Anadolu Isuzu, ilk üç çeyrek sonuçlarını açıkladı

0
126
anadoluisuzu_Fabrika
Anadolu Isuzu, geçen senenin aynı dönemine göre yurtiçi satışlarını yüzde 103 oranında yükseltirken, ihracat satışlarını ise yüzde 139 oranında artırdı.

Anadolu Isuzu’nun yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda gösterdiği yüksek performans 2021’in Ocak ve Eylül aylarını kapsayan dönemin mali sonuçlarına da yansıdı. Pandemi koşullarına rağmen üretim kalitesini iyileştirme yönündeki yatırımlarını ve üretim faaliyetlerini kesintisiz sürdüren Anadolu Isuzu, rekor niteliğinde başarılara imza attı. Bu dönemde mevcut pazarlardaki konumunu güçlendirme ve yeni yurtdışı pazarlara açılma odaklı çalışmalarına hız veren Anadolu Isuzu, geçen senenin aynı dönemine göre yurtiçi satışlarını yüzde 103 oranında yükseltirken, ihracat satışlarını ise yüzde 139 oranında artırdı. Anadolu Isuzu’nun net satışlarındaki artış ise yüzde 114 olarak gerçekleşti.

Ocak-Eylül 2021 dönemine ilişkin mali sonuçlara göre Anadolu Isuzu’nun net satışları geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 114 artışla 1.485,42 milyon TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde yurtiçi satışlar yüzde 103, İhracat satışları ise yüzde 139 oranında artış kaydetti. Anadolu Isuzu’nun Ocak-Eylül 2021 dönemindeki faiz ve vergi öncesi kârı ise (FAVÖK) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 289 artışla 150 milyon TL’ye yükseldi.

Anadolu Isuzu, 2021 yılının ilk dokuz ayında 2.676 adedi iç pazara, 626 adedi dış pazarlara olmak üzere, toplam 3.302 adet aracın satışını gerçekleştirdi. 2020’nin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında toplam satışlarda yüzde 88 oranında bir artış sağlandı. Ticari araç segmentinde üretim yapan Anadolu Isuzu kamyon segmentinde, sektör ve pazar ortalamalarının üzerinde bir performans kaydetti. Yurtiçi satış adetlerine bakıldığında, kamyon segmentinde yüzde 79,9’luk artış kaydedildi. Tüm segmentler için yurtdışı satış adetlerinde sağlanan artış ise yüzde 91,4 oldu.

Uzun süredir dünyayı etkisi altına alan pandemi koşulları, küresel riskler ve yerel makroekonomik göstergelerin seyrine bağlı olarak döviz kurlarının dalgalı bir seyir izlediği bir dönemde Anadolu Isuzu, kur riskini hassas bir şekilde yönetti. Tüm dünyada etkili olan hammadde ve navlun fiyatlarındaki volatiliteyi de uzun vadeli kontratlar sayesinde başarıyla yöneten Anadolu Isuzu, çip tedariki ile ilgili ise kısa-orta vadede finansal tablolarını etkileyecek seviyede bir risk bulunmadığını da açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here