CHEP, FIT’19 Fuarı’na katıldı

0
431
CHEP_FIT19_Fuari
CHEP, FIT'19 Fuarı'na katıldı

Endüstrinin geleceğine ışık tutan ve yaşayan bir platform olan FIT’19 Fuarı, 21 – 24 Şubat tarihleri arasında sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Fuar kapsamında düzenlenen zirvede konuşmacı olarak yer alan CHEP Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Serhat Enyüce, teknoloji kullanımının lojistik operasyonlardaki etkisinden bahsederken, sektörün bu alandaki çalışmalarını da değerlendirdi.

Üretim anlayışını dönüştürecek yenilikçi çözümlerin tanıtıldığı FIT Geleceğin Endüstriyel Teknolojileri Fuarı 2019, 21 – 24 Şubat tarihleri arasında İzmir’de düzenlendi. Ziyaretçilere ve katılımcılara zengin bir etkileşim ve iletişim ağı sunan FIT’19 Fuarı’nda endüstri sektörünün önemli oyuncuları, geliştirdikleri ürün ve sistemleri sergilerken; akademik çevrelerin teorik katkılarının izlenebildiği konuşmalar, farklı alanların ve disiplinlerin etkileşime girdiği paneller gerçekleşti.

Zirvede Sürdürülebilir Tedarik Zincirleri için Dijital Dönüşüm’ başlığı altında konuşmacı olarak yer alan CHEP Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Serhat Enyüce, dijital dönüşümün gerekliliği ve öneminden, CHEP’in bu alandaki çalışmalarından, otomasyon ile dijital dönüşüm arasındaki bağdan bahsetti. Paylaşıma ve yeniden kullanıma dayalı donanım yönetimi modeli ile hizmet veren CHEP, Brambles’ın kurduğu BXB Dijital aracılığıyla “Büyük Veri”ye dayalı iş zekası uygulamaları ve “Nesnelerin İnterneti” teknolojisine yatırım yaparak, sektördeki dijital dönüşüme öncülük ediyor. Tedarik zincirleri boyunca donanımlarının ve taşıdığı ürünlerin 360 derece görünürlüğünü sağlıyor.

Teknolojiyle donatılmış paletler tedarik zincirini hızlandırıyor

CHEP, Endüstri 4.0 çerçevesinde paletlerin nasıl akıllı hale getirileceği üzerine çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyor. Paletlerine duyarga takıp nerede olduğunu görebilecek, sıcaklık duyargası ile gıda sektöründe soğuk zincirin kırılıp kırılmadığını takip edebilecek, yakınlık duyargasıyla ise mağazada tüketiciler, ürünün yanından geçerken cep telefonlarına kampanya bildirimleri alabilecek. Bunlara ek olarak, ağırlık duyargasıyla da paletlerin üstünde ne kadar ürün kaldığı, bu ürünler ne kadar zamanda satıldığı gibi birçok istatistiksel veriye ulaşabilecek.

CHEP’in bluetooth tabanlı beacon’ların yerleştirildiği çeyrek paletleri sayesinde ise üretici ve perakendeci tüm yönlendiricilerle etkileşim kurabiliyor. Böylece üretici, ürünlerinin zamanında ve istenilen yere yerleştirildiğinden emin olabiliyor, perakendeci stokları anlık olarak takip edebiliyor, çok satılan ürünlerde ise stoksuz kalma durumu azaltılıyor. Beacon’lar, bir mobil uygulamayla entegre bir şekilde çalışıyor ve müşterilere ürünün yanına yaklaştığında anlık indirim/kampanya bildirimleri iletiliyor. Böylece hızlı ve pratik bir şekilde tüketicilerin bu kampanyalardan kasada yararlanması sağlanıyor.

Ürünler güvenli, sorunsuz ve verimli bir şekilde taşınıyor

CHEP, düzenli bakım ve onarım ile kırılmalara karşı ekstra dayanıklı olan standart paletleri ile otomasyon sistemlerini ve tedarik zincirlerini oldukça verimli hale getiriyor. Sorunları hızlı ve kesin bir şekilde belirlemek için son teknoloji kullanılarak uzmanlar tarafından inceleme yapılıyor. Uygun spesifikasyonlara göre üretilip muhafaza edilen CHEP paletlerinde elleçleme için daha az zaman harcanıyor. Bu sayede daha az ürün hasarıyla karşılaşılıyor, otomatik sistemlerdeki aksaklıklar azaltılıyor. Beyaz paletlerde oluşan yüzde 4,1’lik ürün hasarı CHEP paletleriyle yüzde 0,16’ya kadar düşüyor.

Sürdürülebilir Tedarik Zincirleri için Dijital Dönüşüm’ başlığındaki konuşmasında lojistik sektöründe teknoloji yatırımların mutlaka yapılması gereken bir yöntem olduğunu belirten CHEP Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Serhat Enyüce; “Teknoloji kullanımıyla lojistik operasyonlar daha hızlı ve etkili yapılıyor. Bilgi alışverişini hızlandıran ve kolaylaştıran mobil çözümler, iş süreçlerinin verimliliğini artırıyor. Bu süreçlerin her kademesinde ciddi bir tasarruf elde ediliyor; hem kolay, hem de güvenilir bir operasyon yönetimi yapılabiliyor.” dedi.

Serhat Enyüce, “CHEP olarak perakende teşhir çözümlerimizden plastik çeyrek paletlerimize yerleştirdiğimiz beacon’larla tüketici deneyimini iyileştiriyor ve tüketicilere yönelik bireysel hedefli iletişim yapılmasına imkan sağlıyoruz. Perakende tüketicisiyle beacon teknolojisi üzerine yapılan son araştırma verilerine göre; perakende satışlarının yüzde 51’i promosyonlara dayanıyor ve etkin mağaza içi promosyonları da en az yüzde 40 satış artışı sağlıyor. Tüketicilerin yüzde 73’ü ise beacon teknolojisine dayalı içerik ve teklifler aldığında daha fazla alışveriş yapıyor. Bu doğrultuda tüketici araştırmalarına baktığımızda tüketicilerin yüzde 70’inin hangi markadan ne kadar alacağına mağazada karar verdiği görülüyor. CHEP olarak tüm bu verileri göz önünde bulundurarak dijital çözümlerle donatılmış fiziksel ekipmanlarımızla daha bağlı, akıllı ve verimli tedarik zincirleri yaratmak amacıyla ilerlemeye devam ediyoruz.” diye ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here