Yeni DAF XF/CF serisi, “2018 Yılının Uluslararası Kamyonu” seçildi

0
1377

DAF’ın yeni XF/CF kamyon serisi, Avrupa çapındaki 23 önemli kamyon dergisini temsil eden 23 ticari taşıt gazetecisinin oluşturduğu bir jüri tarafından “2018 Yılının Uluslararası Kamyonu” seçildi.

Saygın ödül, DAF Trucks Başkanı Preston Feight’a, Fransa’nın Lyon kentinde düzenlenen Solutrans Ticari Taşıtlar Fuarı’nın basın gününde takdim edildi.

Hollandalı üreticinin yeni ağır kamyon serisi, Iveco’nun doğal gaz motorlu Iveco Stralis NP 460 BG uzun yol kamyon modelinin kendisine yönelttiği büyük meydan okumaya göğüs germeyi başararak jüriden topladığı 104 puanla, az farkla da olsa bu kıyasıya rekabetten zaferle çıkan taraf oldu. Scania’nın yeni inşaat kamyonu serisi XT ise üçüncülüğü elde etti.

Uluslararası Yılın Kamyonu (IToY) kurallarına göre ödül, son 12 ay içerisinde pazara sunulan kamyonların arasından teknolojik yenilikçilik, sürücü konforu, yol güvenliği, sürüş kolaylığı, yakıt tutumluluğu, çevrecilik ve Toplam Sahiplik Maliyeti (TSM) gibi önemli temel ölçütler bağlamında karayoluyla yük taşımacılığı verimliliğine en çok katkı sağlayan kamyon modeline veya kamyon serisine veriliyor.

Yeni XF/CF serisinin, optimize edilmiş MX-11 ve MX-13 sıralı altı silindirli motorlar temel alınarak ZF’nin otomatikleştirilmiş 12 hızlı Traxon şanzımanıyla ve yeni DAF arka dingilleriyle uyumlu biçimde bütünleştirilen yenilikçi aktarma organları, daha yumuşak vites geçişleri ve daha iyi sürüş nitelikleri sunmakla yetinmiyor, ayrıca daha yüksek bir yakıt verimliliğini de beraberinde getiriyor.

DAF Trucks Başkanı Preston Feight, Pazarlama ve Satış Direktörü Richard Zink, Ürün Geliştirme Direktörü Ron Borsboom ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Rob Appels, Uluslararası Yılın Kamyonu ödülünü birlikte kutladılar.

Uluslararası Yılın Kamyonu (IToY) Jürisi’nin üyeleri, yeni XF/CF’de enerji verimliliğine yönelik olarak gerçekleştirilen ve motorların iç sürtünme kayıplarının azaltılması, motorlardaki içten yanma süreçlerinin iyileştirilmesi, motor seyir devrinin düşürülmesi, aktarma organları bileşenlerinin birbirleriyle daha da uyumlandırılmaları, yardımcı sistemlerin akıllı hale getirilmesi, farklı vites değiştirme stratejilerinin geliştirilmesi, yeni elektronik mimarisi sayesinde öngörülü sürüş destek işlevlerinde kaydedilen ilerlemeler ve kompakt egzoz gazı arıtma sistemi gibi belli başlı sistemlerde hafifleştirme olarak sıraladıkları iyileştirme ve geliştirmeleri takdirle karşıladılar.

IToY Jürisi’nin üyeleri, Belçika ve Hollanda’da düzenlenen yol testleri sırasında, en güncel uydu temelli küresel konumlandırma sistemi (GPS) ile donatılmış otomatikleştirilmiş şanzımanın ‘Öngörülü Hız Sabitleme’ (Predictive Cruise Control) sistemine bağlı olarak çalışan ve yakıt tasarrufu sağlayan ‘şanzımanı boşa alma’ (Eco-roll) işlevinin daha uzun süreler boyunca etkin kaldığını gözlemleyerek motorla şanzımanın uyumunun arttığını deneyimlediler ve XF/CF serilerinin yeni aktarma organlarının gelişkin niteliklerini özellikle övdüler.

Uluslararası Yılın Kamyonu (IToY) Jürisi Başkanı Gianenrico Griffini jürinin değerlendirmelerini şöyle özetledi: “Yeni XF/CF serisiyle DAF, kamyon pazarına, aktarma organlarının enerji tutumluluğu ve genel verimlilik bağlamında standardı yeniden belirleyen bir ağır kamyon ailesi sunmuş bulunuyor.”

DAF Trucks üst düzey yöneticileri ve Uluslararası Yılın Kamyonu (IToY) Jürisi üyeleri Solutrans Ticari Taşıtlar Fuarı’ndaki DAF Trucks standında bir araya geldiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz