Allison şanzımanlı Magirus Superdragon X8, Stuttgart Havaalanı’nda kullanılıyor

0
1163
Magirus Superdragon
Renault Trucks

Stuttgart havaalanı, 2016 yılı temmuz ayından bu yana Almanya’nın ilk Magirus Superdragon X8 havaalanı yangın söndürme aracını kullanıyor. 52 ton toplam yüklü ağırlığa sahip Magirus Superdragon X8, 8×8 çekiş düzenindeki dört dingilli Iveco IM52X8 şasisi üzerine üretiliyor. Stuttgart havaalanında kullanılan Magirus Superdragon X8’lerde her biri 412 kW (560 bg) olmak üzere toplamda 824 kW (1120 bg) güç sağlayan Euro 5 Cursor 13 motorlardan oluşan ikili güç paketi ve iki adet Allison 4500R tam otomatik şanzıman bulunuyor.

Tork konvertörü ve tam güçle vites değiştirme özellikleri sayesinde azami ivmelenme sağlayan iki adet Allison 4000 serisi tam otomatik şanzıman ile aracın gücünden en iyi şekilde faydalanılıyor. Allison’ın Kesintisiz Güç Teknolojisi, tekerlere yüksek tork ve kesintisiz güç aktarımı sağlıyor. Böylece uluslararası yönetmelikte belirtilenden çok daha hızlı bir ivmelenme sunan araç, 25 saniye içinde 0 km/s’den 80 km/s’ye çıkarak saatte 135 km hıza ulaşabiliyor.

Allison tam otomatik şanzımanlar, araç geliştirme aşamasının en başından itibaren bütünleşik parçalar olarak ön plana çıkıyor. Her şanzıman, yangın söndürme donanımları için özel bir güç ayırıcıya ihtiyaç duymadan yeterli güç sağlamak için iki bütünleşik ve motor tahrikli PTO özelliklerine sahip bulunuyor. Bu bütünleşik çözüm, sistem yapısını çok daha yalın hale getiriyor ve parça sayısını azaltarak aracın güvenilirliğini artırıyor. Aracın durma mesafesini ve fren aşınmasını azaltan bütünleşik retarder ise güvenliği, sağlamlığı ve dayanıklılığı artıran bir başka özellik oluyor.

Iveco Superdragon X8 aracı, 17 bin litrelik su tankı ve 2 bin 500 litrelik köpük konsantresi tankına sahip. Yangın söndürme operasyonları için araçta 6000 lt/dk akış oranına ve 90 metreye kadar atış mesafesine sahip bir tavan tabancası ve 45 metreden fazla atış mesafesine sahip bir ön tabanca bulunuyor. Allison tam otomatik şanzıman ve sol motordan güç alan ve 10 bar’da 9 bin It/dk güce sahip Magirus MPN 700 pompası sayesinde araç, hareket halinde yangın söndürme görevini başarıyla yerine getiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz