Bosch, satış ve gelirlerini belirgin oranda artırdı

0
839
Renault Trucks

Bosch, 2017 satışlarında yüzde 6.7 oranında bir artış kaydetti. Elde edilen ilk rakamlara göre, Bosch geçtiğimiz yıl 78 milyar Euro’luk bir satış elde etti. Döviz kuru etkilerinden arındırıldıktan sonra, bu rakam yüzde 8.3’lük bir artış anlamına geliyor. Satış sonuçları yaklaşık 1.2 milyar Euro’luk döviz kuru etkisi nedeniyle olumsuz yönde etkilendi. Elde edilen ilk rakamlara ilişkin Ludwigsburg, Almanya’da gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Bosch Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner, açıklamasında “Büyüme tahminlerimizi aşarak kârlılığımızı tahminlerin üzerinde artırdık. 2017’de satışlarımız hiç olmadığı kadar yüksek bir düzeye ulaştı.” dedi. Yenilikçilikteki gücü ve bağlanabilirliğe odaklanan stratejisi sayesinde Bosch büyüme yolunda ilerlemeye devam ediyor. Denner ayrıca şunları kaydetti: “Bağlanabilirliğin potansiyelini daha erken bir aşamada fark ettik ve şimdi bunu bir iş başarısına dönüştürüyoruz.CFO ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Stefan Asenkerschbaumer ise konuşmasında “Bosch’un temel iş alanlarındaki başarısı önde gelen bir IoT teknolojisi ve hareketlilik çözümleri tedarikçisi olma yolundaki çalışmalarını finanse ediyor.” dedi. Gelecek yıla ilişkin olarak Bosch; şirket bağlanabilirliği, fabrikalar, binalar ve şehirler gibi başka alanlara da bağlanabilirlik getirmek ve hareketliliği dönüştürmek için çok sayıda fırsat olacağını öngörüyor. Denner, dijital dönüşüm için şirket kültürünün dönüştürülmesinin önemini de vurguladı.

Bosch Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner

Çalışan sayısı 400 bini aştı

2017 yılında Bosch Grubu’nun işgücü dünya genelinde 11 bin 200 kişi arttı. 31 Aralık 2017 itibariyle Bosch Grubu, 400 bin 500 kişi istihdam ediyor. Dünyanın farklı yerlerinde binlerce yazılım ve bilişim uzmanı Bosch yerleşkelerinde çalışıyor.

Bosch’un, hâlihazırda nüfus artışı, kentleşme, hava kirliliği ve iklim değişikliği gibi temel zorlukları ele alan yaklaşık 170 farklı IoT projesi var.

Sanayi 4.0 işletme birimi kuruldu

Bosch, ağa bağlı endüstride, yani Sanayi 4.0’da muazzam bir satış potansiyeli görüyor. Yeni bir işletme birimi olan Bosch Ağa Bağlı Endüstri, Ocak 2018 itibariyle 500 çalışanla faaliyet göstermeye başladı. Bosch, özellikle yazılım ve hizmetlerle ilgili olmak üzere, tüm Sanayi 4.0 etkinliklerini ve uzmanlığını burada toplayacak. Bosch, daha sonra, Sanayi 4.0 uygulamalarındaki uzmanlığını üçüncü partilere yönelik danışmanlık hizmeti şeklinde sunacak. Bugünden itibaren 2020 yılına kadar şirket Sanayi 4.0’dan yararlanarak satışlarını yaklaşık bir milyar Euro oranında artırmayı hedefliyor.

Bosch, bugünden itibaren 2020 yılına kadar şirket Sanayi 4.0’dan yararlanarak satışlarını yaklaşık bir milyar Euro oranında artırmayı hedefliyor.

Bağlanabilirlik temel zorluklara çözüm sağlıyor

Bosch CEO’su Denner, nesnelerin interneti aracılığıyla bağlanabilirliğin önemini şöyle vurguladı: “Gezegenimiz ancak acil sorunlara yenilikçi çözüm bulabilirsek milyarlarca insana yaşanabilir bir ev sunabilir.Bosch’un, hâlihazırda nüfus artışı, kentleşme, hava kirliliği ve iklim değişikliği gibi temel zorlukları ele alan yaklaşık 170 farklı IoT projesi var. Denner, “Nesnelerin internetini yaşam kalitesini iyileştirmek amacıyla gerçek dünyayı birbirine bağlamak üzere kullanıyoruz.’’ dedi. Örneğin, 2017’de şirket, 2025 yılına kadar sekiz milyar kişiyi beslemesi ümit edilen akıllı tarımı, yani ağa bağlı tarımı başlattı. Duyargalara dayalı çözümler ve yapay zeka; kuşkonmaz, çilek, domates ve üzüm yetiştiriciliğinde kullanılıyor. Bosch teknolojisinden, istiridye yetiştiriciliği ve büyükbaş hayvanların otlatılmasında daha fazla verimlilik ve sürdürülebilirlik elde etmek üzere yararlanılıyor. Dijital tarım pazarının 2020 yılına kadar yüzde 70 büyümesi bekleniyor.

2017 yılında Bosch Grubu’nun işgücü dünya genelinde 11 bin 200 kişi arttı. 31 Aralık 2017 itibariyle Bosch Grubu 400 bin 500 kişi istihdam ediyor. Dünyanın farklı yerlerinde binlerce yazılım ve bilişim uzmanı Bosch yerleşkelerinde çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz