Brezilya charter sektörü 2021’de iyileşme bekliyor

0
51
marcopolo-Ideale-800-fretamento
Marcopolo, 2021 yılına charter sınıfında önemli teslimatlarla başladı.

Seyahat otobüsü sınıfı, koronavirüs salgını nedeniyle satış hacminde düşüş kaydetmiş olsa da, Brezilya charter sınıfı 2021’de hala güçlü ilerliyor. Yüzde 52,7 pazar payı ile otobüs karoseri sektöründe lider olan Marcopolo, bu amaca yönelik araç satışlarında şimdiden büyüme gösteriyor. Şirket, nisan ayı itibariyle kentsel bölgelerdeki ve çeşitli eyaletlerdeki madencilik ve tarım ticareti sektörlerindeki işçileri taşımak için 200’den fazla araç teslim etmiş olacak.

Marcopolo Ulusal Satış Müdürü Leandro Sodré, konuyla ilgili olarak “Şirketlerin pandeminin dayattığı sosyal mesafe gereksinimlerine uyum sağlama ihtiyacı, daha fazla araca sahip olma gerekliliğini doğurdu. Bu, Marcopolo’nun 2020’deki sonuçlarının, özellikle tarım ve madencilik sektörlerinde önemli bir bölümünü temsil ediyordu. İki sanayi sektörü salgın sırasında güç kaybetmedi ve sosyal mesafe gereklilikleri ile şirketler, otobüslerin içindeki sosyal mesafeye uymak için çalışanlarını taşımak için filolarını artırdı. Aşıların gelişiyle birlikte, pazarın hem normal yolcu hatları hem de sonrasında bölgesel turizm nedeniyle büyümeye devam etmesini bekliyoruz.” dedi.

Ulusal Turizm ve Charter Taşımacıları Derneği (ANTTUR) Başkanı Jaime Silva ise etkinlikler ve turistik faaliyetler için kiralama yapmanın geçen yılki pandemiden büyük ölçüde etkilendiğini belirterek, şunları söyledi: “Öte yandan, çalışan taşıma hizmetleri gibi sürekli charter faaliyetleri güçlendi. 2021’de ilk iki ayda düzelme görüldü ve yıl beklentisi iyileşme yönünde.

Pandemide minibüsler vanların yerine geçti

Sosyal mesafe önlemleri Volare‘nin satışlarına da fayda sağladı. Marcopolo‘nun minibüs markasının günlük üretimi 2020’nin ilk ve üçüncü çeyreği arasında yüzde 66 artarak 12’den 20 araca çıktı. Büyüme, büyük ölçüde Güneydoğu, Ortabatı ve Güney bölgelerinde patlayan tarımsal pazar tarafından yönlendirildi. 2021’de okullara ve üniversitelere ek olarak turizmin geri dönüşü ile büyüme beklentisi var. Marka son olarak Amapá’da madencilik endüstrisine 30 araç teslim etti.

2020 yılında, 2019 yılındaki 2 bin 305 adetle karşılaştırıldığında iç pazar için 2 bin 251 araç üretildi. Ancak, yeni kurallara daha az uygun olan van değiştirme arayışı nedeniyle dönem içinde satılan hacimlerde toparlanma yaşandı.

Brezilya minibüs sektöründe lider olan Volare, Latin Amerika, Ortadoğu ve Afrika’da 35 ülkede faaliyette bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here