CROSSWAY, Çek Cumhuriyeti’nde bin 500 çocuğu eğitmek için kullanılan interaktif yol güvenliği sınıfına dönüştürüldü

0
1496
CROSSWAY
İnteraktif bir sınıfa dönüştürülen bir CROSSWAY, Promotým Praha'nın roadshow'unu ve Çek yollarındaki ölümlerin sayısını azaltmak amacıyla geleceğin genç sürücüleri arasında yol güvenliğini teşvik etme programını bir kez daha destekledi.

2022’de özel olarak interaktif bir sınıfa dönüştürülen bir CROSSWAY, Promotým Praha’nın roadshow’unu ve Çek yollarındaki ölümlerin sayısını azaltmak amacıyla geleceğin genç sürücüleri arasında yol güvenliğini teşvik etme programını bir kez daha destekledi. Bin 500 ortaokul öğrencisi, dönüştürülmüş CROSSWAY’e kurulan simülatörlerde yol trafik durumlarını deneyimledi.

2022 yılında, Iveco Çek Cumhuriyeti ile Promotým Praha arasında karayolu güvenliğine odaklanan işbirliği, karayolu ölümlerinin sayısını azaltmak amacıyla çocukları başarılı bir şekilde eğitmeye devam etti. Dönüştürülmüş bir şehirlerarası CROSSWAY ile Promotým Praha, büyük ortaokulların kampüslerinde ve Prag’ın Letná Parkı’nda toplam on bir etkinlik düzenledi.

Bin 500 okul öğrencisinin katıldığı bu güvenlik odaklı program, dikkatsizlik, hız yapma, uygunsuz araç kullanma, alkol veya madde kullanımı gibi kazaların nedenleri ve sonuçları hakkında farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Diğer hedefler ise korunmasız yol kullanıcılarının korunmasını artırmak ve emniyet kemeri ve koruyucu donanım kullanımını teşvik etmek.

Roadshow için düzenlenen özel CROSSWAY, interaktif donanımlarla donatıldı. Bir bisiklet simülatörü; arazi, karayolu veya kentiçi trafiğini aslına sadık bir şekilde kopyalıyor. Motosiklet sürüş simülatörü, öğrencilerin kendilerini diğer yol kullanıcılarının yerine koymalarına, karanlık veya yağmur gibi zor koşullarda bile bir motosiklet üzerinde ani trafik durumlarını nasıl yöneteceklerini öğrenmelerine olanak tanıyor. Araba simülatöründe öğrenciler, telefonda konuşurken veya mesaj yazarken araç kullanmanın risklerinin yanı sıra hızın sonuçlarını da deneyimliyor. Bir X box sürüş simülatörü, ek sürüş deneyimleri sağlıyor.

Dönüştürülen CROSSWAY‘deki donanım ayrıca üç bilgisayar içeriyor. Bunlardan ilki görme yetisini kontrol etmek için kullanılıyor – sürücülerin yaklaşık beşte biri farkında olmadıkları bir göz hastalığına sahip bulunuyor. İkincisi, sürücünün tepki süresini test etmek için kullanılıyor – daha uzun tepki süreleri çoğu trafik kazasının nedeni ve genellikle alkol ve uyuşturucu kullanımı, dikkati dağılmış araç kullanımı, cep telefonu kullanımı, yiyecek tüketimi vb. nedenlere dayanıyor. Üçüncü bir bilgisayar, ilk yardım testleri sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz