Cilt kanseri teşhis cihazı

0
132
DermaSensor
Renault Trucks

ABD İlaç ve Gıda İdaresi FDA, DermaSensor adlı girişim tarafından geliştirilen ve üç yaygın cilt kanseri türünde erken teşhis yapan el cihazının kullanımına onay verdi. Cep telefonu boyutlarındaki ürün yüzde 83 ile yüzde 98,7 arasında tutarlı tespit yapıyor. Cihazın, birinci basamakta cilt kanserini daha iyi tanımlamak ve hastanın gerekli bakıma erişimini hızlandırmak için tasarlandığı belirtiliyor.

70 yaşına gelindiğinde her beş Amerikalıdan birinin bir tür cilt kanserine yakalanmış olacağı ve ABD’de cilt kanseri tedavisinin yıllık maliyetinin her yıl 5,5 milyon yeni vakayla birlikte 8,1 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. İyi haber şu ki, en ölümcül cilt kanseri türü olan melanom da dahil olmak üzere cilt kanserlerinin yüzde 99’u erken teşhis edilirse tedavi edilebiliyor. Özellikle kırsal bölgelerde dermatolojiye erişim zorlu; bu da birinci basamak sağlık hizmetinin sevk gerektiren vakaları tespit etme yetkisini daha da hayati hale getiriyor.

Birinci basamak hekimleri, hastalıkların erken teşhisinde kritik bir rol oynarken, çeşitli ve giderek artan tıbbi sorunlarla ilgilenerek sağlık hizmeti sunumunda ön saflarda yer alıyor. Bugüne kadar, PCP’lerin şüpheli benleri değerlendirmeye yönelik sınırlı seçenekleri, lezyonların çıplak gözle veya büyütülmüş görsel muayenesi olmuştu; bunların her ikisi de klinik eğitime ve subjektif karara bağlı. Ancak artık doktorlar, DermaSensor’un yapay zeka destekli spektroskopi teknolojisini kullanarak, cilt kanseri açısından söz konusu lezyonun hücresel ve hücre altı özelliklerinin invaziv olarak değerlendiriyor. Kablosuz, el tipi cihaz FDA onaylı bir algoritma kullanarak anında, objektif bir sonuç sağlıyor.

Cihaz performansını doğrulamak için Mayo Clinic tarafından 22 çalışma merkezinde yürütülen, 1000’den fazla hasta üzerinde yapılan FDA çalışması, cihazın 224 cilt kanserinin tamamında yüzde 96 hassasiyete sahip olduğunu gösterdi. 2 bin 108 doktorla yapılan tamamlayıcı bir klinik çalışmasında DermaSensor cihazının gözden kaçan cilt kanseri sayısını yarı yarıya azalttığı belirtiliyor. 

Bu cihazın bir an önce tüm dünyada yaygınlaşması dileğimizle sağlıklı günler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz