Citroën, iki kavram modelini Cenevre’de sergiliyor

0
671
citroen-CL-19.011.003
Citroen Cenevre Otomobil Fuarı standı

Ürünlerinde özgün tasarımla teknolojiyi mükemmel bir şekilde harmanlayan Citroën 100’üncü yılını kutluyor. Marka Cenevre Otomobil Fuarı’nda; Type A, Traction ve 2CV gibi ikonik modellerini, güncel ürün yelpazesi ve geleceğe ışık tutan iki yenilikçi kavram modeli bir araya getirerek geçmişten geleceğe bir köprü kurdu. Citroën, dünya tanıtımını yaptığı Ami One Concept ile şehiriçi ulaşımına yönelik iki kişilik elektrikli bir çözüm sunarken, diğer dünya tanıtımı olan SpaceTourer The Citroënist Concept ile de van ve motokaravan pazarındaki gücünü gözler önüne seriyor.

Citroën, 1919 yılından bu yana otomobil kullanıcılarının gönüllerinde taht kuran devrim niteliğinde ve yenilikçi otomobillere hayat veriyor. Ürünlerinde özgün tasarımla gelişmiş teknolojiyi harmanlayan ve kuruluşunun 100’üncü yılını kutlayan marka, 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda adeta gövde gösterisi yapıyor. Type A, Traction ve 2CV olmak üzere marka tarihi için büyük öneme sahip efsaneleri sergileyen Citroën, standında Ami One Concept ve SpaceTourer The Citroënist Concept olmak üzere iki yenilikçi kavram otomobilin dünya tanıtımını da gerçekleştirdi. Citroën standında yer alan yeni C5 Aircross SUV’un şarj edilebilir hibrit türevi olan C5 Aircross SUV Plug-in Hybrid Concept ise otomotiv sektöründe yaşanan enerji geçişine cevap niteliğini taşıyor. Citroën’in ilk şarj edilebilir hibrit modeli 2020 yılında yollara çıkacak.

Marka her yıl yeni bir model tanıtımı yaparak 2023 yılına kadar ürün yelpazesinin yüzde 80’inin ve 2025 yılına kadar yüzde 100’ünün elektrikli sürümlere sahip olmasını hedefliyor. Ürün yelpazesini yenilemeye devam eden ve iki yıldan daha kısa bir sürede 6 yeni model tanıtımı yapan Citroën, ayrıca C1, C3, C3 Aircross Compact SUV, C4 Cactus Hatchback ve Grand C4 SpaceTourer olmak üzere küçükten büyüğe güncel ürün yelpazesinin tamamını Cenevre’de sergiliyor.

Şehiriçi ulaşımda seçenek bir çözüm: Ami One Concept

Citroën, Cenevre Otomobil Fuarı’nda şehiriçi ulaşımına seçenek bir çözüm olarak geliştirdiği Ami One adında iki kişilik kavram otomobilin dünya tanıtımını gerçekleştirdi. Citroën, Ami One Concept’i toplu taşıma araçlarına (otobüs, tramvay, metro) ve bisiklet, motosiklet ve scooter gibi iki tekerlekli diğer bireysel ulaşım araçlarına seçenek olarak tasarladı. Sadece 2,5 metre uzunluğa, 1,5 metre genişliğe ve 1,5 metre yüksekliğe sahip oldukça kompakt bir araç olan iki kişilik Ami One Concept, güven veren sağlam duruşlu gövdesiyle şehiriçinde atak bir ulaşım olanağı sunuyor. 18 inç büyüklüğünde jantlar üzerinde yükselen kapalı kabin, sürücü ve beraberindeki yolcuyu olumsuz hava koşullarından korurken, 425 kg ağırlığındaki kompakt gövdesi ise 8 metre dönüş çapıyla en dar alanlardaki park ve manevraları bile kolaylaştırıyor. Gelişmiş bağlanabilirlik özellikleriyle benzersiz bir dijital deneyim sunan Ami One Concept, elektrikli motoruyla 45 km/s hıza ulaşıyor ve 100 km’ye kadar sıfır yayımlı sessiz bir sürüşe imkan tanıyor. Şarj istasyonunda Wallbox üzerinden iki saatte tam şarj edilebilen Ami One Concept aynı zamanda uzatma kablosu kullanarak standart bir prizde de şarj edilebiliyor.

Özgürlüğe giden yol: SpaceTourer The Citroënist Concept

Avrupa karavan pazarındaki ikinciliğini 2018 yılında koruyan Citroën, üst üste 4 yıldır diğer otomobil üreticilerinden daha fazla büyüme kaydetti. Avrupa’da segmentinde %10’un üzerinde pazar payına sahip olan Citroën’in bu başarısında mükemmel bir altyapı sunan SpaceTourer’in payı büyük oldu. SpaceTourer Citroënist Concept, ürettiği çözümlerle mobil yaşamı teşvik eden ve insanları kaçamak yapmaya yönlendiren asırlık markanın bu alandaki başarısını gözler önüne sererken, Citroën’in motokaravan pazarındaki dinamik ve güçlü konumunu da sembolize ediyor. Citroën SpaceTourer esas alınarak geliştirilen kamp aracı, bünyesinde barındırdığı çözümlerle mobil yaşamı daha da keyifli hale getirmeyi amaçlıyor. SpaceTourer Citroënist Concept’in özenle şekillendirilen kabininde yatak, bisiklet depolama alanı ve hatta internet bağlantılı bir ofis bile bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here