BMC Kirpi ailesi, Türk Savunma Sanayi’nin önemli ihracat kalemlerinden biri oldu

0
1498
BMC Kirpi 6x6

Otomotiv sanayindeki yarım asırlık tecrübesini savunma sanayine de taşıyan BMC’nin ürettiği ve güvenli askeri birlik taşımadaki en önemli araçlardan biri olan Kirpi ailesi, Türk Savunma Sanayi’ndeki en önemli ihracat kalemlerinin başında geliyor. Tasarımından üretimine tamamen yerli ve milli bir araç olan Kirpi ailesi, Kuzey Irak’tan Suriye’ye kadar Türk askerinin ayak bastığı her noktada onunla birlikte yer alıyor.

Türk askerinin girdiği çatışmalardaki savunma hattını kuvvetlendirmek ve askerlerin güvenle taşınabilmesi amacıyla tasarlanan Kirpi, yıllar süren yoğun Ar-Ge çalışmalarının ardından, 2009 yılında BMC tarafından üretilmeye başlandı. Üretiminden bu yana hem teknolojik hem de donanımsal geliştirme çalışmaları devam eden Kirpi, uluslararası düzeyde akredite olmuş test laboratuvarları tarafından yapılan son derece kapsamlı mayın, el yapımı patlayıcı ve balistik testlerini başarıyla geçerek, uluslararası alanda da büyük beğeni kazanmayı başardı.

BMC Yönetim Kurulu Üyesi Taha Yasin Öztürk, KİRPİ ailesinin yurtiçi ve yurtdışında kaydettiği başarıları şu sözlerle anlattı: Türk Silahlı Kuvvetleri’nin özel talebi üzerine tasarladığımız Kirpi ailesi, personel taşıyıcı, savaş aracı, ambulans, komuta ve kontrol aracı, yük taşıyıcı gibi farklı amaçlarla kullanılarak, Kuzey Irak’tan Suriye’ye kadar Türk askerinin ayak bastığı her noktada onunla birlikte yer alıyor. Üstelik sadece Türkiye’de değil, Tunus, Türkmenistan ve Katar gibi dost ve müttefik ülkelerde de kullanılıyor. Kirpi gerek yurtiçinde, gerekse yurtdışında maruz kaldığı saldırı, çatışma ve operasyonlarda askeri birlikleri güvenle taşıyarak kendini ispatladı. Türkiye’nin yerli ve milli markası BMC olarak, sağladığı yüksek korumayla güvenli askeri birlik taşımadaki en önemli araçlardan biri olan Kirpi ailesinin üreticisi olmaktan gurur duyuyoruz.

Kirpi ailesinin üyeleri, sahip oldukları özellikleri ve kanıtladıkları uluslararası ölçekteki başarılarıyla, Türk Savunma Sanayi’ndeki en önemli ihracat kalemlerinin de başında geliyor.

Kirpi ailesi, TSK ile dost ve müttefik ülke ordularının yanında

Kirpi (4×4), araca arkadan biniş ve iniş, hava ve demiryolu ile taşınma, isteğe bağlı görüş sistemleri, isteğe bağlı arka görüş kamerası ve otomatik yangın söndürme sistemleri gibi pek çok ayırt edici özelliğe ile sınıfındaki diğer araçlardan ayrılıyor. Bugüne kadar Türk Silahlı Kuvvetleri ve yurtdışına bin 400 adetten fazla Kirpi (4×4) teslim edildi. Kirpi (4×4) Ambulans ise mayına karşı korumalı olması, özel olarak geliştirilen iç tasarımı ve eksiksiz donanımı ile tam teşekküllü ambulans görevini yerine getiriyor. Özellikle yoğun çatışma bölgelerinde, yaralıların güvenli ve oldukça hızlı bir şekilde bölgeden uzaklaştırılması için geliştirilen bu araç, başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere dost ve müttefik ülke ordularının en önemli ihtiyaçlarından birisini karşılamak üzere üretiliyor.

BMC, Kirpi 4×4’ün ardından, yüksek düzeyde yük sığası gerektiren ve zorlu arazi koşulları için Uzaktan Kumandalı Otomatik Silah İstasyonlu Kirpi 6×6’yı üretmeye başladı.

BMC savunma sanayinin son aracı KİRPİ II (4×4) arazide

Kirpi II (4×4), Kirpi’nin sahip olduğu yüksek koruma özelliklerine ek olarak, hem yol tutuşunun hem de yolcu konforunun artırılması amacıyla geliştirildi. Mayına karşı korumalı araç sınıfında sağladığı üstün koruma düzeyi ile bir efsane haline gelen Kirpi’nin yeni sürümünde, ailenin diğer üyelerindeki özelliklere ek olarak, bağımsız süspansiyon sistemi bulunuyor. Kirpi II’yi farklılaştıran bazı diğer özellikler arasında; uzaktan kumandalı zırhlı silah istasyonu, keskin nişancı bulma sistemi, karartma ve kamuflaj ışığı, sürücü bilgilendirme sistemi gibi özellikler yer alıyor.

Kirpi II (4×4) ambulans ise, tam teşekküllü ambulans olmanın yanı sıra, artırılmış yol tutuşu ve yolcu konforuna sahip olduğundan çatışmaların daha kritik ve zorlu olduğu bölgelerde, yaralıların daha hızlı ve güvenli bir şekilde bölgeden uzaklaştırması nedeniyle tercih ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here