Birleşik Krallık ticari taşıt üretimi ağustosta yüzde 47.9 arttı

0
274
UK-CV-production
Britanya ticari taşıt üretimi, yeni modellerin üretilmeye başlanmasıyla ağustos ayında yüzde 47.9 oranında artış gösterdi.

Birleşik Krallık ticari taşıt üretimi, Motor Üreticileri ve Tüccarları Derneği (SMMT) verilerine göre dört aylık peş peşe düşüşün ardından ağustos ayında yüzde 47.9 oranında arttı. Yeni modellerin üretilmeye başlanması üretim artışına olumlu katkıda bulunurken, üretim hatlarından geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse bin 800 adetlik artışla 5 bin 544 araç çıktı. Bu sonuçla 2012 yılından bu yana en iyi ağustos ayı yaşandı.

Üretim, denizaşırı pazarlar için yüzde 71.9, iç pazar içinse yüzde 17.3 artış gösterdi. Bu da Britanya ticari taşıt üretiminin ihracata dayalı bir doğası olduğunun altını çiziyor. Ağustos ayındaki güçlü performansa karşın 2019 yılında üretim yüzde 13.4 oranında azaldı, denizaşırı siparişlerdeki düşüş ise yüzde 24.5 oldu. İç pazarda talep yüzde 7.5 arttı, ancak iç pazar için üretilen araç sayısı ocak ayından bu yana ihracat için üretilen araçlardan 6 bin 500 adet daha az.

uk-cv-prod
Birleşik Krallık ticari taşıt üretimi

SMMT Başkanı Mike Hawes, şu değerlendirmeyi yaptı: “Yeni modellerin üretilmeye başlanması ve müşterilerin pazara yeni giren temiz vanlara talebi nedeniyle ağustos ayında ticari taşıt üretiminin artmasını görmek iyi bir haber. Diğer yandan artan üretim hacminin tüm yılı kurtaracağı gibi uzun vadeli sonuçlar çıkarmak için çok erken. Gelecekte başarılı olmak için Avrupa Birliği ve küresel pazarlarla kazançlı ticari ilişkileri korumak çok önemli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here