.

Bağlantılı hizmetlere ek olarak Alışan Lojistik, Renault Trucks’ın Optifleet Filo Yönetim Sistemi’nden de yararlanıyor. Alışan Lojistik, üç ayrı modül ile araçlarını uzaktan takip edebiliyor. Konum ve teknik bilgilerine ve geçmişine ulaşabiliyor, takograf verilerini uzaktan indirebiliyor, sürücüler arasında karşılaştırma yaparak yakıt tüketiminde iyileştirme yapabiliyor.

Renault Trucks ve Alışan
Renault Trucks Türkiye Başkanı Sebastien Delepine, 150 araçlık Renalt Trucks yatırımı yapan Alışan Lojistik CEO’su Damla Alışan’a bir plaket verdi.

Renault Trucks’ın Satış Sonrası Hizmetleri’nden memnuniyetimiz yüzde 100

Damla Alışan konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede “Renault Trucks ile işbirliğimiz öncesinde sundukları satış sonrası hizmetleri, OptiFleet ve Predict gibi çekicilerimizin güncel durumunu ve yaklaşan bakım – parça değişim vb. servis ihtiyaçlarını takip edebilmemizi sağlayan sistemleri, geniş servis ağı gibi avantajları detaylı olarak incelemiştik. Renault Trucks’un satış sonrası hizmetleri, geniş servis ağı ve onaylı yedek parça temini ile güvenilir ve kesintisiz bir destek sağlıyor. Teknolojik alt yapıları ile birlikte sundukları OptiFleet ve Predict sistemleri sayesinde araçların hızlı ve etkin bir şekilde bakımlarının takibini ve hızlı onarımları sağlayarak operasyon aksamalarının önüne geçiliyor. Servis ağı yönetimi ve iletişim, Türkiye ve yurt dışı kesintisiz hizmet ve onaylı yedek parça bulunabilirliği gibi Renault Trucks’ın Satış Sonrası Hizmet desteği kesintisiz ve verimli bir operasyonel süreç yönetmemizi sağlıyor.” dedi.

Alışan Lojistik, daha önceki araçlarında kullandıkları gibi yeni yatırımlarında da Renault Trucks’ın servis paketlerinden faydalanıyor. Bir önceki araçlarında Excellence Servis Sözleşmesi kullanan Alışan, yeni çekicileriyle birlikte Excellence Predict Sözleşmesi’nin avantajlarından yararlanacak. Sözleşme kapsamında araçların tüm bakım ve onarım işlemleri, Renault Trucks Yetkili Servisleri’nde yapılacak.

Renault Trucks ve Alışan
Renault Trucks Türkiye Başkanı Sebastien Delepine, günün anısı nedeniyle PSA BDP CEO’su Chee Foong Wan’a bir çekici maketi hediye etti.

Predict ile öngörülü operasyonlar

Alışan Lojistik, Excellence Predict önleyici ve öngörülü bakım onarım sözleşmesinden de faydalanıyor. Böylece araçlarının verileri, detaylı bir şekilde inceleniyor ve olası arızaların önceden tespiti sağlanıyor.

Renault Trucks’ın sunduğu Excellence Predict öngörülü bakım onarım hizmeti, arıza meydana gelmeden önce önlem alarak müşterilerinin operasyonlarının kesintiye uğramamasını ve öngörülmeyen maliyetlerin azaltılmasını destekliyor. Teknik verilerin analizine dayanan Excellence Predict öngörülü bakım onarım hizmeti, aracın hizmet süresini artırarak yoluna sorunsuz devam etmesini sağlıyor.

Renault Trucks Ticari Satış Direktörü Özgür Fırat
Son dönemde Turbo Compound’un payının toplam siparişler içinde yüzde 25’lere geldiğini ve yakıt tasarrufunun önem kazanmasından dolayı uzun yolda ciddi bir oranda tercih edildiğini söyleyen Renault Trucks Ticari Satış Direktörü Özgür Fırat, 2024 yılında Türkiye’ye getirdikleri tüm araçların Temmuz ayı itibariyle zorunlu hale gelecek Avrupa Birliği Genel Güvenlik Yönetmeliği’ne (GSR) uyumlu olduğunu dile getirdi. Özgür Fırat, Alışan Lojistik’in en yüksek Excellence Predict Sözleşmesi adedine ulaşan firma olduğunu da sözlerine ekledi.

Excellence Predict sözleşmesi ile araçların kritik bileşenlerinin arıza kodları analiz ediliyor. Olağandışı bir durum tespit edilirse veri analiz merkezi, aracın servise girişini organize etmek üzere bayi ile iletişime geçerek müşterinin hızlıca bilgilendirilmesini sağlıyor ve olası bir arıza riskini ortadan kaldırıyor. Bayi, aracın serviste mümkün olduğunca az zaman geçirmesini sağlamak için parça temini, bakım ve onarım planlanmasını organize ediyor.

Sebastien Delepine, açıklamasında “Excellence Predict önleyici ve öngörülü bakım onarım sözleşmemizi deneyimleyecek olan Alışan Lojistik, bu sayede hizmet süresini daha da artıracak. Excellence Predict sözleşmesi ile sağlanan verilerin analizi sonucunda olası bir arıza, 3 hafta ile 3 ay öncesine kadar tespit edilebiliyor. Bayimiz arızanın tipine göre ilgili parçaların teminini sağlarken müşterimiz, iş planına göre aracının servis ziyaretini organize ediyor. Servise gidildiğinde önceden yapılan teşhis ve parçanın hazır olması sayesinde minimum iş kaybı yaşanıyor. Böylece müşterimizin olası bir arızadan dolayı zaman kaybı yaşamasının önüne geçildiği gibi tespit edilen onarımın serviste planlı yürütülmesi sayesinde aracın hizmet süresi maksimize edilebiliyor.” dedi.

PSA BDP Orta Doğu, Türkiye ve Afrika (META) Bölgesi Başkanı Fikret Ersoy
Uluslararası karayolu taşımacılığının Türkiye’de işlerinin yüzde 14’ünü temsil ettiğini ve Türkiye’de lojistik ile tedarik zincirinin farklı alanlarında müşterilerine hizmet verdiklerini dile getiren PSA BDP Orta Doğu, Türkiye ve Afrika (META) Bölgesi Başkanı Fikret Ersoy, bulundukları konum itibariyle uluslararası karayolu taşımacılığının ve Türkiye içi taşımacılığın işlerinin önemli bir parçası olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Diğer taşıma mod’larındaki kapasite yetersizliği sizi ister istemez özellikle belirli endüstriler için karayolu taşımacılığına itiyor. Bu konuyla ilgili tabii ki büyüyeceğiz önümüzdeki dönemde. Uluslararası karayolu taşımacılığında biraz daha intermodal, sürdürülebilir ve çevreye duyarlı bir şekilde büyüyeceğiz. Önemli ajandamız bu. PSA büyük bir grup. Bu grubun içinde biz tedarik zinciri yönetimini temsil ediyoruz. Şirket olarak taşımacılık mod’larında çevreye duyarlı olanlarla büyümek istiyoruz. Türkiye’de tren yolu ve intermodal taşımacılıkta yatırımlar yaparak, büyümeye devam edeceğiz.”

Türkiye çok stratejik bir ülke

Türkiye’nin hem coğrafi konum itibariyle hem de ülkenin Avrupa, Bağımsız Devletler Topluluğu, Ortadoğu ve Asya ile bağlantısı nedeniyle çok stratejik bir ülke olduğunun altını çizen PSA BDP Orta Doğu, Türkiye ve Afrika (META) Bölgesi Başkanı Fikret Ersoy, 2023 yılında Türkiye’nin lojistik ve taşımacılık rakamının 100 milyar dolar olduğunu belirterek, şu açıklamayı yaptı: “Dünya sıralamasında biz ülke olarak toplam lojistik harcamalarında 11’inci sıradayız. Lojistik performans endeksinde 37’nci sıradayız. O yüzden kapasite olarak çok ciddi bir potansiyele sahibiz. Bu, geçtiğimiz yıllara bakarak, her yıl yüzde 8-9 büyüyen bir pazar; ama diğer taraftan her ne kadar biz altyapımızla, üstyapılarımızla, iş gücümüzle övünsek de bazı konularda halen ülke olarak yatırım yapmamız, kendimizi geliştirmemiz gerekli. Süreçleri daha verimli, daha dijital ve entegre şekilde yönetirsek harcamanın paralelinde önümüzdeki 5-10 yıllık dönemde global lojistik endeksinde de ilk 20’ye gireceğimizi düşünüyorum. Pandemi ile beraber bütün şirketler küreselleşmekten ziyade bölgesel ve lokal yönde ilerledi. ‘Local for local’ diye adlandırdıkları bir modele geçtiler. O yüzden de bu dönemde Türkiye çok uluslu şirketlerden ve farklı endüstrilerden çok ciddi yatırımlar aldı. Bunların başında da lojistik sektörü geliyor. Türkiye’deki global lojistik servis sağlayıcısı sayısı bakımından 15 yıl öncesi ile bugün arasında çok ciddi bir fark var. Çok iyi şirketler Türkiye’de iyi yatırımlar yaptılar. Bu trendin devam edeceğine inanıyorum.”

Renault Trucks ve Alışan
Alışan Lojistik yönetici ve sürücüleri ve PSA International’ın tedarik zinciri çözümleri kolu olan PSA BDP’nin yöneticileri teslimat töreninde oldukça mutluydular.

Renault Trucks’ın finansal paketleri ile yatırımımız tek noktada çözüm buldu

Alışan Lojistik, Renault Trucks araç alımlarında yüzde yüz Renault Trucks Finansal Hizmetler’in sunduğu paketleri değerlendiriyor. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Damla Alışan, “Renault Trucks işbirliğine başlarken Renault Trucks’ın sunduğu uygun finansal çözümlere dikkate alarak yatırım kararı almıştık. Tüm yatırımlarımızda da RTFS’nin finansal paketlerini değerlendirdik. Finansal açıdan avantajları dışında tek noktada tüm çözümlere ulaşabilmek büyük bir kolaylık oluyor. Süreçler, hızlı ve pratik şekilde ilerlediğinden zaman ve emek tasarrufu sağlanıyor” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz