Avukat Mahmut Barlas, Macaristan geçiş ücreti iadesi konusuyla ilgili Mersin nakliyecileriyle bir araya geldi

0
106
avukat-mahmut-barlas-macaristan-gecis-ucreti-iadesi-konusu-ile-ilgili-mersin-nakliyecileriyle-bir-araya-geldi-11
Durukan Hukuk Bürosu Partneri Av. Mahmut Barlas, UND üyelerine bilgi vermek için 01.12.2021 tarihinde UND Mersin Temsilciliği'nde, Mersin nakliyecileriyle bir araya geldi.

Bilindiği üzere, Avrupa Adalet Divanı’nın (ABAD) 19 Ekim 2017 tarih ve C-65/16 numaralı kararı (İstanbul Lojistik firmasının kazanmış olduğu dava kararı) sonucunda Macaristan’ın uygulamış olduğu geçiş ücretlerinin “eş etkili vergi” statüsünde olduğu ve Gümrük Birliği’ne aykırılık teşkil ettiği gerekçesi ile kaldırılmış idi.

Diğer taraftan, Kasım 2017 öncesine kadar Türk nakliyeciler her Macaristan geçişinde geçiş ücreti ödemişti. Bu ödemeler, takriben 340 Euro idi (tek yön 60.000 HUF, çift yön 120.000 HUF). Ödemeler, 16 Haziran 2016 öncesinde fiziki pul satın alınması, 16 Haziran 2016 sonrasında ise banka kanalıyla yapılmaktaydı.

Bu itibarla 01.01.2012 sonrasında Türk nakliyecilerin ödediği geçiş ücretlerinin iadesinin alınabilmesi amacıyla Macaristan’da hukuki bir girişim başlatılıyor. Bu konuda, Durukan Hukuk Bürosu Partneri Av. Mahmut Barlas, UND üyelerine bilgi vermek için 01.12.2021 tarihinde UND Mersin Temsilciliği‘nde, Mersin nakliyecileriyle bir araya geldi. Konuyla ilgili örnek belgelerle sunum yapan Barlas, nakliyecilerin sorularını yanıtladı ve gelecekte yaşayacakları sorunlarla ilgili Durukan Hukuk Bürosu nezdinde, uluslararası avukatlarla destek olmak üzere hazır olduklarını bildirdi.

Toplantıya, Muhittin Ocak (OCAKTRANS), Kerem İmrak (İMSAN), Coşkun Aytaş (EMRE AYTAŞ), Necat Kaya (RASTKAYA), Yılmaz Özçelik (ÖZÇELİK TRANSPORT), Muazzez Araç (AGİT NAKLİYAT), Sedat Saçı (RAMSER), Atakan Akbay (ÖZ ERKAN), Musa Kaygusuz (KÖKNAR), Şehmus Tekin (NUBAHAR), Agit Demirbağ (ÖZ ERKAN), Mehmet Tekin (AKTRANS), İzzettin Bulun (BİLAL NAKLİYAT), Fahrettin Demir (TRANS AKTAŞ), Süleyman Aktaş (FLAY LOJİSTİK), Mehmet Can Arslan (ÖZAKAR), Gamze Nur Okul (UND MERSİN), Akın Gündüz (UND MERSİN) katılım sağladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here