Anadolu Isuzu Satış Direktörü Tunç Karabulut

0
16020

Hakmar Şirketler Grubu ile 2016 yılından bu yana gerek Anadolu Isuzu gerekse bayimiz Çelik Dizel olarak yakın bir işbirliği içindeyiz. Hakmar’dan Isuzu ile ilgili övgüler duymak bizi gururlandırıyor. Çok profesyonel bir müşteri, çok ince eleyip, sık dokuyor. Tüm araçlarının işletim maliyetlerini dikkatle takip ediyor. Dolayısıyla Isuzu’yu tercih etmelerinde sadece iyi ilişkilerin değil, araçların kendi ihtiyaçlarına uygun olmasının da payı çok büyük. Gerek Anadolu Isuzu olarak biz gerekse de bayi ve servis ağımız müşterilerimize en iyi çözümleri sunma gayreti içindeyiz. 5-16 ton sınıfında Isuzu uzun yıllardır önderliğini devam ettiren bir marka. Bu önderlik bir tesadüf değil. Bu hem ürünün hem de firmamızın müşteri ilişkilerinin, bayi, servis ve yedek parça ağının toplam bir başarısı olarak değerlendirilmeli. Önümüzdeki dönemde Hakmar filosu içindeki pazar payımızı artırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

OSD rakamlarına bakıldığında bu yılın ilk üç ayında pazar geçen yılın ilk üç ayının biraz altında gerçekleşti. Bunda referandum sürecinin getirdiği bekleme döneminin de etkisi vardı. Bu dönemden sonra Türkiye’nin tekrar büyüme eğilimine gireceğine ve firmaların yatırıma devam edeceğine inanıyoruz. Biz de Anadolu Isuzu olarak kamyon, kamyonet ve otobüste arzu ettiğimiz pazar payına ulaşırız diye düşünüyoruz. Bu sene geçen senenin rakamlarının yakalanacağını öngörüyoruz. 2014 ve 2015’teki rakamları belki daha sonraki yıllarda konuşacağız; ama en azından sektör geçen seneden kötü olmayacak. Kendi planlarımızı yaparken beklentimiz pazarın geçen yılki rakamların bir çıt üzerinde olacağıydı. Bu doğrultuda çalışmalarımız devam ediyor. Geçen sene kamyon kamyonetteki yüzde 35’lik pazar payımızı koruyacağız. Yılın son çeyreği biraz daha iyi olacak ve kamyonette  biraz daha büyüyen bir pazar göreceğiz. Kamyonda pazar geçen yıla paralel gerçekleşecek. İlk üç ayda pick-up pazarı büyürken otobüs pazarı geçen seneki seviyesini korudu. Turizmde beklentiler geçen seneden daha iyi. Türkiye’ye geçen senenin üzerinde turist gelmesi bekleniyor. Bunun da bizim sektörümüze yansıması olacaktır ve midibüs otobüs tarafında daha olumlu rakamlar ortaya çıkacaktır. Toplu taşıma alanında da iddiamızı sürdüreceğiz.

Tora’yı geçen sene tanıttık. Eğer geçen sene ticari taşıtta daralma yaşanmasaydı Tora’nın geleceği çok daha parlak olacaktı; ama biz Tora’ya güveniyoruz ve ürünümüzü beğeniyoruz. Tora’nın müşterilerin ihtiyaç duyduğu bir ürün olduğuna inanıyoruz. Adetleri artırarak sürdüreceğiz. Hakmar, Türkiye’deki en büyük Tora filosuna sahip firma. Kendilerinden sürekli Tora ile ilgili geri bildirimler alıyoruz ve ürünümüzü daha da geliştirmek için çalışıyoruz.

Biz her zaman iddialı olabileceğimiz tonaj aralığında kalmayı hedefledik. Şu anda Tora geldiğimiz en üst nokta; ancak daha yüksek tonajlı bir kamyonun da çalışmalarını sürdürüyoruz. Önümüzdeki yıllarda pazara sunacağız. Japonya Isuzu’nun desteğinin yanı sıra kendi Ar-Ge merkezimize sahip olmamız sayesinde pazarın ihtiyaçları doğrultusunda ürünlerimizi sürekli geliştiriyoruz. 10 tonluk ve üç dingilli NPR sürümleri bizim kendi Ar-Ge merkezimizde geliştirdiğimiz ürünler. Çekici sınıfına girmeyeceğiz; ama kısa vadede hafif, orta ve ağır kamyon sınıfında ürün yelpazemizi çeşitlendireceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz