Continental’den 250 milyon Euro’luk büyük yatırım

0
1470
Renault Trucks


İlk aşamada yaklaşık 250 milyon Euro’luk yatırım yapılacak bu yeni tesiste, 2022 itibariyle yılda 4 milyon adet binek ve hafif ticari taşıt lastiği (PLT) üretilmesi planlanıyor. 2019 yılında faaliyete geçmesi planlanan fabrika, Tayland’da yaklaşık 900 kişiye yeni iş olanağı sağlayacak. Bu yatırım Continental Lastik Bölümü’nün tüm bölgedeki müşterilerine en iyi şekilde hizmet verebilmek için küresel üretimdeki faaliyet alanını genişletmeyi ve dengelemeyi amaçlayan “Vizyon 2025” hedefi doğrultusunda uzun vadeli büyüme stratejisinin önemli ayaklarından birini oluşturacak.

Continental A.G. Yönetim Kurulu Üyesi ve Lastik Bölümü Başkanı Nikolai Setzer

2015 yılında Continental’i 10 milyar Euro’nun üzerinde satış hacmine ulaştıran Continental A.G. Yönetim Kurulu Üyesi ve Lastik Bölümü Başkanı Nikolai Setzer, açıklamasında “Tayland’da yapılacak olan bu yatırım, küresel üretimdeki faaliyet alanımızı büyütecek ve dünya çapında teknoloji öncüsü bir lastik üreticisi olma konumumuzu sağlamlaştıracak. Aynı zamanda ‘Vizyon 2025’ ile belirlediğimiz iddialı hedefleri gerçekleştirmemiz için büyük bir adım olacak. Uzun vadeli stratejimizin temel sütunlarından biri pazarın ihtiyaçlarına daha hızlı karşılık verebilmek. Bir diğeri ise gelişme bölgesi olan Asya Pasifik’te üretim sığamızı artırmamızı sağlayacak ve yüksek teknolojili üretim sığamızla bölgedeki büyüme planlarımızı destekleyecek çevik ve esnek bir yapıya kavuşmak.” dedi.

PLT’den sorumlu Asya Pasifik Bölgesi Yenileme İş Birimi Başkanı Philipp von Hirschheydt ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yeni lastik fabrikamızı Tayland’da kurma kararımızla hem Tayland pazarında hem de tüm Asya Pasifik bölgesinde varlığımızı güçlendireceğiz. Bu tesis, binek ve hafif ticari taşıt lastikleri orijinal donanım ve yenileme alanında planladığımız büyümeye önemli ölçüde destek sağlayacak ve her iki sınıfta müşteri ilişkilerimizi güçlendirecek. Bu bölgenin yenileme pazarındaki büyüme potansiyelinden faydalanmak istiyoruz ve yerel üretimin, yeni müşterilerle daha sıkı bir işbirliği içinde olmamızı sağlayarak bu pazarlardaki konumumuzu sağlamlaştıracağına eminiz.”

Greenfield Asya Pasifik Bölgesi Proje Müdürü Michael Egner ise “Fabrika yerini seçme süreci oldukça zorlu bir süreçtir. Pazar ve müşterilerimize yakınlığın yanında bazı altyapı etkenlerini, etrafında ulaşılabilir iş gücü ve en yetenekli çalışanlarımızı işe almamızda bize destek sağlayabilecek kuruluşların varlığını dikkate alıyoruz. Tayland hükümeti ile pek çok yerel kurum, fabrika yeri seçim sürecinin her aşamasında bizi çok destekledi. Bu vesileyle kendilerine teşekkürlerimizi sunmak istiyorum. Uzun vadede de verimli ve başarılı bir işbirliği yapmayı umut ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Rayong kentinde yer alacak yeni Continental Greenfield fabrikası, hedef pazar ve müşterilere yakın bir konumda olmasının yanı sıra Bangkok şehrine yalnızca 140 km mesafe ile iyi bir altyapı sunuyor. Ayrıca 60 km mesafede Laem Chabang’da derin bir deniz limanı ve civarda teknik üniversitelerin yer alması yerleşke açısından büyük önem teşkil ediyor. Yaklaşık 750 bin m²’lik bir alana kurulacak olan yeni üretim tesisinin yıllık lastik sığası 25 milyon adede kadar artırılabilecek. Continental, 2017 yılı içerisinde fabrika inşaatına başlamayı ve temel atmayı planlıyor.

PLT’den sorumlu Asya Pasifik Bölgesi Yenileme İş Birimi Başkanı Philipp von Hirschheydt

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz