DAF, elektrikli taşımacılık için süpermarket devi Albert Heijn’e yardım ediyor

9
444
DAF-Electric-Albert-Heijn-2
Albert Heijn'in nakliye şirketleri Simon Loos ve Peter Appel Transport, süpermarketlere teslimat yaparken DAF'ın elektrikli kamyonlarını kullanmaya hazır.

DAF Trucks, Hollandalı süpermarket zinciri Albert Heijn‘e elektrikli taşıtlarla mağazalarına ürün tedarik etme konusunda yardım ediyor. Albert Heijn’in nakliye şirketleri Simon Loos ve Peter Appel Transport‘a ilk elektrikli kamyonların teslimatı yapıldı. Uzun süreli bir saha testinin başlangıcı olan bu denemede üç adet tamamen elektrikli kamyon ile Avrupa’da ilk kez kullanılacak iki adet prize takılabilir hibrit kamyon yer alacak.

Hollanda, Belçika ve Almanya’da 1000’i aşkın süpermarketi bulunan Albert Heijn, 2014 yılında “Green Deal for Zero Emission City Logistics” (Sıfır Yayımlı Şehiriçi Lojistik Anlaşması) girişimine katıldı. Bu girişim sayesinde nakliye şirketleri, nakliye ihtiyacı olan şirketler, teknisyenler ve resmi merciler 2025 yılına kadar kentsel alanlarda sıfır yayımlı teslimat hedefi doğrultusunda azami ilerlemeyi gösterebilmek için gerekli araştırmaları yapmak amacıyla bir araya geliyor. Denemenin başlamasıyla birlikte Albert Heijn’e, DAF‘a, Simon Loos’a, Peter Appel Transport’a ve TNO‘ya (Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırmalar Kuruluşu) sıfır yayımlı teslimatlara geçişin gelişimi hakkında bilgiler aktarılacak.

Albert Heijn’in nakliye şirketleri Simon Loos ve Peter Appel Transport, süpermarketlere teslimat yaparken DAF’ın elektrikli kamyonlarını kullanmaya hazır.

Her iki alanda en iyisi

Test projesinde yer alan aküyle çalışan üç adet elektrikli kamyona (DAF CF Electric) ve iki adet prize takılabilir hibrit kamyona (DAF CF Hybrid) VDL‘nin hızlı şarj altyapısı destek verecek. CF Electric, tamamen elektrikli olarak çalıştığında 100 kilometreye kadar yol yapabiliyor. VDL’nin E-Power Teknolojisi’nin kullanıldığı CF Hybrid kamyonlar ise hem kentsel alanlarda tamamen elektrikli bir sürüş deneyimi (menzil: 50 kilometreye kadar) hem de DAF’ın en yeni dizel teknolojisi sayesinde daha kentsel alanlarda verimli ve daha temiz bir sürüş deneyimi sunarak her iki alanda da en iyi hizmeti sağlıyor.

Analiz

Girişime katılan iş ortakları, süpermarketlere sıfır yayımlı teslimat yapılmasında yer alan teknik, operasyonel, finansal ve kurumsal unsurlar hakkında olabildiğince bilgi toplamayı planlıyor. TNO ise denemenin sonuçlarını analiz ederek süpermarketlere yapılan teslimatları yakın gelecekte sıfır yayımlı hale getirmek için bir strateji oluşturmayı amaçlıyor. 

Sıfır yayımlı teslimatlar

Tamamen elektrikli CF Electric kamyonlar ile yapılan testler, ilk ayakta yalnızca Zaandam’daki dağıtım merkezi ile Amsterdam’daki süpermarketler arasında olacak. Albert Heijn ayrıca prize takılabilir hibrit kamyonlarla birlikte hiçbir yayım olmadan Zaandam’dan daha uzaktaki marketlere ürün tedariki yapabilecek. Kamyon aküleri ise Albert Heijn’in Zaandam’daki dağıtım merkezinde bulunan özel olarak tasarlanmış bir şarj parkında teslimat aralarında şarj edilebilecek.

9 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here