Amplify Cell Technologies, Mississippi Akü Hücresi Fabrikası’nın inşaatına başladı

0
353
Amplify Cell Technologies
Accelera, Daimler Trucks & Buses US Holding LLC ve PACCAR'ın ortak girişimi olan Amplify Cell Technologies, kısa bir süre önce Marshall County, Mississippi'deki yeni akü hücresi üretim tesisinin temellerini attı.

Accelera, Daimler Trucks & Buses US Holding LLC ve PACCAR‘ın ortak girişimi olan Amplify Cell Technologies, kısa bir süre önce Marshall County, Mississippi’deki yeni akü hücresi üretim tesisinin temellerini attı.

500 dönümlük alan, lityum-demir-fosfat (LFP) akü hücrelerinin üretimi için yıllık 21 gigawatt saat (GWh) üretim kapasitesine sahip, iki milyon metrekarelik, enerji verimli bir tesise ev sahipliği yapacak. Amplify‘ın 2027’de akü hücresi üretimine başlaması planlanıyor ve ABD’de 2.000’den fazla üretim istihdamı yaratması bekleniyor.

Amplify Cell Technologies CEO’su Kel Kearns, konuyla ilgili olarak “Marshall County’deki bu yeni akü hücresi üretim tesisinin temelini atmak üzere pek çok ortağımızla birlikte burada olmaktan heyecan duyuyorum. Karayollarımızı ve eyaletlerarası otoyollarımızı karbonsuzlaştırma misyonunda birleşen kurucu ortaklarımız ciddi bir taahhütte bulunuyorlar. Sahada inşaatın temelini atmak bu kolektif çabayı ifade ediyor ve birlikte ticari taşımacılık sektörünün dönüşümüne öncülük edeceğiz.” dedi.

Temel atma törenini kutlamak için Accelera, Daimler ve PACCAR önderlerine Mississippi Eyaleti Valisi Tate Reeves, ABD Senatörü Cindy Hyde-Smith ve yerel yetkililer katıldı.

Vali Tate Reeves, şunları söyledi: “Mississippi; Accelera, Daimler Truck ve PACCAR arasındaki yeni ortak girişimin bu tarihi özel sektör yatırımını memnuniyetle karşılamaktan büyük heyecan duyuyor. Bu proje eyalet tarihindeki en büyük maaş bordrosu taahhüdü ve bu topluluğa inanılmaz 2.000 yeni iş getirecek. Bu sektör önderlerinden gelen bu muhteşem yatırım, Mississippi’nin elektrik ekonomisinin daha da güçlenmesine yardımcı olacak.

Senatör Cindy Hyde-Smith de şu açıklamayı yaptı: “Taşımacılık sektörü geliştikçe ve enerji talepleri arttıkça, bu ihtiyaçları karşılamak için gerekli malzeme ve teknolojileri üreten Amerikan tesislerine sahip olmamız büyük önem taşıyor. Bu ortak girişim yalnızca Mississippi için önemli bir istihdam artışı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda taşımacılık sektöründeki gelecekteki çabalara da örnek teşkil ediyor. Piyasadaki rekabeti artıracak, yerel ekonomiyi canlandıracak ve eyaletimize istihdam sağlayacak bu projenin hayata geçtiğini görmek beni heyecanlandırıyor.”

Senatör Roger Wicker ise şu yorumu yaptı: “Bu proje Kuzey Mississippi’de binlerce hayatı değiştirecek.Büyük geliştirme kararları asla hafife alınmaz, ancak Mississippi’nin bu yatırım için seçilmesinin bir nedeni var. İş dostu ortamımız rekor düzeyde yatırım çekiyor. Bu eğilimin devam etmesini bekliyorum ve eyaletimizde daha fazla ekonomik kalkınmanın temel atma törenlerini sabırsızlıkla bekliyorum.

Yeni tesis, dayanıklılığı ve maliyet etkinliği nedeniyle seçilen bir hücre kimyası olan LFP akü hücrelerini üretecek. Bu girişim, akü tedarik zincirini yerelleştirerek onu daha sağlam hale getirecek ve Kuzey Amerika’da büyüyen elektrikli ticari araç pazarının ihtiyaçlarına yanıt verecek hale getirecek.

Accelera, Daimler Truck ve PACCAR, bu ortak girişime toplam 2 ila 3 milyar dolarlık bir yatırım taahhüt etti ve her biri Amplify Cell Technologies‘in yüzde 30’una sahip. EVE Energy, yüzde 10 hisseye sahip teknoloji ortağı olarak hizmet veriyor ve sektör önderi akü hücresi tasarımı ve üretim uzmanlığını girişime katıyor. EVE Energy, araç endüstrisi için LFP akü hücrelerinin üretiminde küresel bir teknoloji önderi konumunda. Ortaklar, ticari araç sektörünün sıfır yayım teknolojilerine geçişine ve Paris İklim Anlaşması ile tutarlı olarak karbon yayımlarının azaltılmasına öncülük etmeye kararlı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz