DAF, Yeni Nesil inşaat, ağır hizmet ve kamu hizmetleri serisini piyasaya sürüyor

0
1626
DAF Ride & Drive
Limburg Hollanda’da gerçekleştirilen uluslararası DAF Ride & Drive basın sürüş etkinliğinde DAF’ın Yeni Nesil inşaat, ağır hizmet ve kamu hizmetleri serisinden farklı modeller yer aldı.
Renault Trucks

DAF, arazi ve yol uygulamaları için çift tahrikli çekici ve kamyon paketiyle başarılı Yeni Nesil XD, XF, XG ve XG+ serisini tamamlıyor. Artık 4×2 dingil modelleriyle de sunulan yeni XDC ve XFC Construction araçlar da buna dahil ediliyor. DAF, arazi özelliklerine ihtiyaç duyulmayan, en düşük hasar görme riskini gerektiren uygulamalar için XD ve XF’in yeni Extra Dayanıklı modelini sunuyor. Kısacası, her uygulama için bir Yeni Nesil DAF bulunuyor.

Yeni Nesil DAF XD, XF, XG ve XG⁺ kamyonlar, taşımacılık sektöründe son on sekiz ay içinde büyük değişime yol açtı. Yeni Avrupa Kütleler ve Boyutlar düzenlemesinden en iyi şekilde yararlanan ilk şirket olan DAF; verimlilik, güvenlik ve sürücü konforu konusunda yeni standartlar belirleyen yepyeni bir araç serisi geliştirdi. Uzun ve ağır yük taşımacılığına yönelik XF, XG ve XG+Uluslararası Yılın Kamyonu” ödülünü kazanırken, dağıtım uygulamalara yönelik XD, 2023 yılında da bu prestijli ödülün sahibi oldu. Şu ana kadar DAF, Yeni Nesil araçları için 80.000’den fazla sipariş aldı ve 2022 yılındaki yüzde 17,3’lük rekor Avrupa ağır hizmet pazar payını yükseltti.

DAF KAMYONLAR
Hollanda’daki sürüş etkinliğinde basın mensupları; XD 340 FAG 6×2 kamyonu, XD 450 FAQ 8×2 kamyonu, XD 450 FA 4×2 kamyonu, XF 480 FAW 8×4 kamyonu, römork çeker XF 480 FAN 6×2 kamyonu, XF 530 FAT 6×4 kamyonu, XDC 450 FAD 8×4 kamyonu, XFC 530 FAT 6×4 kamyonu, XFC 530 FAD 8×4 kamyonu, DAF XFC 530 FT 4×2 çekiciyi ve XFC 530 FT PXP 4×2 çekiciyi kullanma olanağı buldular.

XDC ve XFC inşaat kamyonları

Yeni Nesil XDC ve XFC inşaat serisi arazi sürüşü ve zorlu koşullarda ek çekiş gerektiren uygulamalar için geliştirildi. 40 santimetreye kadar yerden yükseklik (dingil ve lastiklere bağlı olarak) ve 25 derecelik yaklaşma açısı ile DAF’ın yeni inşaat serisi, yüksek bir araç duruşuna sahip ve güçlü dış tasarımı sayesinde son derece sağlam görünüyor.

Etkileyici görünümü, çarpıcı siyah ızgarası ve mümkün olan en düşük onarım ve değiştirme maliyetleri için üç ayrı parçadan oluşan sağlam çelik tamponu (standart olarak lava gri, isteğe bağlı olarak gövde rengi) ile daha da belirginleştiriliyor. Çelik radyatör koruma plakası ve iki adet bakım gerektirmeyen LED sis farı (maksimum koruma için tampona tamamen gömülü) XDC ve XFC’nin iddialı görünümünü tamamlıyor. İsteğe bağlı olarak sağlam bir esnek basamak da mevcut.

DAF’ın yeni XDC ve XFC inşaat kamyonları 8×4, 6×4 ve ilk kez 4×2 dingil yapılandırmalarında mevcut durumda.

New Generation DAF Vocational Trucks
DAF’ın yeni XDC ve XFC inşaat kamyonları 8×4, 6×4 ve ilk kez 4×2 dingil yapılandırmalarında mevcut durumda.

Çok çeşitli tandem dingil seçenekleri

DAF, XDC ve XFC inşaat araçlarını (6×4 FAT ve 8×4 FAD kamyon ve 6×4 FTT çekici) az bakım gerektiren çift tahrikli tandem dingil seçenekleriyle sunuyor.

Seri, tek indirgemeli 19 tonluk hafif tandem dingil (SR1132T), yaprak yaylı süspansiyon ve disk veya kampanalı frenlerle başlıyor. Bu tandem dingil, özellikle Birleşik Krallık ve İrlanda’da popüler olan hafif 6×4 ve 8×4 beton mikserleri gibi ağırlığa duyarlı uygulamalar için ideal.
Kereste taşımacılığı, ağır beton mikserleri ve konteyner taşımacılığı gibi daha ağır uygulamalar için DAF, SR1360T tek indirgemeli tandem dingilin disk frenleri ve havalı süspansiyonla donatılmış 21 ve 26 tonluk modellerini sunuyor.

Ağır uygulamalar ve arazi uygulamaları için 21 ve 26 tonluk tandem dingil, poyra redüksiyon (HR1670T) ile birlikte de mevcut ve havalı ya da yaprak yaylı süspansiyona ve kampanalı frene sahip.

Bir diğer önemli öğe de 3.46:1 – 7.21:1 arasında geniş arka dingil oranı seçenekleri yelpazesi. En hızlı son tahrik oranları, daha da düşük motor devirleri ve optimum yakıt verimliliği sağlıyor. En düşük işletme maliyetleri için tüm arka dingillerin (tandem dingiller dahil) yağ tahliye aralığı üç yıl veya 450.000 kilometre.

DAF Trucks Türkiye Genel Müdürü Gregor Van der Mark ve Satış Direktörü Mert Ersoylu
DAF Trucks Türkiye Genel Müdürü Gregor Van der Mark ve Satış Direktörü Mert Ersoylu, DAF’ın Yeni Nesil inşaat ve kamu hizmetleri serisinin Hollanda’daki tanıtım ve test sürüşü etkinliğinde hazır bulundular. DAF Trucks Türkiye Satış Direktörü Mert Ersoylu, 2023 yılında pazar paylarını 2022 yılına göre iki kat artırmayı ve bin adedin üzerinde bir satış gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Sadece çekiciye bağlı kalmak istemediklerini ve 2024 yılında satışlarının yüzde 10’unu kamyonların oluşturacağını öngördüklerini kaydeden Mert Ersoylu, kendileri için sürdürülebilir büyümenin önemli olduğunu belirterek, Türkiye’deki en iyi servis ağlarından birine sahip olmayı amaçladıklarını söyledi. Mert Ersoylu, yeni inşaat ve kamu hizmetleri serileriyle birlikte Türkiye’deki üstyapı üreticileriyle daha iyi bir işbirliği kurmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Yeni 4×2 arazi kamyon ve çekici modelleri

Daha hafif damper uygulamaları için DAF, XDC ve XFC inşaat serisini 2 dingilli kamyon ve çekici modelleri (4×2) içerecek şekilde genişletti. Bunlar havalı süspansiyonlu ve kampanalı frenli 8 ve 9 tonluk ön ve 13 tonluk arka dingillerle sunuluyor. Diğer özellikler arasında 2.38:1’den 4.56:1’e indirgemeli iki adet tek indirgemeli (SR1344 ve SR1347) dingil ve maksimum çekiş ve düşük hız için 3.46:1 – 7.21:1 oranlarına sahip bir poyra redüksiyonlu dingil (HR1356) bulunuyor.

Yol uygulamaları için 6×4 ve 8×4 XD, XF, XG ve XG+ kamyon serisi

Tüm DAF tandem dingil setleri, düzenli olarak yüksek çekiş ve yüksek yük kapasitesi gerektiren yol uygulamalarına yönelik 6×4 ve 8×4 Yeni Nesil DAF araçları için de mevcut. 6×4 ve 8×4 kamyonlar (FAT ve FAD), XD ve XF olarak Day, Sleeper ve High Sleeper Cab ile birlikte sunuluyor. 6×4 FTT çekici, XG ve XG+ olarak da mevcut ve aynısı, yüksek manevra kabiliyeti için yönlendirilen arka dingili (FAW) olan 8×4 kamyonlar için de geçerli. Yönlendirilen itici dingilli (FTM) 8×4 ağır hizmet tipi çekici XF, XG ve XG+ olarak mevcut ve 120 tona kadar olan Azami Yüklü Katar Ağırlıkları’nda olağanüstü taşıma uygulamaları ve daha fazlası için ideal.

DAF-Vocational-Trucks
DAF XFC 530 FAD 8×4 inşaat kamyonuyla hem karayolunda hem de zorlu şantiye şartlarında sürüş yaptık. Arazi moduna alındığında TraXon şanzıman çok hızlı ve yüksek motor devirlerinde vites geçişleri ile arazide sürücünün işini son derece kolaylaştırıyor. Diferansiyel kilitleri de devreye alındığında araç en zorlu arazi ve zemin şartlarının bile üstesinden gelebiliyor.

Hidrolik PXP ön tekerlek tahriği seçeneği

Hendekler, kumlu yollar, asfaltlanmamış atık sahaları ve dik yokuşlarda sürüş gibi zaman zaman ekstra çekiş gerektirebilecek uygulamalar için DAF; 4×2 DAF XDC ve XFC araçlar için hidrolik ön tekerlek tahriği seçeneği sunuyor. Ayrıca XD ve XF’in 4×2 yol modelleri de mevcut. Bu sağlam ve bakım dostu “PXP” sistemi kumanda tablosundaki bir anahtar ile etkinleştirilebiliyor ve ilk dört ileri viteste ve birinci ve ikinci geri viteslerde mevcut. Döndürülen tekerlerden kayma kaydedilirse ön teker tahriği otomatik olarak etkinleştiriliyor. Arkadaki kayma miktarı ne kadar fazlaysa ön tekerler o kadar fazla çekiş sağlıyor.

İdeal geçiş: XD ve XF Extra Robust

XD Extra Robust” ve”XF Extra Robust“, geniş kapsamlı Yeni Nesil DAF inşaat ve kamu hizmetleri serisine yeni eklenen ürünler. Extra Robust modellerinin kabinleri XDC ve XFC’yi temel alırken şasi, XD ve XF yol serisi ile aynı. Bu sayede Extra Robust serisi, yerden yükseklik ve geniş yaklaşma açısı gibi arazi özelliklerine ihtiyaç duymayan ancak en düşük hasar görme riskini sunan inşaat kabininin avantajlarına değer veren inşaat ve belediye segmentindeki operatörler için mükemmel bir seçenek. Bu, entegre sis farlarına sahip özel 3 parçalı çelik tampon, standart radyatör koruma plakası ve çelik ön koruma plakası ile sağlanıyor.

Yeni Nesil DAF XDC ve XFC
Yeni Nesil DAF XDC ve XFC inşaat kamyonları; 40 cm’ye kadar artırılmış yerden yükseklik ve 25 derecelik yaklaşma açısının yanı sıra siyah ızgara, 3 parçalı çelik tampon, radyatör koruma plakası ve tampona tamamen gömülü LED sis farları gibi özelliklere sahip.

Yeni tek tahrikli 4 dingilli XD ve XF araçlar

Ayrıca, Yeni Nesil DAF kamyon programı, yol uygulamaları için tek tahrikli 4 dingilli model serisini içerecek şekilde genişletildi. Yönlendirilen itici dingilli ve/veya yönlendirilen/yönlendirilmeyen arka dingilli modeller bu seriye dahil.

Yakıt tasarruflu ve güçlü PACCAR MX motorlar

Dağıtım ve uzun yol taşımacılığı uygulamaları için mevcut sürümlerde olduğu gibi, inşaat ve belediye görevlerine yönelik yeni araçlar, sırasıyla 220kW/300bg – 330kW/450bg ve 270kW/370bg – 390kW/530bg aralığında çıkış gücüne sahip son derece verimli PACCAR MX-11 ve MX-13 motorlardan güç alıyor.

TraXon otomatikleştirilmiş şanzıman, standart olarak sunulur ve isteğe bağlı olarak optimum vites değiştirme performansı için özel bir arazi modu sunuluyor. Bunun sonucunda, ağır şartlara sahip veya engebeli arazilerde momentumu korumak için vites değişiklikleri son derece hızlı ve yüksek motor devirlerinde gerçekleştirilebiliyor. Diğer yeni işlevler arasında, kaygan zemin koşullarında aracı hareket ettirerek uzaklaştırmak ve son derece zorlu koşullarda aracın kurtarılmasına yardımcı olmak için rocking özelliğini etkinleştirmeye yarayan “ASR Off” ve “Rock Free” yer alıyor.

New-Generation-DAF-Vocational-Trucks
Yerden yüksek inşaat araçlarına binmeyi ve inmeyi kolaylaştıran esnek alt basamak istek üzerine alınabiliyor.

Güvenliğin geleceği

Doğal olarak inşaat, belediye ve diğer kamu uygulamalara yönelik tüm yeni modeller; Yeni Nesil XD, XF, XG ve XG+ tarafından sunulan yeni güvenlik standardından faydalanıyor. Tüm modellerde büyük ön cam ve ultra düşük çizgilere sahip büyük yan camlar bulunuyor ve bu sayede sınıfının en iyisi doğrudan görüş sağlanıyor. İsteğe bağlı olarak, katlanabilir yardımcı sürücü koltuğuyla birlikte Geniş Görüşlü Cam sunuluyor. Bu cam, kamyonun yanından geçen yayaların ve bisikletlilerin yardımcı sürücü tarafından engellenmeden görülebilmesini sağlıyor. Sınıfının en iyisi doğrudan görüş, isteğe bağlı olarak sunulan ek yan ve arka camlarla da destekleniyor.

Tüm Yeni Nesil DAF kamyonlar, sınıfının önderi dolaylı görüş için ana ve geniş açılı aynaların yerini alan DAF Digital Vision System ile donatılabiliyor. DAF Corner View özelliği, yardımcı sürücü tarafında kabinin A sütunu çevresindeki alanın en az 285 derece açıyla maksimum şekilde görülebilmesini sağlıyor. Bu, şantiyelerde ve kentsel alanlarda sürüş için ideal. DAF City Turn Assist; yayalar, bisikletçiler, arabalar ve motosikletler gibi yoldaki diğer kullanıcılar yardımcı sürücü tarafındaki kör noktada olduğunda sürücüleri görsel ve işitsel uyarılarla uyarıyor.

DAF Interior
Tüm modellerde büyük ön cam ve ultra düşük çizgilere sahip büyük yan camlar bulunuyor ve bu sayede sınıfının en iyisi doğrudan görüş sağlanıyor. İsteğe bağlı olarak, katlanabilir yardımcı sürücü koltuğuyla birlikte Geniş Görüşlü Cam sunuluyor. Bu cam, kamyonun yanından geçen yayaların ve bisikletlilerin yardımcı sürücü tarafından engellenmeden görülebilmesini sağlıyor. Sınıfının en iyisi doğrudan görüş, isteğe bağlı olarak sunulan ek yan ve arka camlarla da destekleniyor. Tüm Yeni Nesil DAF kamyonlar, sınıfının önderi dolaylı görüş için ana ve geniş açılı aynaların yerini alan DAF Digital Vision System ile donatılabiliyor. DAF Corner View özelliği, yardımcı sürücü tarafında kabinin A sütunu çevresindeki alanın en az 285 derece açıyla maksimum şekilde görülebilmesini sağlıyor. Bu, şantiyelerde ve kentsel alanlarda sürüş için ideal.

Sürüş konforunun geleceği

Yüksek sürücü konforu, iyi konumlandırılmış basamaklar ve dik bir park konumuna getirilebilen direksiyon simidi ile sağlanan başarılı kabin erişilebilirliği ile başlıyor. Koltukların ve direksiyon simidinin ayar aralıkları, geniş saklama alanı ve ferah kabin alanı konforu artırıyor. Day Cab, standart olarak genişletilmiş iç alanla birlikte geliyor.

Tüm Yeni Nesil DAF kamyonlarda, DAF’ın “Eller Direksiyonda, Gözler Yolda” felsefesi sayesinde tamamen dijital gösterge panelleri gibi etkileyici bir kumanda tablosu ve yüksek ergonomi sunuluyor. Sürüşle ilgili tüm işlevler direksiyon simidinden ve direksiyon kolonu kollarından çalıştırılıyor. İkincil sürüş işlevleri, kumanda tablosuna mantıksal şekilde yerleştirilen ve sürücünün kolayca erişebileceği fiziksel anahtarlar kullanılarak çalıştırılıyor.

Üçüncü taraf cihazlar kumanda tablosuna entegre edilebiliyor. Optimum konumlandırmayı kolaylaştıracak şekilde üçüncü taraf ekranlar için entegre kumanda tablosu braketleri de mevcut.

Damper valfleri kapı ile sürücü koltuğu arasında ergonomik olarak konumlandırılabiliyor. Artık tüm Day Cab modelleri için mevcut olan üçüncü koltuk, yolcu koltuğuyla aynı yüksek konforu sunuyor ve iki kolçağı bulunuyor. Ayarlanmış kumanda tablosu sayesinde orta koltukta bacak alanı açısından sınıfının öncüsü. İsteğe bağlı diğer ekstra özellikler arasında kolay temizlik için vinil duvar döşemesi ve koltuk kılıfları bulunuyor.

DAF Trucks Türkiye ekibi
Aralarında www.devirsaati.com editörü T. Selçuk Oğuz’un da bulunduğu basın mensupları DAF Yeni Nesil inşaat, ağır hizmet ve kamu hizmetleri serisini karayolunda ve maden ocağında kullanma şansı buldular.

Her uygulama için doğru PTO

İnşaat ve belediye segmentine yönelik yepyeni kamyon serisinde DAF; damperler, mikserler ve vinçler için çok çeşitli yardımcı güç çıkışları (PTO’lar) sunuyor.
Motor PTO’su, hem PACCAR MX-11 hem de PACCAR MX-13 motorlarda saat 1 konumunda bulunuyor. Bu yardımcı güç çıkışı, doğrudan pompa montajı veya 1000 Nm’ye kadar çıkış torku için flanş tahriki ile mevcut. Bu sayede, beton mikserlerinde ve atık toplama araçlarında kullanım için ideal.

Vinç ayaklarının uzatılması ve damper sistemleri gibi hafif uygulamalar için PACCAR MX-11 modelinde doğrudan pompa montajı için saat 11 konumunda PTO modeli mevcut. Bu yardımcı güç çıkışı, 450 Nm’ye kadar çıkış torkuna sahip ve ayrıca doğrudan motordan tahrik ediliyor. Ayrıca, pompa bağlantılı dolaylı bir PTO motorun ön tarafına monte edilebiliyor. Bu hafif PTO, 20 kW veya 35 kW değerine sahip ve kancalı yükleme sistemi veya damper kullanmak için ideal. DAF ayrıca damper sistemlerine, kompresörlere ve vinçlere güç sağlayan çok çeşitli şanzıman PTO’ları yelpazesi sunuyor.

DAF XFC-530-FT
İki akslı Yeni Nesil DAF XDC ve XFC kamyon ve çekiciler sadece arka havalı süspansiyona sahip. 4×2 DAF XDC ve XFC araçlar için hidrolik ön tekerlek tahriği seçeneği sunuyor. Bu sağlam ve bakım dostu “PXP” sistemi kumanda tablosundaki bir anahtar ile etkinleştirilebiliyor ve ilk dört ileri viteste ve birinci ve ikinci geri viteslerde mevcut. Döndürülen tekerlerden kayma kaydedilirse ön tekerlek tahriği otomatik olarak etkinleştiriliyor. Arkadaki kayma miktarı ne kadar fazlaysa ön tekerlekler o kadar fazla çekiş sağlıyor. Nitekim XFC 530 FT 4×2 çekiciyle maden sahasında gerçekleştirdiğimiz test sürüşünde kaygan ve yumuşak zemin nedeniyle arka tekerler patinaja kaldığında PXP sistemini devreye alarak araçla rahatça kalkış yapabildik.

Kolay üstyapı montajı

Yeni Nesil serisinin piyasaya sürülmesiyle birlikte DAF, Avrupa’nın dört bir yanında önde gelen 25 üstyapı firmasıyla yakın işbirliğini güçlendirdi. Bunun sonucunda, sorunsuz bir “Tak ve Çalıştır” üstyapı süreci elde edildi. Yazılım entegrasyonu, araç ve üstyapı arasında veri paylaşımını ve iletişimi basitleştiriyor.

Kumanda tablosu kontrolleri ve dijital ekrandaki çok çeşitli bilgilendirici semboller aracılığıyla kasayla tam etkileşim, basitleştirilmiş bir kurulum sürecine katkıda bulunuyor ve istenen kamyon yapılandırmasının hızlı bir şekilde teslim edilmesini sağlıyor.

New Generation DAF-Vocational Trucks
“XD Extra Robust” ve”XF Extra Robust”, geniş kapsamlı Yeni Nesil DAF inşaat ve kamu hizmetleri serisine yeni eklenen ürünler. Extra Robust modellerinin kabinleri XDC ve XFC’yi temel alırken şasi, XD ve XF yol serisi ile aynı. Bu sayede Extra Robust serisi, yerden yükseklik ve geniş yaklaşma açısı gibi arazi özelliklerine ihtiyaç duymayan ancak en düşük hasar görme riskini sunan inşaat kabininin avantajlarına değer veren inşaat ve belediye segmentindeki operatörler için mükemmel bir seçenek. Bu, entegre sis farlarına sahip özel 3 parçalı çelik tampon, standart radyatör koruma plakası ve çelik ön koruma plakası ile sağlanıyor.

Hızlı servise alma

Atipik kasalar için DAF’ın ödüllü 3D yazılımı, kasa yapımcılarının, bayilerin ve müşterilerin fabrika çıkışı olarak hangi deliklerin ve Kasa Bağlantı Modülleri’nin (BAM) hangi konumda mevcut olduğunu basit bir şekilde belirlemelerine yardımcı olarak en üst düzeyde üst yapı dostu özelliği sunuyor. Aynı durum kablo demeti için de geçerli: DAF, en zorlu üstyapıların bile kamyon ana şasisine kolay ve hızlı bir şekilde bağlanabilmesi için kablo demetini fabrika çıkışı olarak tamamen tedarik edebiliyor.

Kullanım kolaylığı

Etkileyici bir satış sonrası programlanabilir MUX anahtar yelpazesine sahip Yeni Nesil kamyonlar üstyapıları ve ekipmanları kabinden kontrol etmek ve tam tersi için çok çeşitli seçenekler sunuyor.
MUX anahtarları (kumanda tablosunda altı adede kadar boş yuva bulunuyor), sürücülerin üstyapıyla ilgili çeşitli kumanda tablosu anahtarlarını kendi tercihlerine göre konumlandırmasına ve kümelendirmesine olanak sağlayarak Yeni Nesil DAF kamyonlarının benzersiz çalışma kolaylığına katkı sağlıyor. Ayrıca, analog anahtarlar için en az on iki boş yuva bulunuyor.

Tüm sinyal ve uyarılar kabine aktarılabiliyor ve büyük dijital ekrana net bir şekilde yansıtılabiliyor. Motor devri gibi parametreler üstyapıdan da kontrol edilebiliyor.

DAF XD-340-FAG
Atık toplama üstyapılı XD 340 FAG yönlendirilebilir itici dingili ile kentiçinde yüksek bir manevra yeteneği sunuyor.

İnşaat segmenti için özel hizmetler

İnşaat operatörleri, diğer endüstri sektörleri gibi, araçlarının mümkün olan en yüksek çalışma süresini sunmasına güveniyor. Bu nedenle DAF, özel bir gelişmiş “Uptime Plus” paketi de dahil olmak üzere inşaat araçları için DAF MultiSupport onarım ve bakım sözleşmeleri gibi özel hizmetler geliştirdi.

Uptime Plus paketine sahip araçlar, DAF’ın sektör lideri DAF International Truck Service (ITS) hizmetinden öncelikli yardım alıyor ve araçların yolda olması garantisine sahip. Bir kamyonda teknik sorunlar yaşandığında araç sekiz saat içinde tekrar yola çıkartılıyor. Bu mümkün olmadığında, aracın kullanılamadığı her gün için günlük 300 Euro (en fazla 15 güne kadar) finansal tazminat sunuluyor.

DAF Academy, inşaat segmenti için özel olarak sürücü eğitimi kursları geliştirdi. Bu kurslar, sürücülere verimli sürüş konusunda kapsamlı bilgi sağlıyor ve kurslarda kamyonun arazi işlevlerine özellikle dikkat çekiliyor. Sürücülere kamyonun teslimatı sırasında kapsamlı bir eğitim standart olarak sunuluyor ve bu eğitimde özellikle inşaat aracına özel işlevlere odaklanılıyor.

DAF XF-480-FAW
Tüm DAF tandem dingili setleri, yüksek çekiş ve yüksek yük kapasitesine ihtiyaç duyan yeni 6×4 ve 8×4 Yeni Nesil DAF yol araçları için de mevcut. Karayolunda kullandığımız XF 408 FAW 8×4 kamyonun kaldırılabilir ve yönlendirilebilir arka dingili özellikle kentiçinde manevraları kolaylaştırıyor.

Her uygulama için özel çözümler

XDC ve XFC inşaat kamyonlarının, Extra Robust modellerinin ve yol uygulamalarına yönelik çift tahrikli araçların piyasaya sürülmesi, DAF’ın birden fazla ödüllü Yeni Nesil Kamyon serisinin kapsamlı yelpazesini tamamlıyor. Yeni tasarlanan bu ürün yelpazesi, uzun mesafe taşımacılıktan dağıtım taşımacılığına ve inşaattan belediyeye kadar her uygulama için en üst düzeyde özel taşımacılık çözümleri sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz