Volvo, bin adede kadar elektrikli kamyon için rekor sipariş aldı

0
1497
Volvo Trucks, bugünden 2030'a kadar dünyanın en büyük inşaat çözümü sağlayıcılarından biri olan Holcim'e bin adet elektrikli kamyon satmak için bir niyet mektubu imzaladı.
Volvo Trucks, bugünden 2030'a kadar dünyanın en büyük inşaat çözümü sağlayıcılarından biri olan Holcim'e bin adet elektrikli kamyon satmak için bir niyet mektubu imzaladı.
Renault Trucks

Volvo Trucks, bugünden 2030’a kadar dünyanın en büyük inşaat çözümü sağlayıcılarından biri olan Holcim‘e bin adet elektrikli kamyon satmak için bir niyet mektubu imzaladı. Anlaşma, Volvo elektrikli kamyonlar için bugüne kadarki en büyük ticari sipariş ve ilk 130 kamyon 2023 ve 2024’te teslim edilecek.

Holcim, genel merkezi İsviçre’de bulunan küresel bir yapı çözümleri üreticisi. Şimdi, şirket ve yüklenicileri, Volvo Trucks ile bugünden 2030’a kadar Holcim’in Avrupa’daki operasyonlarında bin elektrikli Volvo kamyonun devreye alınmasını planlamak konusunda anlaştılar.

İlk 130 adet ağır elektrikli Volvo FH ve Volvo FM kamyon, 2023’ün dördüncü çeyreğinde ve 2024 boyunca Fransa, Almanya, İsviçre ve İngiltere gibi pazarlara teslim edilecek.

Anlaşma, Holcim ve Volvo Group arasındaki daha geniş bir ortaklığın sonucu.

Volvo Group CEO’su ve Başkanı Martin Lundstedt, konuyla ilgili olarak “Uzun vadeli işbirliği ve gerçekten bir fark yaratmak için güçlü bir taahhüt, büyük CO2 azaltımlarını gerçeğe dönüştürmek için çok önemli. Holcim ile geliştirdiğimiz ortaklıktan ve birlikte elde ettiğimiz sonuçlardan büyük gurur duyuyorum.” dedi.

Holcim CEO’su ve Başkanı Jan Jenisch ise şunları söyledi: “Net sıfıra geçiş, değer zincirleri arasında derin işbirliği gerektiriyor. Avrupa operasyonlarımızın lojistiğini elektrikli filolarla karbonsuzlaştırmak ve 2030 yılına kadar yüzde 30 oranında sıfır yayımlı ağır hizmet kamyonlarına ulaşma hedefimizi ilerletmek için Volvo ile ortaklık yapmaktan heyecan duyuyoruz.

Mevcut bin Volvo FH dizel kamyonu, tipik bir güzergah üzerinde yeşil elektrik kullanan Volvo FH Electric kamyonlarla değiştirerek, her yıl 50 bin tona kadar CO2 düşüşü sağlanabilecek.

Her iki şirket de özel sektörde iddialı iklim eylemlerine yön veren Bilime Dayalı Hedefler girişimine bağlı ve her ikisi de İlk Hareket Edenler Koalisyonu’nun (First Movers Coalition – FMC) kurucu üyeleri.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz