Continental, yeni bulut terminalini tanıttı

2
1372

Dünyanın önder lastik ve orijinal donanım tedarikçilerinden Continental, yeni bulut terminalini Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen Continental TechShow 2017 etkinliğinde görücüye çıkardı. Daha önce ana birime bütünleştirilen uygulamaları buluta taşıyan Continental, sürücüye kabininde azami konfor sunarak en yakın dijital yardımcısı olmaya hazırlanıyor.

Dünyanın önder lastik ve orijinal donanım tedarikçilerinden Continental’in dünya çapında sunduğu otomotiv teknolojileri çözümlerinin masaya yatırıldığı Continental TechShow 2017, Almanya’nın Hannover kentinde gerçekleştirildi. Etkinlikte yeni bulut terminalini tanıtan Continental, daha önce doğrudan ana birime bütünleştirilen uygulamaları buluta taşıdı. Böylece sistem her an güncelleniyor ve yeni işlevlerin eklenebilmesi sağlanıyor. Terminalde, HTML5 teknolojisi ile Java Script kullanıyor. Yazılım geliştiricilere platformdan bağımsız uygulamalar yaratma olanağı sunan Java Script, verinin farklı çözünürlükte çeşitli ekranlarda gösterilmesine de olanak tanıyor.

Sürücüye özel dijital yardımcı

Continental’in yeni bulut terminali, sürücünün dijital yardımcısı gibi davranıyor ve günün ve haftanın farklı zamanlarında sürücünün alışkanlıklarını analiz ediyor. Bu özelliği ile sabah işe giderken sürücünün en sevdiği radyo istasyonunu çalmak üzere otomatik olarak ayarlanabilen terminal, navigasyon sistemi gibi diğer uygulamaları da benzer şekilde kullanabiliyor. Örneğin, sürücü çarşamba günleri spor salonuna gidiyorsa, bu güzergah sistem başlatıldığında otomatik olarak gösteriliyor ve sürücünün dijital yardımcısı olarak ekstra konfor sağlıyor.

Sisteme yeni işlevler ve mikro hizmetler eklenebildiği için de her zaman güncel kalıyor. IBM Red Node, IFTTT (Eğer BU ise ŞUNU yap) ve diğerleri dahil yaygın Nesnelerin İnterneti çözümlerinin yanı sıra MQTT (Mesaj Kuyruğu Telemetri Taşıma) veya REST (Temsili Durum Transferi) arayüzü gibi standart arayüzleri temel alan sistem, hem sürücülerin hem de otomotiv sektörünün kullanımına sunuluyor.

Hem sürücüler hem de otomotiv sektörü için esnek bir bilgi-eğlence sistemi

Continental, eylül ayında Almanya’nın Frankfurt/Main kentinde düzenlenecek olan Uluslararası Otomobil Fuarı’nda yeni bulut terminalini, otomotiv sektörünün ötesinde geniş bir yazılım geliştirme topluluğunun erişimine açıyor. Böylece, otomotiv alanında uzman olmayan programcıların bile standart arayüzler, açık protokoller ve standart yazılım geliştirme araçlarının desteğiyle uygulamalarını ve fikirlerini ortaya koyması hedefleniyor.

Continental Bilgi-Eğlence Sistemleri & Bağlanabilirlik Bölümü Başkanı Johann Hiebel, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Geniş perspektife dayanan yaklaşımımız hem sürücülerin hem de otomotiv üreticilerinin yararlanabileceği tamamen esnek bir bilgi-eğlence sistemi ortaya çıkardı. Böylece sistem, sürücülerin seyahatlerini kolaylaştıracak yeni uygulamaları hızla ve kolayca edinebilir, ayrıca bu sistemle otomotiv üreticileri de uygulamalarını çok düşük bir maliyetle çeşitli araç modelleri ve sınıfları için görücüye çıkarabilir.” dedi.

Continental’dan Hackathon etkinliğine davet

Continental, konuyla ilgilenen yazılım geliştiricilerini, eylül ayında Almanya’nın Frankfurt/Main kentinde düzenlenecek olan Uluslararası Otomobil Fuarı’nda düzenlenecek olan “Yazılım Geliştirmede İşbirliği” konulu Hackathon etkinliğine davet ediyor. Bu etkinlikte oluşturulan takımlar yeni fikirler geliştirerek, bunları uygulama olarak doğrudan bulut terminaline bütünleştirebilecek. Continental IAA mikro sitesi üzerinden bu organizasyona kayıt yaptırılabiliyor.

Continental’in yeni bulut terminali, sürücünün dijital yardımcısı gibi davranıyor ve günün ve haftanın farklı zamanlarında sürücünün alışkanlıklarını analiz ediyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz