Continental, sürücüler için dokunmatik ekran geliştirdi

1
1595

Dünyanın önder lastik ve orijinal donanım tedarikçilerinden Continental, sürücüler için birçok işleve kolayca erişimi sağlayan bir sistem geliştirdi. İlk olarak Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen Continental TechShow 2017 etkinliğinde görücüye çıkan bu sistemle araç sürücü bölümüne yerleştirilen dokunmatik ekran sayesinde sürücüler birkaç dokunuşla birçok işlevi yerine getirebiliyor. Böylece sürüş anında sürücünün dikkat dağınıklığı azalıyor ve keyifli bir sürüş deneyimi yaşanıyor.

Continental, sürücülerin sürüş deneyimini artırmak ve sürücü-araç arasındaki “sözsüz” iletişimi bir üst seviyeye çıkarmak için yeni bir sistem geliştirdi. Bu sistemle sürücüler dokunmatik ekran üzerinde, kendi belirledikleri dokunma hareketlerini kullanarak, birçok işlevi kontrol edebiliyor. Böylece sürüş esnasında dikkat dağınıklığının önüne geçilerek, hem sürüş güvenliği hem de sürüş keyfi artırılıyor.

 Continental Enstrümantasyon ve Sürücü İME bölümünde Çapraz Ürün Çözümleri Başkanı Dr. Heinz Abel; Sistem işlevlerinin dokunmatik ekranlar kullanılarak kontrol edilmesi sürücülerin aynı işlevleri düğme veya anahtarla gerçekleştirmesinden çok daha hızlı. Ancak bu, sürücülerin dikkatlerinin dağılmasına engel değil. Dokunmatik ekranı el hareketleriyle birleştirerek, dikkat dağınıklığını standart yönteme nazaran önemli ölçüde azaltabileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

Sistem nasıl çalışıyor?

Sürücüler dokunmatik ekrana iki parmakla dokunarak hareket etkileşimi sistemini etkinleştiriyor. Hareket etkileşimi etkineştirildiğinde, sürücü önceden belirlediği parmak hareketlerini kullanarak araç işlevlerine erişiyor. Örneğin sürücü en sevdiği kişiyi aramak için dokunmatik ekrana iki parmağıyla bir kalp veya bir çatı çizerek araç navigasyonuna eve gitmek istediğini söyleyebiliyor. Dr. Abel, bu kavramın kabul görmesi ve etkin olabilmesi için hareketlerin sezgisel olması ve özellikle öğrenilmemesi gerektiğinin altını çiziyor. Yani sürücülerin kolay hatırlayabilecekleri ve dokunmatik ekranda rahatça çizebilecekleri hareketler belirlemesi gerekiyor. Dr. Abel, yaptıkları araştırmalarda bu konuda başarılı olduklarını kanıtladıklarını belirtiyor.

Zihinsel çaba dörtte bir oranında azalıyor

Continental’in yaptığı araştırma, iki parmakla dokunmatik ekran üzerinde yapılan hareketlerin, istenen işlevleri kullanmak için gerekli zamanı üçte bir oranında azaltabileceğini gösteriyor. Araştırmanın bir diğer sonucu ise, dokunmatik ekranı tek parmakla ve ekrana bakarak kullanmak yerine, iki parmak kullanarak önceden belirlenen şekilleri çizmenin zihinsel çabayı dörtte bir oranında azalttığını gösteriyor. Sürücüler iki parmaklı dokunma hareketleri sayesinde dokunmatik ekrana bakmaya ihtiyaç duymadan ekranın istedikleri bölgesine çizebiliyor. Araç-sürücü etkileşiminde en sık kullanılan işlevleri kapsayan bu yeni sistem, sürüş keyfini artırırken, oluşabilecek dikkat dağınıklıklarının da önüne geçiyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz