BYD, dünyanın en uzun tamamen elektrikli otobüsünü tanıttı

2
1870
byd-k12a
Dünyanın en uzun tamamen elektrikli otobüsü BYD k12A

BYD, şirketin Shenzhen’deki yönetim merkezinde dünyanın ilk 27 metrelik çift körüklü tamamen elektrikli otobüsü K12A’yı tanıttı. 250 yolcu sığalı dünyanın en uzun tamamen elektrikli otobüsü, 70 km/s azami hızla seyahat edebiliyor. Buna ek olarak otobüs, aracın toplam enerji tüketimini düşürmek amacıyla farklı topografik talepleri karşılamak için yumaşak bir şekilde iki çekerden dört çekere geçebilen dünyanın ilk dağıtılmış dört çeker sistemine sahip elektrikli otobüsü olarak öne çıkıyor.

Tamamen alüminyum gövde ve BYD’nin akü, elektrik motorları ve elektronik kontrolleri gibi ana teknolojilerine sahip BYD K12A, küresel Bus Rapid Transit (BRT) sistemine de uyumlu.

BYD Kıdemli Başkan Yardımcısı Stella Li, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “BYD, bugün bir kez daha trafik sıkışıklığı ve kirlilik gibi iki önemli kent hastalığını çözmek için ana teknolojisini, güvenilir ürünlerini ve yenilikçi çözümlerini kullanıyor. K12A, yolculara sessiz, temiz bir seyahatin yanı sıra operatörlere bakım masraflarında önemli bir kazanç sunarken BRT sistemlerine sıfır yayımı getirecek.

K12A, BYD’nin akü ısı yönetim sistemi, enerji kazamın sistemi ve akıllı bütünleşik tasarım gibi “ince gelenekleri”ni takip ediyor. Otobüs, müşterilerin taleplerini karşılamak için serbest bir şekilde değiştirilebilen DC ve AC dolum bağlantıları ile donatılıyor. Bir dolum yaklaşık 300 km’lik menzil sağlıyor. Bu da tam günlük operasyon taleplerini karşılıyor.

byd-k12A-interior
K12A, BRT sistemlerine sıfır yayımı getiriyor.

Kolombiya’daki en önemli BRT müşterilerinden biri olan Express’in CEO’su Luis Carlos Moreno, şu açıklamayı yaptı: “BYD’nin süper uzun tamamen elektrikli otobüslerinin BRT sistemlerinin geleceği olacağından eminim ve şirketin gücü Çin’in sağlam sanayi gücünün bir ölçütüdür. Shenzen’e yaptığımız bu gezide kentin toplu taşıma otobüslerinin çoktan yüzde 100 elektrikli olduğunu gördüm ve elektriğe geçişin geleceğin küresel eğilimi olacağına tüm kalbimle inandım.

BYD, ilk elektrikli kentiçi toplu taşıma çözümünü 2010 yılında tanıttı ve hemen ertesinde tüm Çin’de tamamen elektrikli otobüsler alanında önder oldu. Elektrikli kentiçi toplu taşıma şu anda Çin’in ulusal stratejilerinden biri. Avrupa’daki, Birleşik Devletler’deki ve Japonya’daki otoritelerden de sertifika alan dünyadaki ilk tamamen elektrikli otobüsü BYD K9, 2011 yılının başlarında Shenzen’de ticari operasyonlara başladı. BYD’nin elektrikli otobüsleri enerji tasarrufu ve çevre koruma performansları ile öne çıkıyor. Her bir otobüs yılda 80 ton karbondioksit yayımını engelliyor ve hayat döngüsü boyunca 360 bin litrelik yakıt tasarrufu sağlıyor.

Şu ana kadar BYD, küresel ortaklarına 50 bin adetten fazla tamamen elektrikli otobüs teslim etti. BYD’nin tamamen elektrikli otobüsleri (10 metreden uzun), toplam satış anlamında dünyada ilk sırada yer alıyor ve Birleşik Devletler, Latin Amerika ve Avrupa’daki tamamen elektrikli otobüs pazarlarında yüksek bir paya sahip bulunuyor.

Küresel çapta artan siparişlere yanıt verebilmek için Ar-Ge ve üretim olanaklarını geliştiren BYD; Çin’de, Birleşik Devletler’de, Brezilya’da, Macaristan’da ve Fransa’da tamamen elektrikli ticari taşıtlar için fabrikalar kurdu. BYD’nin yeni enerji taşıtları son dört yılda (2015-2018) satış anlamında dünyaya önderlik ediyor ve altı kıtadaki 50’den fazla ülkedeki 300’den fazla kentte hizmet veriyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here