Brisa, 2018 yılının ilk yarısında FAVÖK seviyesinde yüzde 65’lik artış sağladı

0
476
Brisa CEO’su Cevdet Alemdar

Brisa, teknolojiye ve yeniliğe yaptığı güçlü yatırımlarla 2018 yılı büyüme hedeflerini gerçekleştirme doğrultusunda ilerliyor.

Brisa, yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre net satış gelirlerinde yüzde 40 artış sağladı ve FAVÖK tutarında yüzde 65’lik büyüme kaydetti.

Bu dönemde ihracatta da önemli atılımlar gerçekleştiren Brisa, uluslararası satış gelirlerini de yüzde 32 oranında artırdı.

Bridgestone ve Lassa markalarıyla Türkiye lastik pazarı önderi Brisa, 2018 yılı ilk yarıyıl dönemi finansal sonuçlarını açıkladı. Ar-Ge, üretim, dijital dönüşüm ve yenilikçi hizmetler alanında güçlü atılımlar gerçekleştiren Brisa, hem yurtiçi hem de yurtdışı pazarlarda başarılı bir büyüme performansı sergiledi. Brisa, 2018 yılı Ocak-Haziran döneminde toplam satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre adetsel olarak yüzde 16 artırdı ve net satış gelirlerinde yüzde 40 artış sağladı. Brüt kâr seviyesini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 artıran şirket, FAVÖK seviyesinde de geçen yıla göre yüzde 65 artış ile 207,5MTL’lik büyüklüğe ulaştı. Brisa’nın 2018 yılı ilk yarısında toplam uluslararası satış gelirleri de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artış gösterdi.

2017 yılında yüzde 3.1 büyüyen dünya lastik pazarının, 2018 yılında da bu büyümeyi sürdüreceği öngörülüyor. 2018 yılı sonunda binek ve hafif ticari taşıt lastikleri yenileme pazarında yüzde 3.7 seviyesinde, ağır ticari taşıt lastikleri yenileme pazarında ise yüzde 1.6 seviyesinde bir büyüme bekleniyor. Gelecek 5 yıllık süreçte ise dünya lastik pazarının istikrarlı büyümesini devam ettireceği ve satış adetlerinin 2 milyarın üzerine ulaşacağı tahmin ediliyor. Türkiye pazarı da dünyadaki bu gelişmelere paralel olarak lastik sektöründeki yüksek potansiyelini koruyor.

Pazardaki bu gelişmelerle, sadece lastiğin değil yeniliğin de önderi olarak büyüme hedeflerini gerçekleştirme yolunda ilerlediklerini dile getiren Brisa CEO’su Cevdet Alemdar, Brisa, hikayesi büyüme üzerine kurulu olan ve sağlıklı büyüyen bir şirket. Bu başarının ardında, rekabetin arttığı ulusal ve uluslararası pazarlarda insana yakınlığımız, Ar-Ge ve teknoloji gücümüz, lastiğin ötesinde değer sunan hizmetlerimiz, dengeli finansal yapımız ve güçlü ekibimiz yer alıyor. Bu çalışmalarımızla 2018 yılının ilk yarısında güçlü bir performans gösterdik. Uluslararası pazarlarda Lassa markamıza yaptığımız yatırımlar neticesinde küresel ölçekte tercih edilirliğimizi artırdık. Yılın ilk yarısında yüzde 2 oranında daralan Avrupa pazarında, pazar payı kazanarak yılsonu ihracat hedeflerimiz doğrultusunda büyümemizi devam ettirdik. Yurtiçinde ise yenilikleri hayata geçirme tutkumuzla önderliğimizi güçlendirdiğimiz bir dönemi geride bıraktık. Geçtiğimiz yıl belgelendirilen Ar-Ge merkezimizde teknolojiye can verdiğimiz yerli üretim, yerli tedarikçi ve hammadde geliştirme projelerimiz, Aksaray’da inşa ettiğimiz akıllı fabrikamızla güçlenen üretimimiz, ticari taşıt filolarına yönelik sektörde ilk olan dijital hizmetlerimiz, yeni işbirliklerimiz, topluma ve müşterilerimize yakın olmak için tüm Türkiye’yi kapsayan saha aksiyonlarımız ile yenilik önderliğimizi ortaya koyduk. Bu dönemde girişimcilik alanındaki çalışmalarımıza da hız kazandırdık. İş ortaklıkları ile büyümeye devam eden hızlı bakım ve servis zinciri markamız Otopratik, hem franchise yatırımları hem de İnci GS Yuasa işbirliği ile akü alanında atılımlar gerçekleştirirken, yeni nesil yolculuk deneyimlerini hayata geçirmek için açık inovasyon projelerine adım attık. Tüm bu çalışmalarımızla 2018 yılının ilk yarısında yurtiçi net satış gelirlerimizi yüzde 40 artırma başarısını gösterdik. Markalarımız kendi sınıflarında önder olurken, Brisa pazar payı kazandı. Hedefimiz, yılın ikinci yarısında da satış gelirlerimizde ve ihracatımızda büyümemizi sürdürülebilir kılmak.” dedi.  

Brisa, 103 milyon Dolar’lık marka değeri ile uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in “Türkiye’nin en değerli Markaları-Turkey 100” listesinde, Türkiye’nin en değerli 43’üncü markası ve Türkiye lastik sektörünün marka değerinde de önderi oldu.

Brisa CEO’su Cevdet Alemdar

Brisa, büyüyen pazarın yenilik önderi

2018 yılı Ocak-Haziran döneminde Türkiye yenileme kanalı lastik pazarı yüzde 8 büyüdü, bu performansta yüzde 14 büyüyen ticari taşıt lastikleri sınıfı etkili oldu. Bu pazar koşullarında Brisa; Bridgestone, Lassa ve Dayton markaları ile yenileme lastik pazarında yüksek bir performans gösterdi. Brisa, hem tüketici hem de ticari sınıflarda pazarın üzerinde büyüme oranları kaydetti ve pazar payı kazandı. Brisa en yüksek büyüme oranına ise katma değeri yüksek ürün gruplarında ulaştı. Aynı dönemde Brisa, rekabetin yüksek olduğu ekonomik segmentte Dayton markası ile de yüksek bir performans sergiledi.

Brisa; Lassa, Bridgestone, Bandag, Dayton, Kinesis markalarının yanı sıra Otopratik, Propratik, Lastiğim, lastik.com.tr, Probox, Bridgestone Box, Profleet, Mobilfix, Filofix gibi yenilikçi satış kanalları ve hizmetleriyle de hem bireysel hem kurumsal müşterilerinin yolculukları boyunca tüm ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here