BENEO, su yolu taşıma hacimini artırarak Wijgmaal’dan kamyonla taşımacılığı yarıya indirecek

0
67
mavna
BENEO, karayolu taşımacılığına olan bağımlılığını azaltmak için su yolu taşımacılığına yarım milyon Euro yatırım yaptı.

Sağlıklı bileşenler konusunda dünya lideri olan BENEO, karayolu taşımacılığına olan bağımlılığını azaltmak için su yolu taşımacılığına yarım milyon Euro yatırım yaptı. Şirketin Belçika’nın Wijgmaal kentindeki pirinç nişastası fabrikasındaki boşaltma kapasitesinin artırılmasını içeren proje, BENEO’nun her yıl kargosunun üçte ikisini mavna ile taşımasını sağlayacak. Bu, pirincin limandan tesise taşınmasıyla ilişkili karbon salımını yıllık yüzde 20 oranında azaltacak.

BENEO’nun Wijgmaal fabrikası, Asya’dan ithal edilen pirinci Belçika limanlarından fabrikaya transfer etmek için mavnaların ilk kez kullanıldığı 1856 yılına kadar uzanan bir su yolu taşımacılığı mirasına sahip. Aradan geçen yıllarda, karayolu taşıtları ana ulaşım aracı haline geldi. Bununla birlikte, BENEO, mavna taşımacılığını daha sürdürülebilir bir lojistik platform olarak tanımladı ve yatırım için odaklandı.

Bu son yatırımdan önce, Wijgmaal fabrikasında işlenen pirincin üçte biri, yılda 45 döngüyü tamamlayan bir mavna tarafından taşınıyordu. Kalan navlun ise aralarında 320 km’lik mesafe olan limanlar arasında karayolu ile gerçekleştiriyordu. Yerleştirme istasyonu, daha yüksek hacimlerin suyla taşınmasını engelleyen darboğazdı.

BENEO’nun geçen yıl daha yüksek kapasiteli boşaltma ekipmanına yaptığı yatırım ve De Vlaamse Waterweg nv  ile rıhtımı yeniden inşa etmek için ortak bir projenin ardından, yanaşma istasyonu artık bir yerine iki mavnayı kabul edebiliyor. Yeni güçlü boşaltma sistemi, saat başına pirinç hacminin iki katından fazlasını değiştirerek döngü süresini önemli ölçüde kısaltabilecek.

BENEO Özel Pirinç Bileşenleri Operasyon Müdürü Roland Vanhoegaerden, “Eskiden bir mavnayı boşaltmak üç gün sürüyordu, oysa şimdi 16 saatte yapılabiliyor. Bu bize ikinci bir mavna kiralamamıza olanak sağladı. Sonuç olarak, tesis tarafından kullanılan pirincin üçte ikisi artık mavna ile ve sadece üçte biri kamyonla alınıyor.” açıklamasında bulundu.

Mavna taşımacılığındaki bu artış, karayolu taşımacılığı ton-km2 başına ortalama 115 g CO2 – karbon gazı yayarken, mavna taşımacılığı ton-km başına sadece 50 g CO2-karbon gazı ürettiği için çevre için önemli faydalara sahip. BENEO, su yolu ile taşınan hacmi ikiye katlayarak, Wijgmaal’dan kamyonla taşımacılık hareketliliğinin sayısını her yıl yarıya indirecek. Bu, pirincin limandan fabrikaya taşınmasıyla oluşan CO2 salımında yıllık yüzde 20 azalma ile sonuçlanacak ve BENEO’nun grup çapındaki sürdürülebilirlik çabalarına katkıda bulunacak.

Vanhoegaerden, “BENEO’da her zaman çevresel performansımızı iyileştirmeye çalışıyoruz. Hammadde değerleme yoluyla ya da enerji ve su tüketiminde ve ayrıca CO2 salımlarında devam eden düşüşleri teşvik ederek, elimizden gelen her şekilde insanlara ve gezegene değer vermeye derinden bağlıyız. İç su yollarını genişletme programımız bunu destekliyor ve sürdürülebilirlik ile verimlilik hedeflerinin karşılıklı olarak nasıl uyumlu olabileceğini gösteriyor.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here