Bosch,  CES 2018 İnovasyon ödüllerine layık görüldü

0
1324
Renault Trucks

Bosch, iki kategoride CES 2018 İnovasyon ödüllerine layık görüldü.  Ağır ticari taşıtlar için geliştirdiği telematik çözümüyle ‘Daha İyi Bir Dünya İçin Teknoloji’ kategorisinde CES 2018 İnovasyon Ödülü almaya hak kazanan Bosch’un diğer ödülü de ‘Gömülü Teknolojiler’ kategorisinde, enerji tasarruflu akselerasyon duyargasıyla geldi. Duyarga, evleri daha da akıllı hale getiriyor, güvenlik ve enerji verimliliği açısından yüksek performans sunuyor.

Bosch’un kamyonları, evleri ve giyilebilir cihazları gitgide daha akıllı ve verimli hale getiren bağlanabilirlik çözümleri, şirkete bu yıl Amsterdam’da açıklanan iki adet CES 2018 İnovasyon Ödülü kazandırdı. Dünyanın önde gelen tüketici elektroniği fuarlarından biri olan CES öncesinde ödülü kazanan çözümler, geleceğin eğilimlerinin bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Kamyon sürücüleriyle lojistik profesyonellerini ağa bağlayarak hayatı kolaylaştırmak

Bosch, sürücü ve şirketlerin yoğun trafiğin ve sıkışık programlarının üstesinden gelebilmeleri için Common Telematics Platform’u geliştirdi. Bosch Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Dirk Hoheisel, platform hakkında “Common Telematics Platform, ticari taşıtlara yönelik yeni dijital servislerin temelini oluşturmaktadır ve amaç, nakliyat şirketlerinin sevkiyat planlamasını daha iyi yaparak, filolarını daha verimli kullanmalarını ve ürünleri daha güvenli bir şekilde hedefe iletmelerini sağlamaktır.” dedi.

Bosch ağır ticari vasıtaların ileri teknolojiyle bağlanabilirliğine yönelik telematik çözümüyle ‘Daha İyi bir Dünya için Teknoloji’ kategorisinde CES 2018 İnovasyon Ödülü almaya hak kazandı. Söz konusu platform, DaimlerTrucks ve Fleetboard tarafından geliştirilmiş ve dünya genelindeki ağır ticari vasıtalarda Kamyon Veri Merkezi olarak kullanılarak, Mercedes-Benz Uptime gibi dijital servislerin temelini oluşturuyor.

Platform, kamyonların teknik durumunu eş zamanlı olarak kontrol edip bilgi gönderiyor ve filo yöneticilerinin arızaları daha meydana gelmeden saptayıp plan dışı onarımlardan kaçınmalarını ve programlı servise gitmelerini sağlıyor. Bu da sevkiyatın güvenilirliğini artırırken, kamyonların arıza sürelerini kısaltıyor.

Bosch Common Telematics Platform, gelecekte kablosuz program güncellemelerine de olanak tanıyacak. Kablosuz güncellemeler araç sistemlerini güncel tutarken, servise gidiş sayısını azaltıp sürücülere ve filo yöneticilerine zaman kazandıracak. Aynı zamanda yeni ve gelişmiş işlevlerin doğrudan kamyon üzerinde kurulumu mümkün olacak.

Küçük bir duyarga evleri daha da akıllı hale getiriyor

Enerji verimliliği konusunda da  Bosch Sensortec BMA400 akselerasyon duyargası ‘Gömülü Teknolojiler’ kategorisinde CES 2018 İnovasyon Ödülü kazandı. Minik duyarga, son derece düşük güç tüketimiyle yüksek performansı birleştirerek, cihazlardaki pillerin ömrünü ciddi ölçüde uzatıyor. Bunun sonucunda pillerin daha seyrek doldurulması veya değiştirilmesi yeterli oluyor. Duyarga, son derece hassas açı ölçümü ve vibrasyon kaydı sağlıyor. Bu da BMA400’ü özellikle Nesnelerin İnterneti (IoT) uygulamaları açısından ilginç hale getiriyor. Enerji tasarruflu akselerasyon duyargası, akıllı evlerde örneğin pencerelerin açık, aralık veya kapalı olup, olmadığını anlıyor. Isıtma ve havalandırma sistemlerini ona göre ayarlayarak enerji tasarrufunu mümkün kılıyor. BMA400 kapı ve pencerelere takıldığında titreşimleri algılayarak, hırsızlık girişimlerini engellemeye yardımcı oluyor. Minik duyarga akıllı enerji yönetimi sayesinde giyilebilir cihazlarda kullanım için de ideal hale geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz